İçeriğe geç

Bilgisayar Dilini Türkçe Yapma Windows 7 2024-2025 Güncel

820F3Afe2591D1A836136Fbd273F742Ed4A18B80 1

Windows 7’de Bilgisayar Dilini Türkçe Yapma

Windows 7, dünyanın en popüler işletim sistemlerinden biridir. Bu işletim sistemini kullanan birçok kişi, bilgisayarın dil ayarlarını Türkçe yapmak isteyebilir. Bilgisayar dilini Türkçe yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Başlat menüsüne tıklayın.
 2. Denetim Masası‘nı seçin.
 3. Saat, Dil ve Bölge‘yi seçin.
 4. Dil sekmesini seçin.
 5. Dil ekle düğmesine tıklayın.
 6. Türkçe‘yi seçin ve İleri‘ye tıklayın.
 7. Türkçe‘yi varsayılan dil yapmak için Bu dili varsayılan yap seçeneğini işaretleyin.
 8. Yükle‘ye tıklayın.

Bu adımları takip ederek Windows 7’de bilgisayarın dil ayarlarını Türkçe yapabilirsiniz. Bilgisayar dilini Türkçe yaptıktan sonra, sistemdeki tüm metinler Türkçe olarak görünecektir.

Bilgisayar Dilini Türkçe Yapmanın Diğer Yolları

Bilgisayar dilini Türkçe yapmak için yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Ancak, bu adımları takip etmek yerine aşağıdaki yollardan birini de deneyebilirsiniz:

 • Windows 7’nin kurulum DVD’sini kullanın. Kurulum DVD’sini takın ve Kurulum‘a tıklayın. Dil seçin ekranında Türkçe‘yi seçin.
 • Denetim Masası‘ndan Bilgisayar Yönetimi‘ni açın. Sistem Ayarları‘nı seçin. Dil ve Bölge‘yi seçin. Dil sekmesini seçin. Dil ekle düğmesine tıklayın. Türkçe‘yi seçin ve İleri‘ye tıklayın. Türkçe‘yi varsayılan dil yapmak için Bu dili varsayılan yap seçeneğini işaretleyin. Yükle‘ye tıklayın.
 • Windows Update‘i kullanın. Windows Update’i açın ve Güncellemeleri kontrol et‘e tıklayın. Dil paketleri güncellemesini bulun ve İndir‘e tıklayın. Güncelleme indirildikten sonra, Yükle‘ye tıklayın.

Bu yollardan birini kullanarak da Windows 7’de bilgisayarın dil ayarlarını Türkçe yapabilirsiniz.

Bilgisayar Dilini Türkçe Yaptıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Bilgisayar dilini Türkçe yaptıktan sonra, aşağıdaki adımları yaparak bilgisayarı Türkçe kullanıma hazır hale getirebilirsiniz:

 • Klavye düzenini değiştirin. Denetim Masası’ndan Saat, Dil ve Bölge‘yi açın. Dil sekmesini seçin. Klavye ve dil bölümünde Dil ekle düğmesine tıklayın. Türkçe‘yi seçin ve İleri‘ye tıklayın. Klavye düzeni ekle bölümünde Türkçe (F klavye) veya Türkçe (Q klavye)‘yi seçin ve Yükle‘ye tıklayın.
 • Saat ve tarih biçimini değiştirin. Denetim Masası’ndan Saat, Dil ve Bölge‘yi açın. Saat ve tarih bölümünde Saat ve tarih biçimini değiştir‘e tıklayın. Dil bölümünde Türkçe‘yi seçin. Saat formatı bölümünde istediğiniz saat formatını seçin. Tarih formatı bölümünde istediğiniz tarih formatını seçin. Kaydet‘e tıklayın.
 • Yüzde biçimini değiştirin. Denetim Masası’ndan Saat, Dil ve Bölge‘yi açın. Hesaplama bölümünde Yüzde biçimini değiştir‘e tıklayın. Dil bölümünde Türkçe‘yi seçin. Yüzde biçimi bölümünde istediğiniz yüzde formatını seçin. Kaydet‘e tıklayın.
 • Para birimi biçimini değiştirin. Denetim Masası’ndan Saat, Dil ve Bölge‘yi açın. Hesaplama bölümünde Para birimi biçimini değiştir‘e tıklayın. Dil bölümünde Türkçe‘yi seçin. Para birimi biçimi bölümünde istediğiniz para birimi formatını seçin. Kaydet‘e tıklayın

Kıymetli Yorumlarınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir