Ana Sayfa Teknoloji Windows PC Diskpart Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım (2019) Diskpart Komutları

Diskpart Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım (2019) Diskpart Komutları

185
0

Merhabalar, bu yazımda Diskpart nedir, neden yapılır, neye yarar ve diskpart nasıl yapılır gibi sorulara kısa ve öz cevaplar veriyorum. Açıkladığım tüm işlemleri ayrı birer ekran görüntüsü resmiyle destekliyorum. Böylece diskpart yapımını çok daha kolay ve hızlı bir şekilde anlayacaksınız.

Çok kısaca özetlemek gerekirse, Disk part komutlarıyla CMD (komut istemi) üzerinden USB diskleri veya harddiskleri bölebilir, biçimlendirebilir, yeni disk oluşturabilir veya mevcut diski kopyalayabilirsiniz.

Yani Windows işletim sisteminin yüklü olduğu bilgisayarlarda disk bölümleme ve bu bölümleri yönetme aracının ismi Diskpart aracıdır. Diskpart komutlarını kullanarak yeni bir disk bölümü oluşturabilir, diski istediğiniz kadar parçaya bölebilir veya bu bölümleri biçimlendirebilirsiniz (formatlama). Aslında Diskpart aracı tüm diskler üzerinde işlem yapabilir. Mesela kameraların hafıza kartları ile cep telefonlarının SD kartlarında bile Diskpart komutlarını kullanabilirsiniz. Günümüzde çok fazla kullanılmasa da, oldukça faydalı bir araç olduğu kesin.

Diskpart kullanımı

Başlat’ı açıp arama kutusuna cmd yazınca görünecek Komut İstemi‘nin üzerine sağ tıklayın ve açılan menüden yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.

2018 12 18 11 09 10 1

Komut Satırı penceresi açılacak ama varsayılan olarak Windows Systme32 dizininde olacak. Bu dizinden çıkmak için cd.. komutunu yazıp Enter’a basın. Böylece bir üst dizine yani Windows dizinine geçmiş olacaksınız.

Ardından diskpart yazıp Enter’a basın.

Daha sonra list disk yazıp Enter’a basın. Böylece sistemde bulunan tüm disklerin toplam sayısını göreceksiniz.

Bu noktadan sonra yapmak istediğiniz işlemin türüne göre farklı komutlar yazmanız gerekiyor. Mesela clean komutu sürücüyü silmek için kullanılır.

Önemli Not: Diskpart yanlış kullanıldığında verilerinizi silebilen ve dikkatli kullanılması gereken bir araçtır.

Diskpart Nedir Nasıl Kullanılır

Aşağıda bazı Diskpart komutları ve bu komutlarla yapılan işlemler örnek olması amacıyla verilmiştir.

2018 12 18 11 12 58 4

2018 12 18 11 13 19 6

Bu örneklerin dışında pek çok Diskpart komutu ve bu komutlarla yapılan işlemler bulunuyor. Tüm diskpart komutlarını görmek için Çalıştır > CMD > Dikspart > Help yolunu izleyin.

Bu yazımda Diskpart Nasıl Yapılır sorunsalına resimlerle detaylı bir anlatım yaparak cevap vermeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı bir doküman olmuştur. Anlamadığınız yada kafanıza takılan ve sormak istediğiniz sorular için aşağıdaki yorum kutusunu kullanabilirsiniz. Mutlu ve sağlıklı günler dilerim. Esen kalın.

Önceki İçerikiPhone X Pil Sağlığı Öğrenme Pil Durumu Göstergesi
Sonraki İçerikWordPress Tüm Öne Çıkan Görselleri Toplu Silme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz