Ana Sayfa Teknoloji Deepfake Nedir? Gerçekçi Fotomontaj Videolar Nasıl Hazırlanır?

Deepfake Nedir? Gerçekçi Fotomontaj Videolar Nasıl Hazırlanır?

203
0

Deepfake son günlerde teknoloji gündemine bomba gibi düştü. Ünlülerin gerçeğe çok benzeyen sahte videolarıyla adından söz ettiren bu teknoloji aslında Photoshop programıyla fotoğraflara yapılan gerçekçi fotomontaj işleminin aynısını bu defa videolara yapıyor.

Üstelik grafik-tasarımcı olmaya, teknik detaylarda uzman olmaya, güçlü bir bilgisayara sahip olmaya veya video işlemlerinde usta olmaya hiç gerek yok. Tüm bu işlemleri oldukça kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Deepfake programı makine öğrenme teknolojisini kullanıyor ve yapay zekayla bir insanın yüzünü başka bir insanın yüzüyle yer değiştirebiliyor.

2019 07 18 02 50 21 1

Bu programı ne kadar çok video ile yada fotoğraf ile beslerseniz, sonuçlar o kadar gerçeğe yakın oluyor. Çünkü bu video ve fotoğraflardan öğrenerek kendini eğitiyor ve geliştiriyor. Zaten yapay zeka dediğimiz olay tam olarak budur.

Dolayısıyla elinizde birkaç resmi olan bir arkadaşınızın yada ünlü bir insanın yüzünü, başka bir videodaki kişinin yüzüyle yer değiştirebilirsiniz. Üstelik fotomontaj ile oluşturulan bu sahte videoyu sıradan insanlar anlayamaz.

2019 07 18 02 52 01 3

Çünkü mimikleri ve deri rengini bile otomatik olarak ayarlamaktadır. Ayrıca programa eklediğiniz örnek fotoğraflarda mesela deride buruşukluk varsa bunu bile videodaki kişinin derisine aktarıyor ve ortaya çok gerçekçi bir video çıkıyor.

Deepfake sayesinde vefat etmiş ünlü oyuncuları oynatarak yeni sinema filmleri çekilebilir. Ayrıca seçim dönemlerinde siyasetçilerin sahte videoları oluşturularak onların oy kaybına uğramasına yol açabilir. Bu tarz videolar için en çok Github sitesinde yer alan faceswap-GAN adlı yazılım tercih ediliyor.

faceswap-GAN indir

Bazı Profesyonel Deepfake Örnekleri


 

Önceki İçerikMuhtar Bilgi Sistemi Uygulaması Android ve iPhone (İçişleri Bakanlığı Resmi)
Sonraki İçerikChrome adres çubuğu arama önerileri resimleri kaldırma kapatma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz