Ana Sayfa Teknoloji CND Nedir ve Ne İşe Yarar? Kısaca

CND Nedir ve Ne İşe Yarar? Kısaca

33
0

CDN’nin Türkçesi kısaca içerik dağıtım ağıdır ve dağıtım sunucularından oluşmuş bir ağ sistemidir. İngilizcesi ise Content Delivery Network olarak biliniyor.

CDN internet sayfalarının hızlı yüklenmesi için özel olarak geliştirilen bir teknolojidir ve statik sayfaların, web sitesine giriş yapan kullanıcıya en yakın olan sunucudan verilmesi işlemidir. Dolayısıyla statik içerikler ziyaretçiye ne kadar yakından verilirse, o kadar hızlı yüklenir ve sayfalar o kadar hızlı açılır.

2019 07 31 19 33 08 1

Örneğin bir web sayfası içinde olabilecek tüm fotoğraflar, videolar, müzikler ve yazılar birer statik içerik örneğidir. İşte CDN ağları bu statik içerikleri alıp kendi sunucularında tutar ve birisi istek yaptığında o kişiye en yakın olan fiziksel sunucudan içeriği servis eder.

Mesela Alibaba ve Amazon gibi dünyanın en popüler siteleri mecburen hızlanmak için CDN kullanmak zorunda.

CDN Kullanmanın Faydaları

  1. Site hızlanır
  2. Sitenin yükü azarlı ve sunucu giderleri düşer
  3. DDOS gibi çeşitli saldırı ve tehlikelere karşı otomatik olarak sitenizi korur

Aşağıdaki görselde CDN sayesinde sitelerin nasıl daha hızlandığı basit bir şekilde gösterilmiştir. Sayfa yüklenme hızı 3 saniyeden 1 saniyeye düşmüş ve bu büyük bir başarıdır

2019 07 31 19 31 10 3

CDN’yi Hangi Siteler Kullanmalı?

Genellikle uluslararası web sitelerin kullandığı bu teknoloji günümüzde artık daha yerel siteler tarafından da tercih ediliyor. CloudFlare.com gibi bazı ücretsiz CDN hizmeti veren siteler de bulunuyor.

Önceki İçerikKafalar Karışık Film Hasılatı Ne Kadar?
Sonraki İçerikThe Sims 4 Hileleri Eksiksiz Tüm Hile Kodları Tam Liste 2019-2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz