Ana Sayfa Teknoloji İnternet Bir Kişinin Email Adresi Nasıl Bulunur? E-posta Bulma Yöntemleri

Bir Kişinin Email Adresi Nasıl Bulunur? E-posta Bulma Yöntemleri

1700
0

Adını ve soyadını bildiğimiz bir kişinin e-posta adresini bulmak için ne yapılır? Birinin email adresini bulma yöntemleri nelerdir, hangi program gerekir, bu işi yapan online web siteler var mı?

The Radicati Group’a göre dünyada neredeyse 6 milyar e-posta adresi bulunuyor. Eğer gerçekten birinin e-posta adresini bulmanız gerekiyorsa, bunu profesyonel bir şekilde nasıl yapacağınızı biliyor musunuz?

İş ve pazarlama dünyasında e-posta adreslerini elde edemezsek, web sitemize trafik çekemeyiz, başarılı kampanyalar yürütemeyiz ve satışlarımızı artıramayız.

Şanslıyız ki, günümüzde email adreslerini bizim için toplayan çok sayıda araç mevcut ve böylece işlerimizi çok daha kolay ve ölçeklenebilir bir hale getiriyorlar.

Web sitelerin iletişim adreslerinde verilen e-posta adresleriyle yetinmek yerine, eğer blog yazarlarına ve gazetecilere ulaşabilirseniz satış başarınız çok daha fazla artar. Tabii ki email adresini öğrenmek tek başına yeterli değil.

İsimden E-posta Adresi Bulma Yolları

Bu yazıda denenmiş ve başarısı kanıtlanmış olan en iyi 10 e-posta bulma tekniğini anlatıyorum. Bunların her biri farklı teknikler ve yöntemlerden oluşuyor ama bazen de bulduğunuz bir e-posta adresinin doğru olup olmadığını test etmek için birkaç tanesini birden kullanmak akıllıca olacaktır.

Adım 1: VoilaNorbert sitesini deneyin

email adresi bulma

Pazardaki en güvenilir araç olan VoilaNorbert e-posta bulma olayını yeni bir seviyeye çıkarmış durumda. Bir kişinin adını ve URL adresini (domain) girdiğiniz zaman bu site size gerçek e-posta adresini anında gösteriyor.

Doğruluk ve tutarlılık açısından Norbert bu alandaki en iyi servistir. Fakat günlük e-posta aramalara bir sınır koyuyorlar. Daha fazla arama yapmak için ise tahmin edeceğiniz gibi belirli bir ücret ödemenizi istiyorlar.

Peki sizin bu işlere verecek paranız yoksa, ne yapacaksınız? Adım 2 ile okumaya devam edin.

Adım 2: Hunter.io sitesini kullanarak internet sayfalarında yayınlanan e-posta adreslerini bulun

email adresi nasıl bulunur

Hunter.io eski adıyla Email Hunter da bu alandaki en başarılı servislerden biridir. Bu site genel olarak web sitelerinin sayfalarını tarayarak e-posta adreslerini toplar. Dolayısıyla bu sitenin sahip olduğu devasa veri tabanı içerisinde bir kişinin adını yazarak e-posta adresini aratıp bulabilirsiniz.

Adım 3: Buzzstream sitesini deneyin

Buzzstream sitesini kullanarak tıpkı Hunter.io gibi web sayfalarında yer alan email adreslerini bulabilir ve sosyal medyada takipçi sayısı çok olan fenomenlerin e-posta adreslerine ulaşabilirsiniz.

Tıpkı Hunter.io gibi bu aracı da bir Chrome eklentisi olarak yükleyip kullanabilirsiniz. Ama istemiyorsanız direk olarak web sitesi üzerinden de arama yaparak kullanabilirsiniz.

email adresi öğrenme

Adım 4: Bir model (şablon) bulun

Hunter.io ve Buzzstream gibi servislerin en kullanışlı yanı aslında belirli bir e-posta modelini tespit etmeye yardımcı olmalarıdır. Fakat bu siteler işe yaramazsa, bulmak istediğimiz modeli bulmak için alternatif seçenekleri de tercih edebiliriz. Örneğin  Email Format sitesi girmiş olduğunuz alan adı (domain) ile ilgili e-posta modellerini tespit etmeye yardımcı olur.

Birinin e-posta adresini bulma

Bu siteye girdiğiniz url alan adı için internette bu alan adıyla ilişkili tüm email adresleri bulunur ve gösterilir. Böylece bulunan listeye göz atarak aradığınız kişinin gerçek email adresinin hangisi olduğunu daha kolay bulabilirsiniz. Bu model karşılaştırma daha çok orta ve büyük ölçekli şirketler için uygundur.

Eğer doğru modele ulaştıysanız, aşağıda anlattığım manuel aramayı (el yordamıyla arama) mutlaka denemelisiniz.

Step 5: Email Permutator ve Linkedin Sales Navigator servisini birlikte kullanın

Aradığınız kişinin gerçek email adresini bulana kadar bu kişinin isminin tüm permütasyonlarını yazabilirsiniz. Ya da bu iş size çok uzun ve zahmetli geliyorsa, Email Permutator sitesinin sizin için yapmasını sağlayabilirsiniz.

Email Permutator bir Google Sayfasıdır ve bir kişinin e-posta adresinin tüm permütasyonlarını el yordamıyla tek tek yazma zahmetinden sizi kurtarır.

Birinin e-posta adresini bulma yöntemleri

Bu siteden en iyi sonucu almak için Linkedin’s Sales Navigator for Gmail(eski adı Rapportive) servisiyle birlikte iş birliği içinde kullanın. Bu da aslında bir Chrome eklentisidir ve eğer bir kişinin e-posta adresi Linkedin sitesinde mevcutsa, o kişinin e-posta adresini farklı renkle göstererek vurgular yani ayırt edilmesini sağlar.

Bu servisi kullanmak için Email Permutator sitesini ziyaret edin ve yönergeleri takip ederek kendi orijinal kopyanızı Google Drive’a kaydedin. Ardından:

 1. Bulmak istediğiniz adamın ismini ve domain (alan adı) adresini girin.
 2. E-posta adresini Gmail hesabınıza girerek yeni bir e-posta yazma sayfasını açın ve Alıcı kutusuna yazın.
 3. Eğer bu kişinin Linkedin hesabı varsa, Linkedin’s Sales Navigator bölümünde gözükecektir.

Linkedin ile email doğrulama

Adım 6: Email adreslerini doğrulayın

Geçersiz yani gerçekte var olmayan veya artık kullanılmayan e-posta adresleri hiçbir işinize yaramayacaktır. Dolayısıyla bulduğunuz adresleri test ederek doğrulama işlemi önemlidir. Yukarıda paylaştığım Hunter.io sitesi sizin girdiğiniz email adreslerini kontrol ederek hangilerinin gerçek hangilerinin sahte ve geçersiz olduğunu gösterir. Her ay ücretsiz olarak 100 adet e-posta adresini doğrulama hakkı veriyor. Fakat daha fazlası için ücretli üye olmanız gerekiyor.

Eğer para ödemek istemiyorsanız, 100 hakkınızı doldurduğunuz zaman aşağıdaki alternatif siteleri deneyerek email doğrulama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

E-posta bulma yöntemleri

Böylece ulaşmaya çalıştığınız kişinin hala söz konusu şirkette çalışıp çalışmadığını veya aynı sitede yazarlık yapıp yapmadığını anlamada bu servislerden yararlanabilirsiniz.

Her bir site değişen derecelerde başarı sağlar ve belirli bir sınıra kadar ücretsiz hizmet verip ardından ücretli üye olmanızı talep eder. EmailHippo sitesi ise her bir e-posta adresinin gerçek olup olmadığıyla ilgili bir güven puanı verir. Bu puan ne kadar yüksek ise, bulunan email adresinin hala kullanımda olduğu ve aranan kişinin gerçek adresi olduğu o kadar yüksek ihtimaldir.

Eğer yukarıda anlatılan 6 farklı yöntem işinizi görmediyse, Google arama operatörlerini kullanarak işinizi görebilirsiniz.

Step 7: Google aracılığıyla Twitter Beslemelerini Arayın

Screen Shot 2013-10-15 at 9.10.04 AM

Bir kişinin e-posta adresini bulmanın en akıllıca ve tuhaf bir şekilde en etkili yollarından biri de burada anlatacağım gelişmiş arama operatörüdür.

Aslında çok basit. Tek yapmanız gereken Twitter.com/KULLANICIADI email biçiminde yazmak. Tabii buradaki KULLANICIADI kelimesinin yerine aradığınız kişinin gerçek kullanıcı adını yazıyorsunuz. Böylece eğer e-posta adresini aradığınız kişinin bilgileri bu iki değişkeni birebir karşılıyorsa, Twitter’da kullandıkları e-posta adresini gerçekten kesin olarak bulmuş oluyorsunuz.

Step 8: Attempt Additional Google Search Operators

Google ile email bulma

Eğer Twitter email adresini bulmanın yanı sıra webmaster (web site yönetici) iletişim bilgilerine de ulaşmak istiyorsanız, tekrar Google arama sayfasına geri dönün ve aşağıdaki adımları uygulayın.

 • İSİM email
 • İSİM iletişim
 • “ADI SOYAD” email
 • “ADI SOYADI” iletişim
 • site:WEBSITE.com isim email
 • site:WEBSITE.com iletişim
 • site:WEBSITE.com hakkında
 • “İSİM”

Burada arama yaparken isim yerine aradığınız kişinin adını, soyad yerine soyadını, website yerine de aradığınız kişinin çalıştığı veya sahibi olduğu web sitenin alan adını (url) girmeyi unutmayınız.

Adım 9: Facebook “Hakkında” sayfasını deneyin

Facebook ile email adresi bulma

Blog yazarlarının e-posta adresini bulmak istiyorsanız, Facebook size yardımcı olabilir. Aradığınız kişinin sitesine gidin ve bu sitenin Hakkında sayfasını açın. Pek çok blog yazarı bu sayfada Facebook adresinin linkini paylaşır. Bazı sitelerde ise şirketin sosyal ekibinin şahsi email adresi direk olarak hakkında sayfasında verilir.

Adım 10: @Name.com

Eğer şimdiye kadar anlattığım 9 taktik hiç işe yaramazsa, gelin en basit yönteme geri dönelim. Eğer bir şirketin alan adı ornek.com ise büyük ihtimalle email adresi de [email protected] şeklinde olacaktır. Gerçekten böyle olup olmadığını ise yukarıda verdiğim taktikle doğrulayabilirsiniz.

Önceki İçerikWindows Ürün Anahtarı Bulma Lisans Kodu Öğrenme Nerede Yazıyor
Sonraki İçerikGmail Birinden Gelen Tüm Mesajları Silme Toplu E-Posta Silme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz