Ana Sayfa Mobil Android Android Konuşmayı Yazıya Çevirme Programları

Android Konuşmayı Yazıya Çevirme Programları

363
0

Android’li telefonlar için sesli söylenen konuşmaları en iyi şekilde yazıya dönüştüren uygulamaları sunuyoruz.

Bazen elimizdeki fiziksel kağıtta bulunan notları dijitale dönüştürüp bilgisayar yada telefonda saklamak isteyebiliriz. Bazen de eşe dosta ve uzak akrabalara mesaj yazmamız gerekebilir. Bu gibi durumlarda konuşmaları yazıya çeviren yani sesleri yazıya dönüştüren pek çok Android uygulaması mevcut ve bunlar genellikle Google Play Store’da yani Android uygulama mağazasında ücretsiz olarak sunuluyor.

Önemli Not: Bu programların tamamı İngilizce dilini destekler ve bildiğim kadarıyla hiçbiri Türkçe dilini desteklemiyor. Zaten destekliyor olsa bile, genellikle çok başarısız oluyorlar. Bu nedenle İngilizce bilmeyen arkadaşlara bu uygulamaları tavsiye etmiyorum. Zira boşa zaman kaybı olabilir ve akabinde sitemizi ziyaret ederek olumsuz yorum yazabilirler.

Gelin bu programların neler olduğuna, özelliklerine ve nasıl kullanıldığına birlikte göz atalım.

1. Speechnotes

Speechnotes

İlk önerdiğim program Speechnotes uygulamasıdır. Bu uygulamanın en güzel yanı noktalama işaretlerinden oluşan alt kısmındaki klavyesidir. Pek çok insan noktalama işaretlerini kullanmakta zorlanır. Fakat bu uygulama işi kolaylaştırıyor. En sık kullanılan noktalama işaretlerini tek dokunuşla kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu klavyede özel tuşlar satırı da bulunuyor. Bu özel tuşlara en çok kullandığınız kelime veya cümleleri ekleyebilirsiniz. Örneğin isminiz, imzanız veya hoş geldin gibisinden şeyleri ekleyerek zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Diğer önemli özellikleri arasında Bluetooth desteği, ana ekran aracıyla pratik bir şekilde programı kullanabilme ve internetsiz de not alabilmeyi sayabiliriz. Diğer rakiplerinin pek çoğu cümleler arasında uzunca bir süre beklemenizi gerektirir. Oysa bu program ile akıcı bir şekilde konuşabilir ve söylediklerinizi yazıya geçirebilirsiniz.

İndir: Speechnotes (Ücretsiz)


2. Voice Notes

Voice Notes 

Speechnotes programı uzun süren konuşmaları yazıya çevirmek için daha ideal bir uygulamadır. Örneğin konferanslar, seminerler ve derslerdeki konuşmaları yazıya dönüştürmek için kullanabilirsiniz. Notlarınızı kaydetmek için iki seçenek sunar. Dilerseniz speech-to-text özelliğini kullanarak sesi yazıya dönüştürüp ekranda transkript şeklinde gösterebilir. Ya da dilerseniz konuşmayı bir ses dosyası olarak kaydeder ve daha sonra açıp dinlemenizi sağlayabilir.

Bu programın hatırlatıcı özelliği de bulunuyor. Mesela bir randevuyu hatırlatması için ayarlayabilirsiniz. Üstelik zaman ayarlı ve tekrarlı alarmlar da kurabilirsiniz.

Programın özelleştirilebilir kategorileri, renkli etiketleri ve notları dışarı yada içeri aktarma özelliği de bulunmaktadır.

İndir: Voice Notes (Ücretsiz)

3. SpeechTexter

Speechtexter Yazıyı Sese Çevirme Programı Android

SpeechTexter uygulaması ise hem online olarak yani internete bağlanarak, hem de offline olarak yani internetsiz de çalışabilen bir konuşmayı yazıya çevirme programıdır. Bu Android programı aslında Google teknolojisini arka planda kullanmaktadır. Dolayısıyla eğer internet bağlantısı olmadan bu programı kullanmayı planlıyorsanız, öncelikle gerekli dil paketini (Türkçe, İngilizce vs) indirmeniz gerekir.

Bunun için Settings > Languages and input > Keyboards and input method > Virtual keyboard yolunu izleyin. Açılan ekranda Google voice typing seçeneğine dokunun ve Offline speech recognition seçeneğini seçin. Dil paketini indirmek için ise, All yazan sekmeye dokunun ve ekranı aşağıya kaydırarak indirmek istediğiniz dil paketini seçin.

Bunlara ek olarak SpeechTexter uygulamasını kullanarak konuşmaları bir SMS mesajına, e-postaya veya tweet mesajına dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca programın kişisel sözlük desteği de bulunuyor. Dolayısıyla telefon numarası ve adres gibi kişisel bilgilerinizi kolayca ekleyebilirsiniz.

Yükle: SpeechTexter (Tamamen ücretsizdir ve ücretli sürümü kesinkes yoktur)

Diğer Alternatif Sesi Yazıya Dönüştürme Uygulamaları (Android İçin)

Önceki İçerikMicrosoft Word Belgesinin Boyutunu Küçültmek En İyi Yöntemler
Sonraki İçerikYoutube Yorumları Gizleme Önerileri Silme Sıradaki Özelliği Kapatma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz