Ana Sayfa Teknoloji Windows PC Bilgisayarda Silinmeyen Dosyalar Nasıl Silinir?

Bilgisayarda Silinmeyen Dosyalar Nasıl Silinir?

1194
0

Bazı durumlarda bilgisayarda bir dosyayı silmeye çalışırken hata verir ve silinmez. Bunun nedeni genellikle bu dosyanın bilgisayarda açık olan başka bir program tarafından kullanılmasıdır. Başka programlar tarafından kullanılan dosyalar kilitlenir ve silinemez.

Önemli Not: Eğer bir dosyayı silmeye çalışıyorsanız ve silemiyorsanız, aşağıdaki programı denemeden önce ilk olarak bilgisayarı yeniden başlatın yani kapatıp tekrar açın. Genellikle bilgisayar açıldığında artık bu dosyayı silebiliyorsunuz. Ama hala silinemiyorsa, altta paylaştığım bedava programla kesin olarak silebilirsiniz.

Çoğu durumda silinmeyen dosyanın hangi program tarafından kilitlendiğini bilemediğimiz için bir türlü silemeyiz. Böyle durumlarda ücretsiz birkaç programdan faydalanarak dosyanın üzerindeki kilidi kaldırabiliriz.

Mesela IObit Unlocker bunlar arasında yer alır.

Programı yükledikten sonra, silinmeyen inatçı dosya veya klasöre sağ tıklayın ve açılan menüden IObit Unlocker seçeneğine tıklayın.

Açılan ekranda silinmeyen dosya veya klasörü kilitlemiş olan programların veya işlemlerin yada servislerin listesi görünecek. Unlock yazan butona tıklayarak, dosyanın kilidini kaldırabilir ve kilitli olmadığı için artık rahatlıkla silebilirsiniz. İster dosyayı seçip Delete tuşuna tıklayın, ister dosyaya sağ tıklayıp açılan menüden Sil’e tıklayın.

Alternatif olarak Unlock butonunun sağındaki ok işaretine tıklayınca açılan seçeneklerden Unlock and Delete butonuna tıklayıp aynı anda hem kilidini kaldırabilir hem de silinmesini sağlayabilirsiniz.

IObit Unlocker dosyanın kilidini kaldırırken, kilitleyen programı veya işlemi kapatmaz, yani çalışmaya devam eder.

Önceki İçerikH&M Reklamında Çalan Şarkı 2017 Mayıs
Sonraki İçerikProcess Explorer Nasıl Kullanılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz