Ana Sayfa Mobil En İyi 10 Rakım Ölçer Uygulama Android ve iPhone İçin

En İyi 10 Rakım Ölçer Uygulama Android ve iPhone İçin

885
0

Doğa yürüyüşü, kayak ve dağ bisikleti gibi açık hava sporlarını seviyorsanız, bazen bulunduğunuz noktanın yerden yüksekliğini yani rakımını (irtifa) bilme ihtiyacı duyarsınız.

Bu yazımızda iPhone ve Android’li telefonlar için en iyi rakım ölçme programlarını paylaşıyoruz.

1. Accurate Altimeter Android

2019 07 10 01 27 50 1

AR Labs firması tarafından geliştirilen Accurate Altimeter piyasadaki en kaliteli rakım ölçer olduğunu söyleyebilirim.

Bu program cihazınıza yüklendiği anda telefonunuzu tıpkı büyük bir rakım ölçme aletine çeviriyor. Üstelik çevrimdışı iken bile bulunduğunuz yerin rakımını ölçebiliyor. Yani internete bağlı olmanız şart değil.

Programın grafiksel arayüzü gerçekten muhteşem. Zaten kendiniz de yukarıdaki ekran görüntüsünde bu düşüncemi teyit edebilirsiniz.

Accurate Altimeter rakımı 3 farklı metot ile hesaplayarak en doğru ölçümü yapmaya çalışıyor. Tabii ki yöntemlerin üçü de çevrimdışı çalışıyor.

Bunlardan birisi haritadaki konumunuzu buluyor ve haritaya göre konumunuzun rakımını tespit ediyor.

Diğer yöntemde ise birlikte resim çekildiğiniz etkileyici yerlerin yüksekliğine ve ismine göre sizin bulunduğunuz yüksekliği tespit ediyor.

Üçüncü yöntemde ise, uyduları üçgenlere ayırarak rakımı buluyor.

Üstelik rakım geçmişinizi kayıt altına alıyor. Dilerseniz harita üzerinde nerelerde ne kara yükseğe çıktığınızı görebilirsiniz.

3 farklı yoldan hesaplama yaptığı için biraz yavaş çalışıyor ve sonuçları kesin doğru diye bir şey yok ama internetsiz olarak hesap yapabilmesi mükemmel.


2. Travel Altimeter and elevation iPhone

2019 07 10 01 41 04 3

iPhone için en iyi rakım ölçme uygulamalarından biridir ve nerede olursanız olun, bulunduğunuz yerin rakımını görebilirsiniz.

Rakımı ölçmek için akıllı takip sistemi kullanılır. Açık hava sporlarıyla aktif bir şekilde ilgilenenler için mükemmel bir araçtır.


3 Terrain Radar Altimeter 2 iPhone

2019 07 10 01 45 12 5

Bu program sayesinde size uzaklığı en çok 500 metre olan her yerin rakımını ölçebilirsiniz.

Mesela Terrain Radar Altimeter 2 programını kullanarak önünüzde uzanan tepelerin yüksekliğini ölçebilir ve daha uzaktaki dağlara bakabilirsiniz.

Ayrıca gerçek zamanlı ölçüm yaptığını belirtelim.


4. Altimeter Free Android

2019 07 10 01 49 22 7

FFZ sri firması tarafından geliştirilen Altimeter Free uygulaması listemizin dördüncü sırasında olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Profesyonel tarzda bir rakım ölçer olan bu program sizin kısa gezinti ve yürüyüşlerinizin fotoğraflarını paylaşıyor.

Bulunduğunuz pozisyonu ve o yerin rakımını son derece doğru bir biçimde hesaplıyor. Deniz seviyesinden tam olarak ne kadar yüksekte olduğunuzu kesin olarak öğrenebilirsiniz.

Dağ yürüyüşü için çok yararlı olan bu program ulaştığınız maksimum yükseklikleri hafızasında tutuyor. Programın kalitesini ve doğruluğunu her zaman fark edeceksiniz.

Yükseklik tespiti için hem GPS hem de barometrik alıcılar kullanmaktadır.

Dilerseniz rakımı metre ve fit olarak görebilirsiniz. Ayrıca özelleştirilebilir fotoğraflar çekip Facebook, Whatsapp ve diğer sosyal medya sitelerinde paylaşabilir veya e-posta içerisinde yollayabilirsiniz.


5. My Elevation by RDH Software Android

2019 07 10 02 09 22 9

My Elevation programı hem bulunduğunuz yerin tam olarak rakımını gösterir hem de içerdiği veritabanı sayesinde dünyadaki herhangi bir yerin rakımını öğrenme imkanı sunar.

Bu harika uygulama sizin konumunuzu gerçek zamanlı olarak takip eder ve kendi hareketinizi ekrandaki haritada izleyebilir yada rakım ve koordinatlara bakabilirsiniz. Aynı zamanda hareket ettikçe gittiğiniz yere göre rakım ve koordinat bilgisi güncellenir.

Ayrıca dilerseniz etrafınızdaki ilgi çekici yerlerin rakımını ve konumunu aratıp öğrenebilirsiniz.

Hatırlamak istediğiniz yerleri yer imlerine ekleyebilirsiniz. Ayrıca konumunuzu sosyal medya uygulamalarında paylaşabilirsiniz.


Not: Ziyaretçilerimiz uzun sayfalardan şikayetçi olduğu için bu sayfayı daha fazla uzatmamak adına, top 10 listemizin geriye kalan 5 programını maddeler halinde veriyoruz.

Android için diğer alternatif rakım ölçme programları


  1. Altimeter and altitude widget Android
  2. GPS Altimeter – Get Altitude Android
  3. Altimeter Offline by Egea App Design Android
  4. Altimeter Plus by Plain Tap Android
  5. Altimeter – Ler by GPS Dragon Android
Önceki İçerikEn İyi Kaligrafi Uygulamaları Android iPhone
Sonraki İçerikEn İyi 10 Ekran Koruyucu Uygulama Android iPhone 2019-2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz