Ana Sayfa Eğitim Bilgisayarda Matrix Yapma, Farklı Boyutlarda Matris Oluşturma ve Word’e Aktarma Sitesi (Programsız)

Bilgisayarda Matrix Yapma, Farklı Boyutlarda Matris Oluşturma ve Word’e Aktarma Sitesi (Programsız)

678
0

Formula Sheet sitesini ziyaret ederek tamamen online bir şekilde yani hiçbir programa gerek kalmadan LaTex matrisler oluşturabilirsiniz. Bu sitede öncelikle ücretsiz olarak kaydolduktan sonra Latex matris yapmak için bir editör karşınıza çıkıyor.

Bu editörün alt kısmında çeşitli matris çeşitleri yer alıyor. Bunlardan birini seçin ve matris boyutunu da girdikten sonra Create Matrix yazan butona tıklayın. Mesela yukarıdaki örnek resimde 3×4 boyutunda bir matrix girilmiş.

Böylece tıkladığınız butonun alt kısmındaki alanda yeni oluşturduğunuz matris gözükecek. Fakat henüz sayıları girmediğiniz için sadece aşağıdaki gibi görünecek.

Şimdi  aşağıdaki resimde verilen örneğe bakarak matrisin değerlerini nasıl gireceğinizi hemen öğrenebilirsiniz.

Burada her bir & işaretinden önce sayı giriyorsunuz. Böylece hemen üst taraftaki alanda matrisin içinde bu sayı görünüyor. küp, kare ve diğer sembolleri girmek için programın sunduğu araç çubuğundan faydalanarak matrisin değerlerini kolayca girebilirsiniz.

Oluşturduğunuz matrisi kaydetmek için, matrise sağ tıklayın ve açılan menüden Save Image as seçeneğine tıklayın.  Ardından kaydettiğiniz bu resmi Word gibi programlara aktarabilirsiniz.

Alternatif Site

Eğer yukarıdaki siteyi beğenmediyseniz, alternatif olarak Wiris Editor sitesini ziyaret ederek dilediğiniz matrisi kolayca oluşturabilirsiniz. Karşınıza aşağıdaki resimde görülen editör çıkacak.

Bu editörün üst kısmındaki sekmelerden matris sekmesine tıklayın. Üstteki resimde bu sekme gösterilmiştir.

Ardından karşınıza çıkan matris çeşitlerinden birini seçin ve sol alt köşedeki Rows ile Columns alanına matrisin boyutlarını girin. Böylece seçtiğiniz formattaki matrix otomatik olarak oluşturulacak ve editör alanında gösterilecek. Daha sonra matrisin içindeki sayıları ve değerleri dilediğiniz gibi girebilir ve dilediğiniz matris işlemini yaparak hesaplamanın sonucunu otomatik olarak görebilirsiniz. Yaptığınız matrisin kodunu kaydederek dilediğiniz projede kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz