İçeriğe geç

Dokuz Eylül Bilgisayar Mühendisliği 2024-2025 Güncel

0Ed6A6E0F30A5Abe7057Ef735Ef89Fb6E7Eace60 1

Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, 1982 yılında kurulan ve Türkiye’nin en köklü bilgisayar mühendisliği bölümlerinden biridir. Bölüm, Mühendislik Fakültesi bünyesinde yer almaktadır ve Buca kampüsünde eğitim vermektedir.

Bölümün amacı, bilgisayar mühendisliği alanında bilgili, becerikli ve donanımlı mezunlar yetiştirmektir. Bu amaçla bölüm, öğrencilere temel bilgisayar mühendisliği kavramlarını, algoritma ve veri yapılarını, yazılım geliştirme tekniklerini, bilgisayar ağlarını, yapay zeka ve makine öğrenimini, bilgisayar grafiklerini ve multimedyayı öğretmektedir.

Bölüm, lisans programını başarıyla tamamlayan öğrencilere “Bilgisayar Mühendisliği” lisans derecesi vermektedir. Lisans programının süresi dört yıldır ve program sonunda öğrenciler, bilgisayar mühendisliği alanında temel bilgi ve becerileri kazanmış olurlar.

Bölüm, yüksek lisans programını başarıyla tamamlayan öğrencilere “Bilgisayar Mühendisliği” yüksek lisans derecesi vermektedir. Yüksek lisans programının süresi iki yıldır ve program sonunda öğrenciler, bilgisayar mühendisliği alanında uzmanlaşırlar.

Bölüm, doktora programını başarıyla tamamlayan öğrencilere “Bilgisayar Mühendisliği” doktora derecesi vermektedir. Doktora programının süresi dört yıldır ve program sonunda öğrenciler, bilgisayar mühendisliği alanında yenilikçi araştırmalar yaparlar.

Bölümün Akademik Kadrosu

Bölümün akademik kadrosunda, bilgisayar mühendisliği alanında uzmanlaşmış 50’den fazla öğretim üyesi bulunmaktadır. Öğretim üyeleri, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında ders vermektedir ve öğrencilerin araştırmalarına danışmanlık yapmaktadır.

Bölümün akademik kadrosu, uluslararası düzeyde tanınmış akademisyenlerden oluşmaktadır. Öğretim üyeleri, ulusal ve uluslararası dergilerde makaleler yayınlamakta, kongre ve sempozyumlarda bildiri sunmakta ve kitap yazmaktadırlar.

Bölümün Laboratuvarları

Bölüm, öğrencilerin uygulamalı eğitim almaları için çeşitli laboratuvarlara sahiptir. Bu laboratuvarlar, bilgisayar mühendisliği alanındaki temel ve ileri düzey uygulamaları öğrenmek için öğrencilere fırsatlar sunmaktadır.

Bölümün laboratuvarlarından bazıları şunlardır:

 • Algoritma ve Veri Yapıları Laboratuvarı
 • Yazılım Geliştirme Laboratuvarı
 • Bilgisayar Ağları Laboratuvarı
 • Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Laboratuvarı
 • Bilgisayar Grafikleri ve Multimedya Laboratuvarı

Bölümün Mezunları

Bölümün mezunları, bilgisayar mühendisliği alanındaki çeşitli sektörlerde çalışmaktadır. Mezunlar, yazılım geliştirme, sistem mühendisliği, veri bilimi, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi alanlarda iş imkânları bulmaktadır.

Bölümün mezunları, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde, kamu kurumlarında ve uluslararası kuruluşlarda çalışmaktadır. Mezunlar, yurt dışında da iş imkânları bulabilmektedir.

Bölümün Uluslararası İlişkileri

Bölüm, uluslararası düzeyde çeşitli üniversitelerle işbirliği yapmaktadır. Bu işbirliği kapsamında, bölüm öğrencilerinin yurt dışında eğitim görmeleri ve araştırma yapmaları için fırsatlar sağlanmaktadır.

Bölümün işbirliği yaptığı üniversitelerden bazıları şunlardır:

 • Almanya: Technische Universität München, Universität Stuttgart
 • Amerika Birleşik Devletleri: Carnegie Mellon University, Stanford University
 • Fransa: École Polytechnique, Université Pierre et Marie Curie
 • Çin: Tsinghua University, Peking University

Bölümün Öğrenci Kulüpleri

Bölümde, öğrencilerin ilgi alanlarına göre çeşitli öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Bu kulüpler, öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmaktadır.

Bölümün öğrenci kulüplerinden bazıları şunlardır:

 • Bilgisayar Mühendisliği Topluluğu
 • IEEE
 • ACM
 • Robotik Topluluğu
 • Oyun Topluluğu

Bölümün Geleceği

Bölüm, bilgisayar mühendisliği alanındaki gelişmeleri takip ederek eğitim programını güncellemektedir. Bölüm, öğrencilerinin mezun olduktan sonra başarılı olmaları için gerekli bilgi ve becerileri kazanmalarını hedeflemektedir.

Bölümün gelecek planları arasında, uluslararası işbirliğini daha da geliştirmek, yeni laboratuvarlar kurmak ve öğrenci kulüplerinin faaliyetlerini desteklemek bulunmaktadır.

Kıymetli Yorumlarınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir