İçeriğe geç

Bilgisayar Mühendisliği Dgs Taban Puanları 2024-2025 Güncel

26D0626075227E7Cbe07C5Dfce870D97B8315D1F 1

Bilgisayar Programcılığı Bölümünden Dikey Geçiş Yapılabilecek Bölümler

Bilgisayar Programcılığı Bölümü, üniversitelerin meslek yüksekokullarında bulunan, öğrencilerine bilgisayar programlama ve yazılım geliştirme alanında bilgi ve beceri kazandıran bir programdır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, bilgisayar programcısı, yazılım mühendisi, web tasarımcısı, sistem analisti gibi farklı alanlarda çalışabilirler.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunlarının DGS ile geçiş yapabilecekleri lisans programları, ÖSYM tarafından her yıl yayınlanan DGS Kılavuzu’nda yer almaktadır. Bu kılavuza göre, Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunları, aşağıdaki lisans programlarına geçiş yapabilirler:

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği, üniversitelerin mühendislik fakültelerinde bulunan, öğrencilere bilgisayar sistemleri ve yazılımları tasarlama, geliştirme ve uygulama konularında bilgi ve beceri kazandıran bir programdır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, bilgisayar mühendisi olarak kamu ve özel sektörde çalışabilirler.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, üniversitelerin mühendislik veya fen-edebiyat fakültelerinde bulunan, öğrencilere bilgisayar sistemleri ve bilişim teknolojileri alanında bilgi ve beceri kazandıran bir programdır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, bilgisayar sistemleri ve ağ yöneticisi, yazılım mühendisi, web tasarımcısı gibi farklı alanlarda çalışabilirler.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, üniversitelerin eğitim fakültelerinde bulunan, öğrencilere bilgisayar ve öğretim teknolojileri alanında bilgi ve beceri kazandıran bir programdır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, ilkokul, ortaokul ve liselerde bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmeni olarak çalışabilirler.

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, üniversitelerin mühendislik fakültelerinde bulunan, öğrencilere bilgisayar sistemleri ve yazılımları tasarlama, geliştirme ve uygulama konularında bilgi ve beceri kazandıran bir programdır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, bilgisayar ve yazılım mühendisi olarak kamu ve özel sektörde çalışabilirler.

Bilgisayar-Enformatik

Bilgisayar-Enformatik, üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinde bulunan, öğrencilere bilgisayar bilimleri ve enformatik alanında bilgi ve beceri kazandıran bir programdır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, bilgisayar bilimci, yazılım mühendisi, web tasarımcısı gibi farklı alanlarda çalışabilirler.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Bilişim Sistemleri Mühendisliği, üniversitelerin mühendislik fakültelerinde bulunan, öğrencilere bilgi sistemleri tasarımı, geliştirme ve yönetimi konularında bilgi ve beceri kazandıran bir programdır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, bilgi sistemleri mühendisi olarak kamu ve özel sektörde çalışabilirler.

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, üniversitelerin mühendislik veya fen-edebiyat fakültelerinde bulunan, öğrencilere bilişim sistemleri ve teknolojileri alanında bilgi ve beceri kazandıran bir programdır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, bilgi sistemleri ve ağ yöneticisi, yazılım mühendisi, web tasarımcısı gibi farklı alanlarda çalışabilirler.

Diğer Bölümler

ÖSYM tarafından yayınlanan DGS Kılavuzu’nda yer alan diğer bölümlere de Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunları geçiş yapabilirler. Bu bölümler, genellikle bilgisayar bilimleri ve teknolojileri alanında bilgi ve beceri kazandıran programlardır.

Dikey Geçiş Sınavı

Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunları, DGS sınavına girerek yukarıdaki lisans programlarına geçiş yapabilirler. DGS sınavı, her yıl ÖSYM tarafından iki kez yapılmaktadır. Sınavda, adayların Matematik ve Fen Bilimleri testlerinde toplamda 240 puan almaları gerekmektedir.

Dikey Geçiş Sınavına Hazırlık

Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunlarının DGS sınavına hazırlanmaları için aşağıdaki kaynaklardan yararlanabilirler:

  • ÖSYM tarafından yayınlanan DGS Kılavuzu
  • DGS sınavına hazırlık kitapları
  • Çıkmış DGS soruları
  • Online DGS hazırlık kursları

DGS ile Geçiş Yapmanın Avantajları

Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunlarının DGS ile geçiş yapmalarının aşağıdaki avantajları vardır:

  • Daha kısa sürede lisans diploması almak

Kıymetli Yorumlarınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir