Ana Sayfa Bilgi Küpü Broker Nedir, Kime Denir, Ne İş Yapar?

Broker Nedir, Kime Denir, Ne İş Yapar?

50
0

Broker ne demektir? Broker mesleği hangi işlerle uğraşır? Broker meslekleri nelerdir?

Çok kısaca özetleyecek olursak, Broker için aracı, komisyoncu ve beleşçi ifadelerini kullanabiliriz.

Genellikle fazla emek harcamadan kısa yoldan köşeyi dönen kişilerdir.

Broker Nedir Broker Hakkinda Bilgi 1

Mesela tüm emlakçılar birer broker olarak çalışır. Yani müşteriyle mal sahibi arasında aracılık ederek her ikisinden de komisyon alırlar.

Düşünsenize ben yıllarca çalışıp paramı toplayıp bir ev alacağım, evin sahibi de yılların birikimi olan evini satacak, aradaki emlakçı alın teri dökmeden bizim bilmem kaç ayda alacağımız bir parayı (en az 5 bin) cebine atacak. Vay be güzel meslekmiş!

Özellikle de Sahibinden.com, Hürriyet Emlak, Letgo ve Facebook gibi platformlar dururken emlakçılara hala milyarlarca lira parasını kaptıran adamlara sinir oluyorum. Kardeşim artık gerek kalmadı emlakçıya falan. Git direk sahibinden al, paran cebinde kalsın. Eğer enayi değilsen tabi. Zaten ülkedeki ekonomik şartlardan dolayı emlakçılar birer birer kapanırken, yasa dışı gizli emlakçılar türedi. Aynı arsayı veya daireyi Facebook’tan 5 farklı kişi ilan verip telefon numarası yazarak kaçak emlakçılık yapabiliyor. Arayan kişiye bir arkadaşımın arsası bana satmamı söyledi diye yalan atıyor. Sonra mal sahibini arayıp müşteri buldum şu kadar komisyon ver diyor. Ortada emlakçı sözleşmesi falan da yok. Mal sahibinden vekalet yollamasını istiyor. Her iki taraftan komisyonu alıp cebine atıyor. Bu kez ofis masrafı yok, kira masrafı yok, vergi falan da yok. Böyle adamların derhal yakalanıp gerekli ağır cezalarla yüzleşmesi lazım.

Neyse, broker olarak vereceğimiz ikinci örnek belediyeden ihale kazananlardır. Bunlar aslında hiçbir iş yapmazlar. Sadece rüşvet yedirerek veya yandaşlık yaparak ihaleyi alırlar, sonra ihaleden kazandıkları paranın yaklaşık onda biri fiyatına başka bir aracı firmaya bu işi yaptırırlar. Kendileri de milletin vergilerinden çaldıkları haram parayla zıkkımlanırlar. Hangi partiden olursa olsun, işlerin yüzde doksanı genellikle böyle yürüyor. Ahmet Davutoğlu’nun da bir röportajında söylediği gibi, bu yolsuzlukları önlemenin tek yolu kamuya ait tüm imar işlerini devletin kendi kurumlarıyla yapmasıdır. Yani ihale falan olmayacak.

Son bir örnek olarak da sigortacıları verebiliriz. Mesela araç sigorta şirketleriyle çalışan bazı kişiler var. Bunlar müşteri buluyorlar. Çeşitli laf oyunları ve tekliflerle müşteriyi bağlayıp sigorta şirketinden komisyon + maaş alıyorlar. Ama bunların aldığı aracılık komisyonu diğer iki bahsettiğim mesleğe göre çok daha ufak miktarlardır.

Broker olmak istiyorum ne yapmalıyım?

Valla yukarıda saydığım üç mesleği yapmak için özel bir yeteneğe gerek yok. Zaten benim kendi gözlerimle şahit olduklarıma göre, eğitim almamış, üniversite okumamış hatta beş kuruş etmeyecek adamlar bu meslekleri yapıp yalan üstüne yalan, aldatma üzerine aldatmayla dünyanın parasını götürüyorlar.

Tabii ki istisnalar her zaman vardır ve kaideyi asla bozmaz. Mesela bu işin okulunu okumuş, eğitimini almış ve profesyonel anlamda büyük şirketlerle çalışan kişileri tenzih ederim.

Önceki İçerikWhatsapp Grup İsimleri 2019-2020 Karizmatik Komik ve Yaratıcı İsimler
Sonraki İçerikTelefon Kapalıyken Kim Aramış Turkcell Vodafone Turk Telekom 2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz