İçeriğe geç

Açık Öğretim Lise Diploma Sorgulama

1B49839B64D36031895F761D4C8475Eae585Afb0 1

Açık Öğretim Lisesi Diploma Sorgulama

Açık Öğretim Lisesi (AÖL), Milli Eğitim Bakanlığı tarafından örgün eğitimin dışında, uzaktan eğitim yoluyla lise diploması almak isteyenlere sunulan bir eğitim sistemidir. AÖL’de eğitim gören öğrenciler, belirlenen dönemlerde yapılan sınavlara katılarak başarılı oldukları takdirde lise diploması almaya hak kazanırlar.

AÖL diploması, lise diploması ile aynı statüde kabul edilir ve herhangi bir iş başvurusunda veya eğitimde kullanılabilir. AÖL diploması almak isteyen öğrenciler, diploma sorgulama işlemini yaparak diplomalarının durumunu öğrenebilirler.

AÖL Diploma Sorgulama Yöntemleri

AÖL diploma sorgulama işlemini iki farklı yöntemle gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemler şunlardır:

 • E-Devlet Kapısı üzerinden diploma sorgulama
 • AÖL Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden diploma sorgulama

E-Devlet Kapısı üzerinden diploma sorgulama

E-Devlet Kapısı üzerinden diploma sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifresine sahip değilseniz, en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi başvurusunda bulunabilirsiniz.

E-Devlet şifresi edindikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek diploma sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz:

 1. e-Devlet Kapısı’na giriş yapın.
 2. “Millî Eğitim Bakanlığı” sekmesine tıklayın.
 3. “Açık Öğretim Liseleri Mezuniyet Belgesi Sorgulama” hizmetini seçin.
 4. Açılan sayfada gerekli bilgileri girin ve “Sorgula” butonuna tıklayın.

AÖL Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden diploma sorgulama

AÖL Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden diploma sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle AÖL öğrenci giriş bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. AÖL öğrenci giriş bilgilerini bilmiyorsanız, AÖL kayıt yaptırdığınız Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne giderek öğrenebilirsiniz.

AÖL öğrenci giriş bilgilerini edindikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek diploma sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz:

 1. AÖL Bilgi Yönetim Sistemi’ne giriş yapın.
 2. “Öğrenci Girişi” sekmesine tıklayın.
 3. Açılan sayfada gerekli bilgileri girin ve “Giriş” butonuna tıklayın.
 4. Giriş yaptıktan sonra “Mezuniyet Belgesi Sorgulama” sekmesine tıklayın.
 5. Açılan sayfada gerekli bilgileri girin ve “Sorgula” butonuna tıklayın.

AÖL Diploma Sorgulama Sonuçları

AÖL diploma sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra, aşağıdaki sonuçlardan birini görebilirsiniz:

 • “Belgeniz hazırlanmıştır.” Bu sonuç, diplomanızın hazırlandığını ve en kısa sürede adresinize gönderileceğini gösterir.
 • “Belgeniz henüz hazırlanmamıştır.” Bu sonuç, diplomanızın henüz hazırlanmadığını gösterir. Diplomanız, sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra hazırlanır ve adresinize gönderilir.
 • “Belgeniz bulunmamaktadır.” Bu sonuç, diplomanızın kayıp veya çalıntı olduğunu gösterir. Diplomanızı yeniden almak için AÖL kayıt yaptırdığınız Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir.

AÖL Diploma Sorgulama Sorunları

AÖL diploma sorgulama işlemini gerçekleştirirken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, aşağıdaki adımları takip ederek sorunu çözmeye çalışabilirsiniz:

 • E-Devlet Kapısı üzerinden diploma sorgulama işlemini gerçekleştiriyorsanız, e-Devlet şifrenizi kontrol edin. Şifreyi yanlış girdiğiniz takdirde, sorgulama işlemi başarısız olacaktır.
 • AÖL Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden diploma sorgulama işlemini gerçekleştiriyorsanız, öğrenci giriş bilgilerinizi kontrol edin. Bilgileri yanlış girdiğiniz takdirde, sorgulama işlemi başarısız olacaktır.
 • Sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra, “Belgeniz hazırlanmıştır.” sonucunu gördüyseniz, diplomanızın adresinize ulaşma süresi 1 haftayı bulabilir.

Sonuç olarak, AÖL diploma sorgulama işlemini gerçekleştirmek için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak diplomanızın durumunu öğrenebilirsiniz.

Kıymetli Yorumlarınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir