Android telefonlara bulaşan pop-up virüsler nasıl silinir?

Merhabalar, bu yazımızda Android telefonlara bulaşan pop-up virüsler ve bu virüslerin silinmesi noktasında sizlere yardımcı olacağız. Eğer bir siteye girmeye çalışırken şüpheli bir uyarı ekranı ile karşılaşıyorsanız, demek ki telefonunuza pop-up virüsü bulaşmış ve temizlemeniz lazım gelir.

Bu tarz virüslere bilgisayar dünyasında adware denilir ve zararlı reklam virüsleri anlamına gelir. Şimdi bu virüsler Android’li telefonları hedef aldı ve hızla yayılıyor.

Bunlar siz bir siteyi açmaya çalışırken aniden ekranda belirir ve telefona virüs bulaştığını iddia ederek sizi belirli bir güvenlik uygulamasını yüklemeye zorluyor. Eğer bu uygulamayı yüklerseniz, işte asıl virüs o zaman cihazınıza bulaşıyor.

Tam aksine, aslında bu tip pop-up virüslerinin telefona bulaşmasının nedeni de güvenilir olmayan uygulamaları yüklemektir.

Genellikle pilin daha uzun dayanmasını sağlayan uygulamalar veya telefonun daha hızlı çalışmasını sağlayan uygulamalar içerisinde yer alarak telefona bulaşmaktadırlar. Hem de bazıları milyonlarca defa indirilmesine rağmen Google’ın gözünden kaçmayı başarıyor.

Android için pop-up virüsler nasıl temizlenir?

Telefonu güvenli mod ile çalıştırarak virüsün nedeninin yüklediğiniz bir uygulama olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun için telefonu kapatın ve yeniden açarken ses kısma tuşuna basılı tutun. Böylece güvenli modda çalışacak. Ama bazı telefonlarda güvenli modda çalıştırmak için farklı işlem yapmanız gerekebilir. Google’da telefonunuzun modeline göre araştırıp öğrenin.

Eğer güvenli modda virüsü göremiyorsanız, o zaman nedeni bir uygulamadır. Şüphe ettiğiniz güvenilmez uygulamaları silin. Genellikle en son indirdiğiniz uygulamalardan biridir. Bu uygulamaları tek tek kaldırarak virüsün görünüp görünmediğine bakın.

Ayrıca sistem önbelleiğini silerek sorunu çözme ihtimaliniz bulunuyor. Bunun için telefonun Recovery Mode ekranını açın ve Wipe Cache Partition seçeneğini seçerek önbelleği temizleyin.

Bunların yanı sıra kullandığınız uygulamaların önbelleğini silerek de bu sorundan kurtulmak mümkün. Ayarlar > Uygulamalar > önbelleği silinmek istenen uygulama > önbelleği sil yolunu izleyin.

Neticede yukarıda paylaştığım bu çözüm önerilerinin hiçbir işe yaramadıysa, yapılacak tek şey cihazı sıfırlamak yani fabrika ayarlarına geri döndürmek.


Yayımlandı

kategorisi