Alan Adını Iis Ekleme

Alan Adını IIS Ekleyerek Web Sitenizi Yayınlama

IIS (Internet Information Services), Microsoft tarafından geliştirilen ve Windows işletim sistemlerinde bulunan bir web sunucusudur. IIS, web sitelerini ve web uygulamalarını barındırmak için kullanılır. Bir alan adını IIS’ye ekleyerek, web sitenizi internet üzerinden erişilebilir hale getirebilirsiniz.

Alan Adını IIS Ekleyerek Web Sitenizi Yayınlama Adımları

  1. Bir alan adı satın alın.

Alan adınızı, alan adı kayıt şirketlerinden satın alabilirsiniz. Alan adı satın alırken, alan adının benzersiz ve akılda kalıcı olmasına dikkat edin.

  1. Alan adınızı DNS sunucularına yönlendirin.

Alan adınızı satın aldıktan sonra, alan adınızı DNS sunucularına yönlendirmeniz gerekir. DNS sunucuları, alan adlarının IP adreslerine karşılık geldiği bilgileri saklar. Alan adınızı DNS sunucularına yönlendirmek için, alan adı kayıt şirketinizin web sitesine giriş yapın ve DNS ayarlarını değiştirin.

  1. IIS’yi yükleyin.

IIS, Windows işletim sistemlerinde varsayılan olarak yüklü değildir. IIS’yi yüklemek için, Denetim Masası > Programlar ve Özellikler > Windows Özellikleri’ne gidin ve IIS’yi seçin.

  1. Web sitesi oluşturun.

IIS’yi yükledikten sonra, web sitenizi oluşturmanız gerekir. Web sitenizi oluşturmak için, bir metin düzenleyici kullanabilir veya bir web sitesi oluşturma yazılımı kullanabilirsiniz.

  1. Web sitenizi IIS’ye ekleyin.

Web sitenizi oluşturduktan sonra, web sitenizi IIS’ye eklemeniz gerekir. Web sitenizi IIS’ye eklemek için, IIS Yöneticisi’ni açın ve Siteler bölümüne gidin. Siteler bölümünde, Ekle düğmesine tıklayın ve web sitenizin adını ve fiziksel yolunu girin.

  1. Web sitenizi yayınlayın.

Web sitenizi IIS’ye ekledikten sonra, web sitenizi yayınlamanız gerekir. Web sitenizi yayınlamak için, IIS Yöneticisi’ni açın ve Siteler bölümüne gidin. Siteler bölümünde, web sitenizin adına sağ tıklayın ve Başlat’ı seçin.

Alan Adını IIS Ekleyerek Web Sitenizi Yayınlama Konusunda Faydalı Siteler

Alan Adını IIS Ekleyerek Web Sitenizi Yayınlama Konusunda Faydalı Dosyalar


Yayımlandı

kategorisi