Ana Sayfa Teknoloji Website ve Web Tasarım Bir Web Sitesi Kime Ait Nasıl Öğrenirim? 2019 Web Sitenin Sahibini Bulma

Bir Web Sitesi Kime Ait Nasıl Öğrenirim? 2019 Web Sitenin Sahibini Bulma

120
0

İnternette karşınıza çıkan bir sitenin kime ait olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Peki bir sitenin gerçek sahibi nasıl öğrenilir biliyor musunuz?

Her sitenin bir alan adı (domain) olmak zorundadır. Alan adları sitelerin adresidir ve kimlik numarasıdır. Adres olmadan bir site var olamaz. Alan adı satan şirketler satın almak isteyen kişilerin ad, soyad, adres gibi bilgilerini almak zorunda. Yani adınızı soyadınızı vermeden bir web site sahibi olamazsınız.

Kısacası bir web sitenin kime ait olduğunu öğrenmek için bu sitenin alan adının kimin adına kayıtlı olduğunu öğrenmek yeterlidir. Bunu nasıl yapacağınızı ise aşağıda kısaca özetlemeye çalıştım.

Web sayfasının kime ait olduğunu nasıl bulurum?

Bu anlatacağım yöntem webde yer alan bütün internet siteleri için uygulanabilir. Yapmanız gereken şey alan adı yani domain sorgulamaktır. İnternette Türkçe veya İngilizce hizmet veren çok sayıda alan adı sorgulama sitesi var. Tüm kayıtların aslında ICANN üzerinden yapıldığını belirtmeliyim. Dolayısıyla ICANN üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Fakat daha pratik, daha açıklayıcı, daha hızlı ve daha kolay sorgulama yapabileceğiniz pek çok alternatif var. Örneğin Türkiye’de isimtescil.com sitesi veya turkticaret.com sitesi üzerinden sorgulama yapmanızı tavsiye ederim. Yabancı site olarak da Godaddy, Hostgator ve Netro gibi siteleri öneririm.

Örneğin ben bu sayfada İsimTescil sitesi üzerinden Whois Domain (Alan Adı) sorgulaması yapacağım. Örnek olması amacıyla da bu siteyi yani TeknoLib.Com sitemi kullanacağım.

Öncelikle aşağıdaki linke tıklayarak İsimtescil.com sitesinin Whois sorgulama sayfasına gidin.

https://www.isimtescil.net/Whois

Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacak.

site kime ait öğrenme yolları

Burada sayfanın en üst kısmındaki arama kutusuna sorgulama yapacağınız sitenin alan adını (domain adresini) doğru bir şekilde girin. Buradaki örnekte www.teknolib.com girilmiş.

Girdikten sonra sağ tarafında yer alan turuncu renkli Sorgula yazan butona tıklayın.

Yaklaşık 5 saniye sonra sorgulattığnız alan adıyla ilgili tüm bilgiler bütün detaylarıyla karşınıza çıkacak.

Mesela bu Teknolib.com sitesinin sahibinin adı soyadı, e-posta adresi, ikametgah adresi, DNS bilgileri, ilk kayıt tarihi, alan adının bitiş tarihi ve diğer tüm ayrıntılar gösterilmiştir.

Siz de Teknolib yerine dilediğiniz bir siteyi yazıp aratabilir ve tüm detaylarını öğrenebilirsiniz.

Umarım bu yazım sizler için faydalı olmuştur. Eğer kaliteli ve işe yarar bir makale olduğunu düşünüyorsanız, lütfen sosyal medya hesabınızda bir kez paylaşarak sitemize ufak da olsa destek olunuz. Anlamadığınız yada kafanıza takılan yerler için yorum kutusundan sorularınızı sorabilirsiniz. Yardımcı olmaktan onur duyarım. Yazımı okuduğunuz ve paylaştığınız için teşekkür ederim. Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Önceki İçerikMousepad (Touchpad) Ayarları Sıfırlama Asus, Lg, Samsung, Lenovo, Casper, Dell, Msı, Mac, Toshiba
Sonraki İçerikApple Store Doğrulama Gerekiyor Hatası Çözümü 2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz