Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook Arkadaş Listesini Kaydetme Dışarı Aktarma Yedekleme

Facebook Arkadaş Listesini Kaydetme Dışarı Aktarma Yedekleme

517
0

Facebook hesabındaki tüm arkadaşların bir listesini çıkartmak ve bilgisayara kaydetmek yani bir nevi yedeğini almak için iki farklı seçenek sunuyorum. Bunlardan birincisi Chrome eklentisi yani bilgisayarda yapılacak bir işlem ve ikincisi Facebook’un kendi özelliği.

Öncelikle  Toolkit For Facebook isimli Chrome eklentisini yükleyerek saniyeler içinde Facebook arkadaş listesini dışarı aktarabilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra aşağıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen simgesine tıklayın.

Açılan pencereden “Backup Facebook Friend List” bölümündeki 2 numaralı ok ile gösterilen Start Tool butonuna tıklayın.

Böylece yeni bir tarayıcı sekmesi açılacak ve orada bütün Facebook arkadaşlarınızı liste halinde göreceksiniz.  Bu listede arkadaşınızın isminin yanı sıra, profil görüntüleme ve mesajlarını görüntüleme seçeneği de sunuluyor. Sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve  “Export to JSON” butonuna tıklayın.

Böylece dilediğiniz klasörü seçip arkadaş listesini bilgisayara kaydedebilirsiniz. JSON formatı olarak kaydediliyor ama dilerseniz buraya tıklayınca açılan sayfadan kolayca HTML dosyasına dönüştürebilirsiniz.

Alternatif Yöntem:

Facebook.com sitesine gidin ve hesabınıza giriş yapın. Tarayıcı ekranının sağ üst köşesindeki aşağı yönlü ok simgesine tıklayın. Bu simge aşağıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilmiştir. Açılan menüden 2 numarayla gösterilen Ayarlar’a tıklayın.

Aşağıdaki sayfa açılacak. Burada ok işaretiyle gösterilen kopyasını indir linkine tıklayın.

İndirdiğiniz zip arşivinin içindekileri masaüstüne çıkartın. İçinden çıkan html isimli klasöre çift tıklayarak içine girin.

Bu açılan klasördeki friends.html yazan dosyaya çift tıklayarak açın.

Açılan sayfada tüm arkadaşlarınız, bunların e-posta adresleri ve arkadaş olduğunuz tarihler yer almaktadır.

Kısa ve Öz Bir Alternatif Yöntem Daha

Facebook profilinizi açın ve Arkadaşlar yazan linke tıklayarak tüm arkadaşlarınızın yer aldığı sayfayı açın.

Bu listenin en başından en sonuna kadar fareyle tutup sürükleyerek hepsini seçin. Daha sonra yeni bir not defteri dosyası açarak hepsini yapıştırın. Böylece tüm arkadaşlarınızın isimleri ve toplam kaç arkadaşınız olduğu bilgisini elde edeceksiniz. Ctrl+S yaparak dosyayı kaydedebilirsiniz.

Önceki İçerikGIF Rengini Değiştirme Sitesi Programsız
Sonraki İçerikWindows 10 Şifremi Unuttum Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz