Bir Web Sitenin İlk Açıldığı Tarihi Öğrenme (Yayınlandığı Zamanı Görme)

Merhabalar, bu yazımızda bir web sitenin ilk açıldığı tarihi öğrenme konusunda sizlere yardımcı olacağız. Eğer internette gördüğünüz bir sitenin ilk yayınlandığı zamanı yani yayın hayatına başladığı tarihi bilmek istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınızı kısaca anlatıyoruz.

Yerli ve yabancı siteler genellikle sayfanın en alt kısmında ilk açıldığı tarihi yıl olarak yazar.

Örneğin Türkiye’nin en popüler program indirme ve teknoloji haberleri sitesi olan Tamindir.com’u açıp sayfanın en altına gelirseniz, aşağıdaki resimde kırmızı renkli ok işaretiyle gösterildiği gibi yayın hayatına başladığı seneyi görebilirsiniz.

Üstteki görselde gördüğünüz gibi Tamindir.com sitesi tam olarak 2004 yılında hizmete başlamış.

Makalenin çıktığı tarihi öğrenme


Eğer bir web sitesindeki bir haberin yada makalenin ilk kez ne zaman yayınlandığını öğrenmek istiyorsanız, genellikle başlığın hemen altında tarih bilgisi verilmektedir. Aşağıdaki resimde ünlü teknoloji sitesi Chip.com.tr’deki bir haberin yayınlandığı tarih kırmızı renkli ok işaretiyle gösterilmiştir.

Tarih bilgisi yazmayan makalenin yayınlandığı tarihi tahmin etme


Eğer başlığın altında yada yazının en sonunda makalenin ilk çıkış tarihi yazmıyorsa, o zaman bu makaleye yapılan yorumlara bakarak makalenin çıkış tarihini doğruya çok yakın bir şekilde tahmin edebiliriz.

Mesela aşağıdaki resimde Vestel TV’nin uydu kanal ayarları hakkındaki bir makaleye yazılan yorumlar gösterilmiştir.

Burada kırmızı renkli ok işaretiyle gösterilen yerde bu yazıya yapılan ilk yorumun tarihi yer almaktadır. Genellikle ilk yapılan yorumlar en üstte gösterilir.

Dolayısıyla bu yazı büyük bir ihtimalle 10 Temmuz 2017 tarihinden önce ama çok yakın bir tarihte belki aynı gün, belki aynı hafta, belki de aynı ay içinde yazılmıştır.


Yayımlandı

kategorisi