Bilgisayarda Dosya Gizleme Windows 10-8- 7-Xp

Windows bilgisayarlarda programsız olarak ister dosyaları ister klasörleri gizlemek mümkün.

Ben burada örnek olsun diye bir resim dosyasını gizlemeyi göstereceğim fakat aynı yöntemi uygulayarak klasörleri de gizleyebilirsiniz.

Öncelikle gizlemek istediğiniz dosyaya sağ tıklayın ve açılan menüden en alttaki Özellikler‘e tıklayın.

2016-08-15_18-00-18

Aşağıdaki pencere açılacak. Burada gösterdiğim Gizli seçeneğinin kutusunu işaretleyin ve en alttaki Tamam butonuna tıklayın.

2016-08-15_18-03-05

Böylece artık klasördeki bu dosya kaybolacak ve görünmeyecek.

Bu dosyayı tekrar görünür yapmak isterseniz masaütsündeki Bilgisayarım simgesine çift tıklayın ve açılan pencerenin en üst kısmındaki Görünüm menüsüne tıklayın. Açılan menüden Seçenekler‘in üzerine gelin ve oradan da Klasör ve arama seçeneklerini değiştir‘e tıklayın. Bilgisayarım yerine normal bir klasör penceresinden de bu işlemi yapabilirsiniz. Ben kolaylık olması için Bilgisayarım simgesine tıklayın dedim.

Kısacası:

Görünüm > Seçenekler > Klasör ve arama seçeneklerini değiştir yolunu izleyin.

2016-08-15_18-08-45

Aşağıdaki pencere açılacak. Burada Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster seçeneğini işaretleyin ve Tamam butonuna tıklayın.

2016-08-15_18-17-02

Böylece kaybolan dosya tekrar görünecek ama hala gizlilik özelliği kaldırılmadığı için solgun gri bir renkte görünecek. Bu dosyanın gizlilik özelliğini kaldırmak ve eski normal haline döndürmek için dosyaya sağ tıklayıp açılan menüden Özellikler‘e tıklayın ve bu defa Gizli seçeneğinin işaretini kaldırıp Tamam‘a tıklayın.


Yayımlandı

kategorisi