Bir Sitenin Hiti Nasıl Öğrenilir? Ziyaretçi Sayısı Nasıl Anlaşılır?

Merhabalar, bu yazıda bir websitenin toplam hitini neye bakarak nasıl öğrenebiliriz sorusuna kısaca cevap vereceğim.

İnternette karşılaştığınız herhangi bir sitenin günlük yada aylık toplam ziyaretçi sayısını bilmek çok zor bir iş.

Bir sitenin Alexa değerine bakarak o sitenin önemli bir site olup olmadığını anlayabilirsiniz fakat ziyaretçi sayısı konusunda sizi yanıltacaktır. Çünkü Alexa ölçümleri sadece Alexa araç çubuğu yükleyen kullanıcılar üzerinden hesaplanır. Dolayısıyla normal kullanıcıların yüzde 99’unda bu araç çubuğu yoktur ve bundan dolayı da Alexa değeri o sitenin trafiği ile ilgili net bir bilgi veremez.

Ama mesela hitini öğrenmek istediğiniz sitenin Bize reklam verin yada benzeri bir reklam alanı satış sayfasını açıp bakarak orada günlük hitini görme ihtimaliniz yüksektir. Çünkü reklam alanı satmak isteyen bir site mecburen trafiği hakkında bilgi vermelidir.

Ayrıca pek çok webmaster kendisi ile röportaj yapılmasından hoşnut kalacak ve seve seve hatta gurur duyarak günlük hitini söyleyecektir.

Bir web sitenin en son yapılan yorum ID numarasına bakarak da ne kadar popüler bir site olup olmadığını anlayabilirsiniz. Aşağıdaki görsele bakınız:

URL adresinin sonunda yorum ID numarası olarak 108656 sayısı var. Bunun yaklaşık yüzde 75’i spam olsa geriye kalan yüzde 25’i gerçek yorumlardır. Bu sayıyı hesaplayarak sitenin hitini az çok tahmin edebilirsiniz.

Ayrıca bir sitenin herhangi bir sayfasına yapılan yorumlar da sitenin popülerliği hakkında fikir verir.

Eğer bir sitenin ana sayfasına eklenmiş bir YouTube videosu varsa yada blog yazısına eklenen bir YouTube videosu görürseniz, o videoya tıklayın ve YouTube üzerinde açarak toplam izlenme sayısına bakın. Dolayısıyla sitenin ne kadar popüler olduğunu az çok anlarsınız.

Eğer Alexa yada Semrush gibi Webmaster sitelerine ücretli olarak üye iseniz, hitini öğrenmek istediğiniz sitenin alan adını (domain) yazıp aratarak toplam ziyaretçi sayısını, hangi anahtar kelimelerde ilk sırada çıktığını ve çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi