Facebook Sayfasının Sahte Olduğunu Nasıl Anlarız?

Merhabalar, bu yazımızda herhangi bir Facebook sayfasının sahte olduğunu nasıl anlarız diye soran siz değerli takipçilerimiz için, denenmiş ve işe yaradığı doğrulanmış en garanti yöntemleri paylaşıyoruz.

Sahte sayfalara çok dikkat edin. Size sahte ürünler satabilir, kişisel verilerinizi çalıp satabilir yada kredi kartı şifrenizi bile ele geçirebilir.

Ünlü markalar her zaman kendi Facebook sayfalarını doğrulatmak için bu işe zaman ayırır.

Aşağıdaki resimde ünlü CarrefourSA marketler zincirinin resmi Facebook sayfasını görmektesiniz.

Facebook Bu Sayfayı Onaylamış Mı?

Burada ok işaretiyle gösterilen mavi tik işaretine dikkat edin. Eğer bu işaret varsa, bu sayfa Facebook şirketi tarafından doğrulanmış yani onaylanmış demektir. Kısacası bu mavi tik biçimindeki onay simgesi aslında bu sayfanın gerçek ve güvenli olduğu anlamına gelir.

Çok mecbur kalmadıkça, bu onay işaretinin olmadığı sayfalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü sadece büyük markalar ve medya şirketleri Facebook sayfasını doğrulatabilir. Küçük markalar bunu yapamaz.

Bakın aşağıdaki resimde Herbalife markasının doğrulanmamış yani tik işareti olmayan bir Facebook sayfası var. Bundan uzak durun.

Sayfa İsmine Dikkat Edin

Bazı sayfalar ünlü markaların isimlerini çok hafif bir farklılıkla taklit ederler. Bu sayede kendilerini bu markaymış gibi gösteriş sizi dolandırmaya çalışırlar.

Bundan dolayı Facebook sayfasının ismini dikkatlice okuyun ve aradığınız markanın ismiyle birebir aynı olmasına özen gösterin.

Çünkü sahtekarlar gerçek markaların isimlerini birebir kopyalarsa, çok hızlı bir şekilde sayfaları Facebook tarafından kapatılır. Dolayısıyla aynısını kopyalamak yerine, benzer bir ismi taklit ediyorlar.

Sayfanın Hangi Kategoride Olduğuna Bakın

Belirli sayfa kategorilerine girmek için herkes tarafından kontrol edilebilen adres ve telefon numarası bilgisi girmek gerekir. Sahtekarlar bundan kurtulmak için kategori değiştirirler.

Eğer girdiğiniz Facebook sayfası normalde ait olması gereken kategori içinde değilse, alakasız bir kategoriye eklenmişse, o zaman bu sayfa sahte olabilir.

Sayfada Paylaşılanlara Bakın

Normalde sadece sayfanın ismine ve mavi tik işaretine bakmak o sayfanın gerçek mi sahte mi olduğunu büyük oranda gösterir.

Bunların yanı sıra sayfada paylaşılan içeriklere göz atabilirsiniz. Eğer bu sayfa gerçek ise, müşterilerin güzel yorumlarını almak için harika paylaşımlar yapmaya çalışır.

Ama sahte sayfalarda çok uğraşılmamış yüzeysel paylaşımlar olur.

Ayrıca sahte sayfalarda kazanması kolaymış gibi görünen verilen ödülün ise abartılı şekilde pahalı olduğu yarışmalar bulunur. Bu yarışmaları yem olarak kullanıp kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışırlar. Bunlardan uzak durun.


Yayımlandı

kategorisi