Ana Sayfa Teknoloji Windows PC DLL Dosyası Yüklemek Zararlı Mı? Sorunu Çözer Mi? Tehlikesi Var mı?

DLL Dosyası Yüklemek Zararlı Mı? Sorunu Çözer Mi? Tehlikesi Var mı?

59
0

Merhaba arkadaşlar, bugünkü yazımda sizlere DLL dosyalarıyla alakalı önemli bir konudan söz etmek istiyorum.

Ta Windows XP’den beri bazen oyunları yüklemek ve oynamak için, bazen bazı programları çalıştırmak için, bazen de işletim sistemindeki bir takım hataları gidermek için çeşitli DLL dosyalarını internetten arayıp bulup yüklemek zorunda kalıyoruz.

Windows 64-bit kullananlar veya 32-bit kullananlar ilgili klasörlere bu DLL dosyasını atarak sorunu çözüyor. Peki ama gerçekten sorun çözülüyor mu yoksa başka sorunlara bir kapı mı aralanıyor?

2019 05 15 17 33 49 1

En başta bu DLL dosyasını nereden indirdiğiniz önemli. Çünkü en popüler DLL indirme siteleri bile aslında resmi bir kaynak değil. Yani DLL dosyasını üreticinin web sitesinden indiriyorsanız amenna, aksi takdirde tehlikeler barındırabilir.

Genellikle DLL hakkındaki hata mesajları sorunun tamamını açıklamaz, sadece DLL yönünü açıklar. Yani bu dosyayı netten bilgisayara indirip yükleyerek sorunu çözdüğünüzü sanabilirsiniz. Ama aslında sorun bambaşka bir yerde olabilir. Dolayısıyla DLL yüklemek sadece yaraya bandaj sarmak anlamına gelir ama kalıcı bir tedavi yöntemi olamaz.

Üstelik DLL indirme siteleri genellikle güncel olmayan dosyaları barındırır. İndireceğiniz DLL dosyasının en son çıkan en güncel sürümü olduğundan emin olun. Bunun da en iyi yolu üreticinin web sitesinden indirmektir.

Ayrıca DLL dosyalarıyla virüsleri bulaştırmak bilgisayar korsanlarının en favori yöntemlerinden biridir. Dolayısıyla indirdiğiniz site ne kadar kaliteli görünürse görünsün, DLL’yi yüklemeden önce mutlaka bir antivirüs programıyla tarama yapın ve temiz olduğundan emin olun.

Kıssadan hisse, DLL ile ilgili ekranda gördüğünüz mesajlar gerçek problemi göstermez. Sorun aslında başka bir şeydir ama bilgisayar o anda hata vermesine neden olan ilk problemi mesaj olarak size gösterir. Yani buz dağının görünen kısmı diyebilirsiniz. Dolayısıyla DLL sorunlarını araştırıp kapsamlı bir şekilde çözmeniz gerekiyor. Windows onarım ve hata giderme programlarını da bu amaçla kullanabilirsiniz.

Önceki İçerik+40 ile başlayan cevapsız çağrılar dolandırıyor
Sonraki İçerikXİNPUT1_3.DLL İNDİR (SON SÜRÜM 32-64 BİT) 2019-2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz