Ana Sayfa Sağlık Baş Ağrısı Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi? Gebelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi? Gebelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

1122
0

Erken gebeliğin belirtileri arasında baş ağrısı ve baş dönmesi bulunmaktadır. Hatta baş ağrısı gebelik döneminde en çok karşılaşılan nörolojik belirtiler arasında başı çeker. Örneğin bazı kadınlarda birkaç gün sürebiliyor. Fakat büyük rahatsızlık veren baş ağrıları genellikle hamileliğin ilk dönemlerinde görülür. Anne adayı gebelik dönemini huzurlu geçirirse, stres ve uykusuzluktan uzak kalırsa, baş ağrıları iyice azalarak yok olacaktır.

Peki hamilelikte baş ağrısı neden olur?

Sebebi tam olarak bilinmiyor ama hormonal değişiklikler ve dolaşım sistemindeki değişiklikler olduğu düşünülüyor.

Peki hamilelikte baş dönmesi neden olur?

Gebelik kan damarlarının genişlemesine sebep olur ve böylece tansiyon düşer. Mesela uzun süre ayakta durulduğu zaman yada uzun süre oturduktan sonra birden bire ayağa kalkıldığında baş dönmesi meydana gelebilir.

Hamilelikte görülen baş ağrıları; tansiyon tipi, migren, cluster baş ağrıları ve diğerleri olarak sınıflandırılmaktadır.

Cluster tipi baş ağrıları göz çevresinde görülen şiddetli ağrılarla karakterize olup, ayda 3-5 gün görülebilmektedir. Bu tip ağrılar gebelikte nadir olarak görülmektedir.

Tansiyon tipi ağrılar sık görülmekte olan baş ağrıları olup; boyun kaslarında sertleşme, boyun ve baş ağrıları ile karakterizedir. Beraberinde başka bir nörolojik belirti veya bulantı görülmez. Tedavide dinlenme, masaj, sıcak veya buz uygulaması, hafif ağrı kesici veya sakinleştiriciler yeterli olabilmektedir. Depresyon sırasında görülen baş ağrılarıda tansiyon tipi baş ağrısı olarak kabul edilmektedir.

Önceki İçerikBaş Ağrısı Duası 2017 Baş Ağrısı İçin Yapılacak Dua Tesirli Kuvvetli Keskin Dualar
Sonraki İçerikBaş Ağrısı Hangi Bölüme Gidilir? 2018 Hangi Bölüm Bakar?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz