Ana Sayfa Mobil Android Android Sürekli Reklam Virüsü Çıkıyor Nasıl Temizlenir?

Android Sürekli Reklam Virüsü Çıkıyor Nasıl Temizlenir?

3
0

Android telefonda ikide bir telefonunuzda virüs var diyerek bir reklam penceresi mi görünüyor? Sizden bazı satın alımlar yapmanızı mı istiyor? Bu yazımızda reklam virüslerinin bulaşma yollarını ve çözümlerini kısaca özet geçiyoruz.

Android reklam virüsü nasıl bulaşır?

Eğer popüler olmayan ve güvenilmez yeni APK indirme sitelerinden oyunları apk olarak yüklerseniz, içerisinden virüs çıkması ve telefona bulaşması muhtemeldir.

Aynı şekilde her önünüze gelen siteye girip bir şeyler indirirseniz veya kimden geldiği belli olmayan dosyaları WhatsApp’tan yada e-posta içindeki dosyaları açarsanız, sisteminize virüs bulaşabilir.

Peki Telefonda Sürekli Çıkan Reklamları Nasıl Temizlerim?

İlk iş olarak kullandığınız web tarayıcısının önbelleğini temizlemekle işe başlayalım.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde yapmanız gerekenler gösterilmiştir.

Eğer bu işe yaramazsa, aşağıdaki alternatifleri uygulayın.

Eğer son zamanlarda yüklediğiniz bir uygulamadan sonra reklamları görmeye başladıysanız, bu uygulamayı telefondan kaldırdığınız zaman sorun büyük ihtimalle çözülür.

Ama hangi uygulama olduğunu bulamazsanız yada uygulamadan mı yoksa indirdiğiniz başka bir dosyadan mı kaynaklandığını bilmiyorsanız, o zaman Malwarebyte  yada Avast gibi bir antivirüs programını telefona yükleyip tarama yapın. Muhtemelen virüsü bulup temizleyecektir.

Ama eğer antivirüsler bile bu virüsü bulup silemediyse, o zaman geriye kalan tek çare telefonu sıfırlamak yani format atmak (fabrika ayarlarına geri döndürmek).

  1. Uygulamalar
  2. Ayarlar
  3. Genel Yönetim
  4. Sıfırla
  5. Fabrika Verileri Sıfırla
  6. Tümünü sil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz