Ana Sayfa Teknoloji Windows PC DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Çözümü Windows 10 8 7

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Çözümü Windows 10 8 7

125
0

Merhabalar, bu yazımızda DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasının çözümü hakkında sizlere yardımcı olacağız. Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 işletim sistemlerinde görülen bu hata genellikle web tarayıcıyı açıp herhangi bir siteye girmeye çalışırken ortaya çıkıyor.

Bu hatanın nedeni internet bağlantısındaki bir sorun olabileceği gibi, telefon yada bilgisayarın yazılımındaki bir hatadan da kaynaklanıyor olabilir.

Eğer böyle bir hata görürseniz, başka bir cihaz kullanarak internete bağlanmayı deneyin. Mesela evdeki modemde bu hata olursa, eğer telefonla bağlanırken bu hatayı aldıysanız, o zaman tablet ile bilgisayar ile yada başka bir telefon ile evdeki internete bağlanmayı deneyin ve aynı hatayı verip vermediğini kontrol edin. Böylece sorunun asıl nedeninin cihazda mı yoksa internette mi olduğunu anlamış olursunuz.

Eğer sorun bilgisayarda ise hem modemi hem de bilgisayarı yeniden başlatın ve bilgisayardaki  güvenlik programını mesela antivirüs programını kapatın yada 10 dakikalığına koruma kalkanlarını kapalı hale getirip internete öyle bağlanmaya çalışın.

Eğer bu da olmuyorsa, o zaman başka bir tarayıcıyla bağlanmayı deneyin.

Tüm bunlar sorunu çözmediyse, belki de sorun sizde değil internet servis sağlayıcınızda yani TTNET, Turknet, Dsmart yada interneti kimden aldıysanız ondadır. Bu servis sağlayıcıların sizin için otomatik olarak seçtiği DNS sunucusu sorunlu olabilir.

Eğer öyleyse, DNS sunucusunu el yordamıyla yani manuel olarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca DNS sunucusunun önbelleğini temizlemek de sorunu çözebilir.

Yasaklı sitelere giriş yapmak için DNS değiştirmeyi biliyorsanız, yine aynı işlemi yaparak bu sorun çözebilirsiniz.

DNS sunucusunun önbelleğini temizlemek ise çok daha basit bir işlem. Komut İstemi’ni açıp “ipconfig/flushdns” yazarak “Enter” tuşuna basmak yeterli olacaktır.

Önceki İçerikInstagram Cinsiyet Değiştirme Nasıl Olur?
Sonraki İçerikAirties Modem Kopma Sorunu WiFi Çekmiyor Çözümü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz