Borsa Nasıl Öğrenilir? En İyi Borsa Eğitimi

Borsada arz talep durumuna göre iniş çıkışlar yaşanır ve bunları doğru tahmin edenler iyi bir yatırım yaparak kısa yoldan zengin olabilir. Ama borsayı bilmeden, öğrenmeden oynamak büyük risk taşır.

Bu sorunun iki cevabı vardır. Birincisi şu şekilde:

Borsa eğitimi veren firmaların web sitelerine girerek ad, soyad, kimlik no ve e-posta adresiyle kayıt yaptırabilirsiniz. İsteyen kursların yapıldığı sınıflara gidebilir, isteyen evde çevrimiçi borsa eğitim semineri alabilir.

Artık borsa hakkındaki bilgisi sıfır olan kişiler bile iyi yöntemler kullanan bir borsa eğitimiyle olaya hakim olabilir.

Pek çok sitede konuyla alakalı alacağınız bilgiler ve duymak istedikleriniz bundan ibarettir. Fakat ben farklı bir noktaya parmak basmak istiyorum. İzin verin devam edeyim.

Sorumuzun ikinci ve asıl cevabı ise şudur: Borsa öğrenmek kolaydır ama doğru tahminleri yapamadıkça bir önemi yoktur. Sadece daha fazla kaybetmenize yol açar.

Peki doğru tahmin etmeyi öğrenmenin bir yolu var mıdır?


Bilinen hiçbir yolu yoktur. Zaten olması da mantıklı değil. Zira bu kadar büyük şirketler eğer doğru tahmin etmeyi başarabilseydi, tüm borsayı ele geçirirdi. Bugüne kadar bunu başarabilen kimse çıkmadığına göre, hep doğru tahmin eden kimse de kesinlikle yok demektir.

Tam da bu noktada size çok daha mühim bir şeyden söz etmek istiyorum.

Bilimsel bir istatistiğin ortaya koyduğu gerçeğe göre: Borsa oynayan kişilerin %90’ı kaybediyor.

Etrafımda borsa oynayıp da varını yoğunu kaybeden sürüyle adam tanıyorum. Onlar da sabah akşam borsa hakkında konuşup, öğrenmeye ve tüyolarla doğru tahminler almaya çalışıyorlardı ve her seferinde bu defa kesin kazanıp zengin olacağım gibisinden hayaller kuruyorlardı. Aslında kumarcıların yaşadığı psikoloji ile neredeyse aynıydı.

Dinimize göre borsa haram değil. Bundan yola çıkan pek çok mümin kardeşimiz borsanın ağına düşüyor ve ellerindeki birikimlerden de oluyor. Hatta bazıları gidip kredi çekiyor ve onu da borsada yok ediyor.

Eğer borsayı öğrenmek ve borsayla ilgili önemli bilgiler edinmek istiyorsanız, bu anlattığım şeylerden daha önemlisini bulamazsınız.

Üç beş kuruş birikiminizle borsadan zengin olmanın hayalini kuruyorsanız, buradan uyarıyorum hemen vazgeçin. Kurtlar sofrasında sizi yerler diyorum.

Çünkü zengin olmanın hayalini kuranlar genellikle sabırsız olur ve riskli işlere girerler. Borsada risk alarak kazanmak, sayısal loto oynamaya benzer.

Borsada her zaman olmasa da genellikle kazananlar, çok büyük sermayesi ve yatırımları olan en büyük şirketlerdir. Yani iddia oynarken Barcelona’nın evinde Girona ile oynamasına benzer. Parası çok olanlar Barcelona’ya parayı basıp 1.05 ganyan ile maçı 8-0 kazanarak mutlu olabilirler. Fakat parası yok denecek kadar az olanlar, ilk yarı 2 ikinci yarı 1 oynarlar, hatta bundan gelecek 25 katıyla da yetinemeyecekleri için, bir tane daha böyle bir maç bulup aynı kupona yazarlar. Yani kazanma şansları 25*25=625 hesabından 625’te birdir.

Dolayısıyla para parayı çeker lafı her zaman doğrudur.

Borsada doğru tahmin  yapmak, hayatta doğru tahminler yapmakla aynı şeydir. Zaten bu beceriniz olsaydı, borsaya umut bağlayacak hale gelmezdiniz. Dolayısıyla hala elinizde bir miktar birikiminiz varken veya hala kredi çekip borç batağına girmemişken, yani yol yakınken dönün. Zaten zenginler sizin gibi zenginlik hayali kuran ve kolay yoldan  çalışmadan para kazanmak isteyen beleşçiler sayesinde zengin oluyorlar. Sizden o kadar çok var ki, hepinizden biraz biraz koparıp köşeyi dönüyorlar. Üstelik bu kural sadece borsada değil, hayatın her noktasında aynı şekilde işliyor.

Dolayısıyla aklın, bilimin ve sağduyunun yolundan ayrılmayın. Babanızdan bir servet kalmamışsa veya lotodan zengin olmadıysanız, kolay para kazanmak diye bir şey olmayacağını anlayın. Zar zor biriktirdiğiniz parayı da, gerçekten herkesin bir gün yaşayacağı zor günler için saklayın.


Yayımlandı

kategorisi