Ana Sayfa Bilgi Küpü Biyolog Maaşları 2019 Güncel

Biyolog Maaşları 2019 Güncel

100
0

Bir biyolog ayda kaç para kazanıyor dersiniz? Devlet dairesinde, kamu şirketlerinde yada özel bir sektörde çalışan biyologların aylık ve yıllık kazancı acaba ne kadar? Bu yazımda ileride biyolog olmanın hayalini kuranlar veya en azından merak edenler için güncel biyolog maaşlarını paylaşıyorum. Dolayısıyla ileride okuyup çok çalışarak biyolog olduklarında kazanacakları paranın geçimlerini sağlayıp sağlamayacağını bilerek ona göre daha doğru bir kariyer planlaması yapabilirler.

Biyolog Maaşları 2019

Öncelikle biyologların ne yaptığına ve nasıl bir meslekte çalıştıklarına dair bir iki kelam edelim.

Bir biyolog canlı türlerinin hem sınıflandırılması hem de tanımlanması konularında çalışır ve canlı türlerinin hepsiyle ilgili çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapar.

Biyologların çalışma alanları oldukça çeşitlilik ve birbirlerinden farklılık gösterir. Mesela bir gümrükte çalışabilir yada özel bir ilaç şirketinin laboratuvarında çalışabilirler. Örneğin bakanlık yada poliste görev alarak Türkiye’ye giren yada çıkan ilaçların analizinde görev alabilirler.

Ülkemizde her yıl çok sayıda öğrenci biyolog olarak mezun olmakta ve ya devlette ya da özel sektörde çalışmaya başlamaktadır. Daha önceki bir yazımızda sizlere nasıl biyolog olunacağı konusunda detaylı açıklamalar vermiştik. Bu yazımızda ise son yıllarda talebin oldukça arttığı biyologların aylık ve yıllık gelirleri ile ilgili detaylar vereceğiz.

Biyologlar Kaç Para Kazanıyor?

Biyolog olarak mezun olan bir kişi KPSS sınavına girdikten sonra bakanlıklarda çalışabilir. Örneğin tarım bakanlığı ve sağlık bakanlığı bu iş için oldukça uygundur.

Devlette çalışmaya başlayan bir biyolog 2019 yılı itibariyle 3700 tl bir maaşla işe başlıyor. Ayrıca ekstradan aile yardımı ve çocuk yardımı gibi ücretler maaşa eklenerek aylık kazancını epey artırmaktadır.

Fakat özel sektörde durum daha farklı. Eğer biyolog olup da özel bir şirkette çalışmayı göze alıyorsanız, maaşınızın kamuda verilen maaşlara göre daha düşük olduğunu bilmenizde fayda var. Çünkü kamuda en az 3700 tl para kazanırken, özel sektörde en az 2500 lira ama en çok da sadece 3500 lira maaş alabiliyorsunuz. Eğer özel sektörde tecrübeli ve başarılı bir biyolog olmayı başarırsanız ve yabancı diliniz de varsa, maaşınız 3500’ü bile rahatlıkla aşacaktır. Bu veriler yalnızca ortalama rakamlardır.

Evet arkadaşlar bir yazımın daha sonuna geldik. Bu sayfada sizlere Biyolog Maaşları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Eğer sormak istediğiniz sorular veya kafanıza takılan yerler varsa, lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak bana mesaj yazınız. En kısa sürede yardımcı olmaya çalışacağım. Biyolog olmak isteyen arkadaşlara bol şans diliyorum.

Önceki İçerikInstagram Profile Yol Tarifi Butonu Ekleme 2019 Resimli Anlatım
Sonraki İçerikİnstagram facebook ile giriş sorunu kesin çözüm 2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz