Ana Sayfa Teknoloji Güvenlik Bir Dosyanın Güvenli veya Virüslü Olduğunu Nasıl Anlarım? (Programsız)

Bir Dosyanın Güvenli veya Virüslü Olduğunu Nasıl Anlarım? (Programsız)

1273
0

Eskiden internetten indirdiğiniz ama acaba virüslü mü diye şüphe ettiğiniz herhangi bir dosyanın güvenli olup olmadığını anlamanın tek bir yolu vardı. Bilgisayara bir antivirüs veya internet security tarzı bir program kurup, daha sonra bu dosyayı taratmak gerekiyordu. Tabii ki antivirüs programlarının da iyisi var, kötüsü var, ücretsizi var, ücretlisi var. Her antivirüs programı doğru sonuç vermeyebilir. Üstelik bazı antivirüs programları önüne gelen her dosyayı virüslü olarak algılayabilir ve böylece işlerinizi aksatabilir. Bunun yanı sıra, bazı antivirüs yazılımları bilgisayarı gereksiz yere çok yavaşlatabilir. Tabii ki iyi bir ücret ödeyip en kaliteli antivirüs programlarını satın alırsanız, bu tarz sorunları yaşamazsınız.

Günümüzde artık pek çok programın görevini bazı web siteler online olarak yani programsız bir şekilde ve tamamen ücretsiz olarak yapıyor. Dosyaların güvenlik testi de buna dahil.

Virustotal isimli web site 60’dan fazla antivirüs ve diğer güvenlik programını kendi bünyesinde barındırıyor ve yükleyeceğiniz dosyayı tüm bu programlarla test ederek herhangi bir zararlı içerip içermediğini kesin olarak söylüyor.

Yani tek bir programa güvenmek yerine, onlarca güvenlik programıyla tamamen bedavaya test ettirmiş oluyorsunuz. Bu güvenlik yazılımları arasında Kaspersky, Norton, Avast, Avira, Fsecure, Bitdefender ve ESET gibi dünyanın en iyi antivirüs firmaları da yer alıyor.

Siteyi buradan ziyaret edebilirsiniz: https://www.virustotal.com/tr/

Açılan sayfada herhangi bir dosyayı nasıl taratacağınızı aşağıdaki ekran görüntüsünde kısaca gösterdim.

Dosya tarandıktan sonra sonuçları aşağıdaki gibi gösterecektir.

Virustotal sitesi bu tarattığınız dosyanın güvenlik raporu sayfasını artık veritabanına kaydetti ve bundan sonra bu sayfanın URL adresini ziyaret ettiğinizde tekrar aynı sonucu direk olarak görebilirsiniz. Yani yeniden tarama yapmaya gerek kalmadan doğrudan raporu gösteriyor. Zaten taramanın yapıldığı tarihi de gösteriyor. Böylece bu dosyanın tarama sonuçları sayfasının URL adresini forumlarda, sosyal medyada veya kendi sitenizde paylaşabilirsiniz.

Sitenin ana sayfasındaki URL sekmesine tıklayarak herhangi bir web sitenin bile güvenli olup olmadığını taratarak görebilirsiniz.

TeknoLib sitemizin URL adresini girerek test ettirdim ve sonuçlar aşağıdaki gibi çıktı.

Önceki İçerikOnline Uçuş Simülatörü (Çok Oyunculu) Uçak Sürme Oyunu Ücretsiz Oyna
Sonraki İçerikWindows 10’da RAM Kullanımını Görmek İçin Ücretsiz Program

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz