Ana Sayfa Bilgi Küpü Dünyanın En İyi Futbolcusu Kim? Gelmiş Geçmiş En Büyük Futbolcu

Dünyanın En İyi Futbolcusu Kim? Gelmiş Geçmiş En Büyük Futbolcu

442
0

Tüm zamanların en büyük futbolcusu kimdir sorusuna kimileri Maradona der, kimileri Messi veya C. Ronaldo der yada Zidan, Fenomen Ronaldo veya Ronaldinho gibi isimler ön plana çıkar.

Fakat aslında gelmiş geçmiş en büyük futbolcuyu hem FIFA hem de Uluslararası Olimpiyat Komitesi çoktan seçti ve o kişi PELE.

Brezilyalı futbol efsanesi zaten futbol denince akla ilk gelen isimlerden biridir. 15 yaşında evini terk edip Santos kulübüyle anlaştıktan tam 1.5 sene sonra Brezilya ile 1958 Dünya Kupasına giden PELE Brezilyaya tarihinin ilk dünya kupasını kazandırdı.

Evet, kazandırdı diyorum çünkü henüz 17 yaşındaki bu genç adam kadrodaki sakatlıklardan dolayı ilk maçına ancak çeyrek finalde çıkabildi ve oynadığı 3 maçta 6 gol atarak kupaya uzandı. Tabii ki Zagallo, Garinça ve Didi gibi efsaneleri de unutmamak lazım onların da emeği oldu epey.

Pele daha sonra 2 dünya kupası daha kazandı ve binin üzerinde gol atarak kariyerini tamamladı.

Pele’nin kıramadığı tek rekor bir maçta 5 gol atma rekoruydu ve ne ilginçtir ki bu rekor ayağı kırıldığı için futbolu erken bırakmak zorunda kalan Pele’nin babasına aitti. Futbolu babasından öğrenen Pele belki de ona olan borcunu ödemek adına bu rekoru bilerek kırmadı. Çünkü Pele için gol atmak leblebi yemek gibi bir şeydi ve hiçbir takım hiçbir defans onu durdurmayı başaramadı.

Evet, tarihte durdurulamayan tek bir futbolcu vardır o da Pele’dir.

Tüm rakip savunma yaparken pas vermeyi aklından bile geçirmeden direk rakibin arasına dalan ve hepsini geçerek gol atabilen kaç kişi vardır ve bunu kaç defa yapabilmiştir?

Pele için bu tarz şeyler yemek yemek gibi rutin şeylerdi. Onun gol atmak için kimseye pas vermesine falan gerek de yoktu. Topu alırdı rakip kaleye şöyle bir bakardı ve driplinge başlardı. Bu esnada hem Pele hem de rakipleri gol olacağını çok iyi bilirdi ve kimse de buna şaşırmazdı çünkü Pele herkesi buna alıştırmıştı. İşte böyle bir futbolcuydu Pele.

Bugün mükemmel futbolcular var ve inanılması güç şeyler yapabiliyorlar ama doğrusunu söylemek gerekirse hala hiç kimse Pele’nin seviyesine ulaşamadı. Pele hem sağıyla hem soluyla hem de kafasıyla hem çalım atar hem de gol atardı. Şuan kafa, sağ ve sol ayağını en iyi kullanan futbolcu C. Ronaldo diyebiliriz ve geçtiğimiz günlerde Pele bir röportajında C. Ronaldo’nun Messi’den daha iyi olduğunu açıklamıştı.

Hayatınızda Pele’nin sadece birkaç golünü izlediyseniz bu yazdıklarım size garip yada komik gelebilir fakat aşağıdaki videoyu dikkatlice izlerseniz, atletizmde Usain Bolt neyse, futbolda da Pele’nin o olduğunu anlarsınız.

Pele tek kelimeyle rakipsizdi ve hala da öyle.

Önceki İçerikEn İyi Yüz Yaşlandırma Uygulamaları Android ve iPhone İçin
Sonraki İçerikDVDRip Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz