Boşanma dilekçesi verildikten kaç gün sonra mahkeme olur? 2017

Sponsorlu Bağlantılar

Siz boşanma dilekçesini verdikten sonra bu dilekçenin karşı tarafa tebliğ edilme süresi 6 ay içinde gerçekleşir. Eğer tebligat sırasında sorun çıkarsa 6 ayı bile geçebilir.

Bu süreyi kısaltmak için APS ile tebligat yapılması , davalının cevap dilekçesi vermemesi , dilekçelerin mahkeme kaleminde tebliğ edilmesi gibi yöntemlerle duruşma gününü en erken tarihe alabilirsiniz. Yani dava dosyasını iyi bir şekilde takip etmeniz gerekiyor.

Boşanma davasında duruşma günü nasıl erken tarihe alınabilir?

Eğer anlaşmalı boşanma durumu söz konusu ise, duruşmanın erkene alınması için her iki tarafın vekilleri yazılı başvuru yapar. Böylece az önce ifade edilen dilekçeler aşması daha çabuk bir şekilde biter.

Eğer anlaşmalı değil de, çekişmeli bir boşanma davası söz konusuysa, işlemleri hızlandırmak için davayı takip etmeli, sıkça dosya kontrolü yapmalı ve gerekli talepleri gerçekleştirmelisiniz.

Dilekçeler aşamasının tamamlanması ile boşanma davasında ilk duruşma günü ne zamana verilebilir?

Dilekçeler teatisinin hızlı bir biçimde tamamlanması ile dava açıldıktan itibaren tahminen 3ay ile 7 ay arasında duruşma günü belirlenebilir. Burada duruşma gününü belirlemede bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Tarafların dilekçelerini hızlı tebligat ile göndermeleri
  • Dilekçelerin iki haftalık cevap süresinin dolması beklenmeksizin hazırlanması ve mahkemeye sunulması
  • Davalı tarafından süresi içerisinde cevap dilekçesinin sunulmamış olması
  • Taraf vekillerinin erken tebliğ alma saiki ile tebligatların posta dağıtımına çıkmasını beklemeden kalemden tebliğ alması diğer hızlandırıcı işlemlerdir.

Bu konuyla ilgili kafanıza takılan sorular varsa, aşağıdaki yorum kısmından bize sorabilirsiniz. En kısa sürede sorularınıza kısa ve öz bir şekilde cevap verileceğinden hiç kuşkunuz olmasın.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum

  1. Merhaba derya ben.eşim 15 mayısta dilekçe vermiş çekişmeli bosanma.bugun e devletten bakıyorum tekzip zaptı hazırlandı diyor.bu tebligatta duruşma günü mu yazıyor yada neler vardır.bir de delil olmadığı sürece hakim atılan yalanlara inanır mi…o annesinde kalıyor.tebligat geldi benim sandim.ona getirmiş postacı.ikameti hala o Adres olduğu icin…yardımcı olursanız sevinirim…

  2. İyi akşamlar ben 11 haziranda boşanma davası açtım tespit tutanak kağıdı geldi mahkeme ne zaman olur

Yorum Yap