2 antivirüs programı kullanmak bilgisayarı yavaşlatır mı?

windows_7_compatible_antivirus_software.jpg (468×317)

Soru: İki tane antivirüs programı yükledim, peki aynı anda bilgisayarda iki virüs programı kurmak ve kullanmak doğru mu? sakıncalı mı? zararları nelerdir?

Cevap: Tüm antivirüs programları bilgisayarı az yada çok yavaşlatır. Çünkü sürekli olarak arka planda tarama işlemi ve veritabanı güncelleme işlemleri gerçekleştirmektedir. 2 tane antivirüsü aynı anda birlikte kullanmak haliyle bilgisayarı iki katı yoracak, meşgul edecek dolayısıyla yavaşlatacaktır.

Ayrıca antivirüs programları RAM bellekte çok yer kaplar. İki virüs programı bilgisayarda iki katı yer işgal edeceği için RAM doluluğundan dolayı donmalar, takılmalar ve yavaşlamalar meydana gelebilir.

Aslında pek çok antivirüs programını bilgisayara kurduğunuz zaman, ikinci bir antivirüs programını kurmanıza izin vermez yani engeller. Zaten antivirüs programları aynı işi yaptıklarından dolayı birbirleriyle çakışarak bilgisayarın çökmesine yol açabilir. Bunun yanı sıra bir antivirüs programı başka bir antivirüs programını virüs olarak algılayabilir.

Fakat birlikte çalışabilen ve fazla sorun çıkarmayan virüs (güvenlik) programları da mevcuttur. Örneğin ESET NOD32 ve  AntiMalware programları aslında farklı virüs çeşitlerine özel üretildiği için aynı anda bilgisayarda kullanılabilir. Ama yine de bilgisayarı birazcık da olsa yavaşlatacağından şüpheniz olmasın.


Yayımlandı

kategorisi