Bir Mail Neden Spama Düşer?

Merhabalar, bu yazımızda bir mail neden spama düşer sorusunu cevaplıyoruz. Bir iletişim aracı olan e-postalar zamanla pazarlamacıların satış yöntemi haline geldi. Her gün gelen kutusuna düşen çok sayıda teklif ve reklam mesajı en sonunda gelişmiş spam filtrelerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Artık pazarlamayla alakalı herhangi bir mailin spama düşmekten kurtulması çok zor görünüyor. Çünkü çok katı kurallar geliştirildi.

Peki bir mailin spam klasörüne düşmesinin nedenleri nelerdir?

Eğer alıcı kişi, gönderdiğiniz periyodik mesajları yada teklifleri bizzat kendisi almayı tercih etmemiş ise, yeterli izin olmadığından dolayı mesaj spam klasörüne düşer. Çünkü istenmeyen bir mail gönderiyorsunuz demektir.

Günümüzde satın alınan e-posta listelerine toplu mail gönderildiği zaman neredeyse tüm e-posta servisleri bundan şüphelenir ve detaylı incelemenin ardından genellikle spama gönderir.

Zaten artık mail yoluyla pazarlama yöntemi çifte kayıt işlemiyle çalışıyor. Yani alıcılar hem e-postaları periyodik olarak almak için kayıt olmalı, hem de ilk gelen onay mesajının içindeki bağlantıya tıklayarak onay vermelidir. Eğer onay linkine tıklamazsa yetersiz izin kapsamına giriyor ve sonraki e-postalar gönderilmiyor.

Üstelik gelen herhangi bir mesajı açtığınızda eğer beğenmediyseniz ve izinsiz gelmişse yada uygunsuz bir içeriğe sahipse, ekranın üst kısmındaki Spam butonuna basarak bu mesajı ve bir sonraki aynı mesajları otomatikman spam klasörüne gönderebilirsiniz.

Kimliği Doğrulanmamış Gönderen Kimliği

Eğer bir pazarlama şirketi yada birlikte çalıştığı reklam ajansı kendi sunucusunu kullanarak e-posta yollarsa kimliği doğrulanmamış gönderen konumundan dolayı spama düşebilir.

Çünkü e-posta servisleri gelen mesajın meşru bir kaynaktan geldiğinden emin olmak amacıyla gönderenin kimliğini doğrulamaya çalışır.

Ama eğer bir mail pazarlama hizmeti aracı kullanılırsa, bu araçlar sizin yerinize kimlik doğrulamasını gerçekleştirir.

Ayrıca “updates @” yada “newsletter @” türünde “kimden” alan adlarına yer vermek gerekir.

Alıcı Mesajla İlgilenmiyor

Pazarlamacıların büyük bir çoğunluğu müşterilerin almak istediği mail türünü seçmesine imkan tanımıyor. Ayrıca pazarlamacıların %70’i müşterilerine mail almak istedikleri sıklığı seçme özgürlüğü tanımıyor.

Kısacası müşterilerin ilgi alanına giren mesajlar göndermek gerekir. Aksi takdirde Spam butonuna basarak sizi sonsuza kadar spam klasörüne yollayabilir.


Yayımlandı

kategorisi