Airties Mac Filtreleme Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Merhabalar, bu yazımızda Airties Mac filtreleme nasıl yapılır sorusuna cevaben kısa bir resim anlatımla sizlere yardımcı olacağız.

Ev veya iş yerindeki modeme başkalarının sizden gizli (habersiz ve izinsiz) bir şekilde girmesini engellemek için Mac filtreleme yapabilirsiniz. Üstelik zannettiğiniz kadar zor bir işlem değil.

Modem ile bilgisayar arasındaki Ethernet kablosunu takın ve ardından modemin ara yüzüne giriş yapmak için tarayıcının adres çubuğuna 192.168.2.1 yazıp Enter’a basın.

Açılan sayfada kullanıcı adına admin, şifreye ise ttnet veya turktelekom yazarak giriş yapın.

Açılan sayfanın solundaki menüden Kablosuz seçeneğine tıklayın ve bu seçeneğin altında açılan menüden MAC Filtreleme seçeneğine tıklayın. Yukarıdaki resimde 1 ve 2 numaralı oklar ile gösterildi.

Karşınıza çıkan ekranda sadece sizin ve izin vermek istediğiniz başka bir bilgisayar yada cihaz varsa, onun MAC adresine izin vereceğiz. İzin verilenler haricinde hiçbir cihaz sizin modeme bağlanamayacak.

Bunun için açılan ekranda önce 3 numaralı ok ile gösterilen MAC Filtreleme Etkin seçeneğinin kutusunu işaretleyin. Ardından 4 numaralı ok ile gösterilen Sadece Listedeki MAC Adreslerini Kabul Et seçeneğinin kutusunu işaretleyin.

Ardından 5 numaralı ok ile gösterilen Yeni MAC Adresi alanına modeme bağlanmasına izin verilecek cihazın MAC adresini yazın ve sağındaki 6 numaralı okla gösterilen Ekle butonuna basın. Böylece yazdığınız MAC Adresi 7 numaralı okla gösterilen sağdaki İstemci Listesi‘ne eklenmiş olacak.

Modeme bağlanmasına izin vermek istediğiniz tüm cihazların MAC adreslerini aynı şekilde İstemci Listesi‘ne teker teker ekleyebilirsiniz.

Böylece bu listede MAC adresi bulunmayan hiçbir cihaz artık sizin modeme bağlanamaz. Yani %100 güvenlik sağlamış olursunuz. Şifre ile uğraşmaya gerek yoktur.


Yayımlandı

kategorisi