Ana Sayfa Bilgi Küpü Boşanma dilekçesi verildikten kaç gün sonra mahkeme olur? 2019

Boşanma dilekçesi verildikten kaç gün sonra mahkeme olur? 2019

4772
2

Cekismeli Bosanma Avukati Avukatlari Istanbul Bosanmasureci 1

Boşanma dilekçesi verildikten kaç gün sonra mahkeme olur bilmiyorsanız, 2019 yılı itibariyle en güncel ve en doğru cevabı aşağıda verilmiştir.

Siz boşanma dilekçesini verdikten sonra bu dilekçenin karşı tarafa tebliğ edilme süresi 6 ay içinde gerçekleşir. Eğer tebligat sırasında sorun çıkarsa 6 ayı bile geçebilir.

Bu süreyi kısaltmak için APS ile tebligat yapılması , davalının cevap dilekçesi vermemesi , dilekçelerin mahkeme kaleminde tebliğ edilmesi gibi yöntemlerle duruşma gününü en erken tarihe alabilirsiniz. Yani dava dosyasını iyi bir şekilde takip etmeniz gerekiyor.

Cekismeli Bosanmalarda Mal Paylasimi Bosanma Sureci 3

Boşanma davasında duruşma günü nasıl erken tarihe alınabilir?

Eğer anlaşmalı boşanma durumu söz konusu ise, duruşmanın erkene alınması için her iki tarafın vekilleri yazılı başvuru yapar. Böylece az önce ifade edilen dilekçeler aşması daha çabuk bir şekilde biter.

Eğer anlaşmalı değil de, çekişmeli bir boşanma davası söz konusuysa, işlemleri hızlandırmak için davayı takip etmeli, sıkça dosya kontrolü yapmalı ve gerekli talepleri gerçekleştirmelisiniz.

Cekismeli Bosanma Davalarinda Ispat 5

Dilekçeler aşamasının tamamlanması ile boşanma davasında ilk duruşma günü ne zamana verilebilir?

Dilekçeler teatisinin hızlı bir biçimde tamamlanması ile dava açıldıktan itibaren tahminen 3ay ile 7 ay arasında duruşma günü belirlenebilir. Burada duruşma gününü belirlemede bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Tarafların dilekçelerini hızlı tebligat ile göndermeleri
  • Dilekçelerin iki haftalık cevap süresinin dolması beklenmeksizin hazırlanması ve mahkemeye sunulması
  • Davalı tarafından süresi içerisinde cevap dilekçesinin sunulmamış olması
  • Taraf vekillerinin erken tebliğ alma saiki ile tebligatların posta dağıtımına çıkmasını beklemeden kalemden tebliğ alması diğer hızlandırıcı işlemlerdir.

Bu konuyla ilgili kafanıza takılan sorular varsa, aşağıdaki yorum kısmından bize sorabilirsiniz. En kısa sürede sorularınıza kısa ve öz bir şekilde cevap verileceğinden hiç kuşkunuz olmasın.

Önceki İçerikAdetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?
Sonraki İçerikCafe Crown Light Kaç Kalori?

2 YORUMLAR

  1. Merhaba derya ben.eşim 15 mayısta dilekçe vermiş çekişmeli bosanma.bugun e devletten bakıyorum tekzip zaptı hazırlandı diyor.bu tebligatta duruşma günü mu yazıyor yada neler vardır.bir de delil olmadığı sürece hakim atılan yalanlara inanır mi…o annesinde kalıyor.tebligat geldi benim sandim.ona getirmiş postacı.ikameti hala o Adres olduğu icin…yardımcı olursanız sevinirim…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz