Ana Sayfa Teknoloji Windows PC Dizüstü bilgisayarım kilitlenip kalıyor ve hiçbir şeye tepki vermiyor çözüm nedir?

Dizüstü bilgisayarım kilitlenip kalıyor ve hiçbir şeye tepki vermiyor çözüm nedir?

34
0

Eğer laptop yani dizüstü bilgisayarınız bir anda kilitlenip kalıyorsa ve hiçbir şeye tepki vermiyorsa ayrıca klavyeden bastığınız tuşlar da işe yaramıyorsa ve yalnızca bilgisayarı kapatıp yeniden açmak zorunda kalıyorsanız, sorunun nedeni ve nasıl çözeceğiniz hakkında yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle bu donmaların yani kilitlenmelerin iki farklı nedeni olabilir. Birincisi yazılımsal ikincisi ise donanımsaldır.

2021 02 07 18 57 50 1 1

Eğer yazılımsa ise bilgisayara format attığınız zaman kesinlikle düzelecektir. Eğer formatı en son çare olarak düşünüyorsanız ama daha kolay bir yolunu arıyorsanız, son Windows güncelleştirmesini iptal ederek belki bu kilitlenmeden kurtulabilirsiniz.

Belki de sorun donanımsaldır ve yeni satın aldığınız ve bilgisayara taktığınız bir cihaz örneğin kulaklık, web kamera yada USB bellek bile kilitlenmeye sebep olabilir. Eğer son günlerde böyle bir cihaz alıp bilgisayara bağladıysanız onu çıkartarak tekrar deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Ayrıca RAM bellek yuvasına iyice oturmamış yada çıkmış olabileceği için gerekli kontrolleri gerçekleştirin. Aynı şekilde ekran kartı da uyumsuzluk yapabilir yada sürücüsünü güncelleştirmek gerekebilir. Bazen bilgisayarın aşırı ısınması bile donmaya ve kilitlenmeye yol açabilir.

Eğer bilgisayarınız otomatik olarak yedekleniyorsa, sorunun olmadığı bir zamana geri yükleme yapmak mantıklı olabilir.

Önceki İçerikDSÖ’ye göre günlük tüketilmesi gereken tuz miktarı ile ülkemizdeki miktar arasındaki fark?
Sonraki İçerikWindows 10 Klavye Kısayolları (230 Adet)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz