Eksik DLL Dosyaları Nereye Atılır?

İnternetteki web sitelerden indirdiğiniz oyunları ve programları bilgisayara kurarken yada kurduktan sonra çalıştırmayı denerken bazen .dll uzantılı dosyaların eksik olduğunu bildiren hatalar karşımıza çıkar. Bu dosyaları internette aratıp bulup indirebiliriz.

Dünyanın en güvenilir ve en gelişmiş DLL indirme sitesi DLL-Files.Com‘dur. Ben tüm dll dosyası ihtiyaçlarımı bu siteden karşılıyorum.

Bunun sebebi hem en son sürüm dll dosyalarını paylaşmaları ve sürekli güncellemeleri, hem de 32-bit ve 64-bit için her dll dosyasının farklı versiyonlarını sunması. Üstelik linklerin çalışmama ihtimali yok gibi bir şey. Çünkü tüm dosyaları kendi sunucularına yüklüyorlar ve virüs falan kesinlikle olamaz.

http://www.dll-files.com/

Peki indirdiğiniz ve zip yada rar arşivinden masaüstüne çıkardığınız dll dosyasını hangi klasöre atacaksınız?

Eğer oyunu yüklerken yada bir programı açarken dll hatası verdiyse, indirdiğiniz dll dosyasını, o oyunun veya o programın kurulduğu klasöre atın.

Bunun yerine alternatif olarak işletim sisteminin Windows32 klasörüne de atabilirsiniz. Fakat dosyayı kopyalayacağınız yer işletim sistemi türüne göre ve versiyonuna göre değişir.

dll-dosyasi-nereye-atilir

32-Bit İşletim Sistemini Kullanan Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 kullanıcıları dll dosyalarını Windows32 klasörüne atmalıdır.

32-Bit işletim sistemi kullananlar bu dosyayı “C:\\Windows\\System32” klasörünün içine atsın.

670px-Delete-DLL-Files-Step-1Bullet5.jpg (670×501)

64-Bit İşletim Sistemini Kullanan Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 kullanıcıları dll dosyalarını SysWOW64 klasörüne atmalıdır.

C:\Windows\SysWOW64\

24-03-2016 19-23-34

NOT: Dll dosyasını attıktan sonra başarılı bir şekilde çalıştırmak için Windows komut penceresini açın ve aşağıdaki kodu yazarak çalıştırın. Fakat çoğu zaman bu işleme gerek kalmaz. Eğer dll dosyasını klasöre atmanıza rağmen çalışmıyorsa, bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

regsvr32 filename.dll

Alttaki resimde görülmektedir:

Install a .DLL file in Windows


Yayımlandı

kategorisi