installed programs moved to other location in windows 10

Bilgisayardaki Yüklü Programları Başka Sürücüye Klasöre Taşıma (Aktarma) Windows 10/8/7/Vista

Bu yazıda Program Files veya Program Dosyaları (X86) klasörü içine bulunan kurulu programları başka bir sürücüye yada başka bir klasöre nasıl taşıyacağınızı anlatıyorum.

Windows 10’da, Windows 8’de, Windows 7’de ve Windows Vista’da bu işi yapmak çok kolay. Steam Mover isimli bir programdan faydalanacağız. Fakat Windows XP’de çalışmaz.

Steam Mover İndirmek İçin Tıklayınız.

Programı bilgisayara yüklediğiniz ve çalıştırdığınız zaman aşağıdaki gibi ana penceresi açılacak.

installed programs moved to other location in windows 10

Not: Bu program sadece NTFS sürücülerde çalışır. Ayrıca Windows 10 mağazasından yüklediğiniz uygulamaları taşımaz. Sadece internetten yüklediğiniz WinRar, Notepad++, Antivirüs programları, uTorrent ve bu tarz 3.parti yazılımları taşıyabilirsiniz.

Öncelikle taşımak istediğiniz programların kapalı olduğundan emin olun. Yani çalışmasın.

İndirdiğiniz program dosyasına sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştırın.

run steammover application as administrator

Burada sol üst köşedeki Steam Apps Common Folder yazan kısımdan taşımak istediğiniz programların bulunduğu klasörü seçin. Genellikle ya Program Files klasörü olur, ya da 64-bit sistemlerdeki Program Dosyaları (X86) olur. Eğer siz başka bir klasöre kurduysanız, o klasörü de seçebilirsiniz.

select folder containing list of installed programs

Bunun hemen sağındaki kısımdan ise programları taşımak istediğiniz yeni klasörü seçin. Bu klasör farklı bir sürücüde mesela D veya E sürücüsündeki herhangi bir klasör olabilir.

select destination folder

Ardından pencerenin sol kısmında listelenen programlar içinden taşımak istediklerinizi fareyle seçin. Seçildiği zaman tıpkı aşağıdaki resimde olduğu gibi mavi renkli arka planı olacak.

use next button to move programs

Taşınacak programları seçtikten sonra sol alt köşedeki Sağ Yöne Doğru Olan Ok İşaretine tıklayın. Yukarıdaki resimde bu ok işareti gösterilmiştir.

Hepsi bu kadar! Eğer çok fazla program seçtiyseniz işlem biraz uzun sürebilir.


Yayımlandı

kategorisi