Ana Sayfa Teknoloji İnternet ADSL ve VDSL Farkı Nedir? Kısaca Özet

ADSL ve VDSL Farkı Nedir? Kısaca Özet

391
0

ADSL ve VDSL arasındaki farklar nelerdir?

ADSL ve VDSL farkını çok kısa özetlemek gerekirse, VDSL normalde ADSL’den daha hızlıdır diyebiliriz.

Ancak ADSL daha popüler bir bağlantı türüdür ve mesafeler söz konusu olduğunda yani servis sağlayıcıya olan uzaklık çok fazla olduğu zaman ADSL hızı VDSL’den daha yüksek olabilir. Kısacası mesafeler söz konusuysa ADSL’nin performansı daha iyidir.

Adsl Ve Vdsl Arasındaki Fark Nedir

ADSL demek aslında Asimetrik DSL bağlantısı demektir ve yükleme hızlarıyla indirme hızları eşit değil.

VDSL ise yüksek bit oranlı dijital abone hattı anlamına gelir.

ADSL ve VDSL evdeki telefon hattını destekler. Fakat eğer VDSL ile internete bağlanacaksanız VDSL’yi destekleyen bir modem satın almanız gerekir.

ADSL’nin hem yükleme hızı hem de indirme hızı bugünkü standartlarda çok düşüktür (8mbps ve 1mbps).

VDSL ise yükleme için 16mbps hızı desteklerken, indirme için 52 mbps hızı destekliyor ve bugünün şartlarında fazlasıyla yeterli bir hız olduğu kesin.

Ama VDSL maalesef her evi kapsamaz. Eğer VDSL’ye geçecekseniz öncelikle TTNET’i yada servis sağlayıcınız kimse onu arayarak müşteri hizmetlerinden şuanda ikamet ettiğiniz evi destekleyip desteklemediğini öğrenin.

VDSL bağlantı türünde 55.2 mbps hız için mesafe en çok 300 metre olmalı ve 13 mbps hız için mesafe en çok 1,5 km olmalı.

Benim şimdiki evim şanslıyım ki VDSL’yi destekliyor ve TurkNET sayesinde 75 mb hıza sahibim. Üstelik gerçekten kota falan yok. Hem de ayda sadece 65 liraya. Evet yanlış duymadınız. TTNET ile boşuna para kaybetmeyin, bence hemen TurkNET’e geçin. Yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum ve hiç sorun yaşamadım. Üstelik sorun çıkarsa internet sitesine giriş yapıp canlı destek üzerinden sohbete girerek derdinizi anlatıyorsunuz ve hemen çözüm buluyorlar.

Önceki İçerikiPhone Fotoğrafları GIF Yapma Resimli Anlatım
Sonraki İçerikHuawei P20 Ekran Değişimi Rehberi Resimli Anlatım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz