Facebook virüsü nasıl silinir? temizleme yolları resimli anlatım

facebook-virus-temizleme-2016-nasil-silinir_26e17.jpg (625×320)

Facebook virüsleri duvarınızda gizli ve izinsiz olarak paylaşımlar yapar. Üstelik Facebook virüslerini kullanarak sizin kredi kartı şifreniz gibi gizli bilgilerinizi çalabilirler. Yani aslında Facebook virüsünü yükleyerek tüm bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirebilirler.

Bunların dışında facebook virüsleri sizin normalde hiç tanımadığınız insanları haberiniz bile olmadan takip etmenize yada sayfalarını beğenmenize neden olabilir.

Facebook virüsleri Facebook hesabına bulaşmaz doğrudan bilgisayara bulaşır. Bu nedenle hesabı değil bilgisayarı temizlemek gerekir.

Google Chrome, Firefox yada Internet Explorer gibi tarayıcııları silmeniz yeniden kurmanız sadece sizden habersiz yapılan otomatik paylaşımları durdurur fakat şifreleriniz hala çalınma riski altındadır.

Facebook virüsleri cep telefonlarına bulaşmaz. Yani telefonu facebook virüsünden temizlemeye hiç gerek yoktur. Eğer yalnızca telefondan Facebook’a giriyorsanız yani bilgisayardan hiç girmiyorsanız, demek ki Facebook virüsünün nedeni bir Facebook uygulamasıdır. O halde bu uygulamayı silerek kurtulabilirsiniz.

Facebook virüsleri ikiye ayrılır. Bir uygulama virüsleri vardır, bir de Chrome tarayıcısına eklenerek bilgisayara Truva atı yükleyen bir virüs vardır.

Facebook uygulama virüsleri genellikle Facebook’da gezerken bir arkadaşın paylaştığı virüs içeren linke tıklamakla bulaşır. Böylece haberiniz bile olmadan bazı uygulamalar sizin adınızla zararlı paylaşımlarda bulunur. Aslında buna virüs denmez fakat halk arasında böyle biliniyor.

Bu tarz zararlı paylaşımlar genellikle aşağıdaki başlıkları taşır. Böyle paylaşımlar görürseniz kesinlikle tıklamayın, uzak durun!

Duvarıma bakarmısın,
Kanka, bu sen misin?,
Şu rezilliğe bakın,
İzleyin günlerdir ugraş veriyorum.

Bilgisayara truva atı yükleyen diğer virüsler de arkadaşların paylaştığı linklere tıklamak yoluyla bulaşır. Mesela bir arkadaşın paylaşımına tıklarsınız ve sizi Facebook dışındaki başka bir websitesine gönderir. Açılan sayfada video görünümüne sahip gizli bir virüs vardır. Siz videoyu izlemek için üzerine tıklarsınız ama bilgisayarınıza virüs bulaşma izni verdiğinizi anlamazsınız. Böylece BenimVideom.Exe veya Chromadobe.x86_64.exe gibi çalıştırılabilir dosyalar bilgisayarınıza otomatik olarak yüklenir ve böylece artık nur topu gibi bir Facebook virüsüne sahip olursunuz.

Mesela “Facebook profilinize kim baktı?”, “Sizi engelleyenleri görün”, “Yetenek sizsiniz’e katılın”, “Senin için vu videoyu hazırladım”,”İzleyin günlerdir ugraş veriyorum”  gibi çarpıcı başlıklar halinde paylaşılan pek çok link zararlı kodlar barındırır ve sizden farkında olmadan yetki alarak paylaşımlarda bulunurlar. Böyle şeyleri gördüğünüzde sakın tıklamayın ve tuzağa düşmeyin.

Uygulamalarla bulaşan virüsleri önlemek için “Duvarıma yazma” izni isteyen hiçbir uygulamayı yüklemeye izin vermeyin. Eğer izin verirseniz, haberiniz olmadan Facebook duvarınızda sizin adınıza paylaşımlar yapar ve bunlar zararlı paylaşımlar da olabilir. Mesela aşağıdaki resimde böyle bir uygulama görülmektedir. Bu tarz uygulamaları Facebook hesabınızdan kaldırın silin. Aslında ne olduğunu bilmediğiniz tüm uygulamaları silmenizde fayda var.

28-03-2016 12-03-49

Bilgisayara bulaşan Facebook virüsleri ise size gelen mesaja yada arkadaşın duvarındaki bir resme verilen linke tıklayarak bulaşır. Linke tıklarsanız virüs dosyası bilgisayara indirilir fakat henüz aktif değildir. Ne zaman ki siz indirdiğiniz bu virüs dosyasına çift tıklayarak çalıştırdınız, işte o zaman virüs artık bulaşmış olur.

FACEBOOK VİRÜSÜ NASIL TEMİZLENİR?

Facebook virüsünü silmek için Google Chrome tarayıcısını kullanmayın, onun yerine Firefox yada Internet Explorer kullanın. Chrome tarayıcısını silmeniz gerekmez.

ADIM 1 – Facebook Virüsü Temizleme: Chrome eklentilerinin silinmesi:
Önce Chrome’daki uzantıları silmeniz gerekiyor. Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

  1. Google Chrome’u kapatın.
  2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar’ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.Windows XP için
    C:Documents and Settings[KullanıcıAdınız]Local SettingsApplication DataGoogleChromeUser DataDefault

    Windows 7 ve Windows 8 için

    C:Users[KullaniciAdiniz]AppDataLocalGoogleChromeUser DataDefault
  3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:
  1. 28-03-2016 12-14-2628-03-2016 12-15-1128-03-2016 12-16-03

Facebook Virüsü Temizleme: Malware taraması ile Facebook virüsünü silme

Malwarebytes Anti-Malware Premium 2.1.8

Malwarebytes’ Anti-Malware Programını Ücretsiz Olarak İndirin ve Kurun (21.8 MB)

Malwarebytes’ Anti-Malware hem kullanması çok basit hem de işini gayet iyi yapan bir zararlı yazılım silme programıdır. Bilgisayara bulaşan zararlı yazılımları arayıp bulur ve temizler. Hatta çoğu zaman virüs bilgisayara bulaşmadan fark eder ve engeller. Program hem Türkçe‘dir hem de ücretsizdir. Kendi alanının en iyisidir diyebiliriz.

Bu programla bilgisayarda tarama yaptırın. Zaten programın arayüzü Türkçe olduğu için en üstteki menüden “Tara” yazan sekmeye tıklayıp daha sonra açılan pencereden “Taramayı Başlat” yazan butona tıklamanız yeterlidir. Üstteki resimde bunu görebilirsiniz. Tarama bitene kadar Facebook kullanmayın ve Chrome tarayıcısını açmayın.

Daha sonra Adwcleaner programını indirip bu kez Chrome ve Firefox gibi tarayıcılara bulaşan virüsleri sileceğiz.

Adwcleaner Ücretsiz İndirmek İçin Tıklayınız. (1.5 MB)

scan-results.jpg (631×682)

Programı indirdikten ve kurduktan sonra açın. Üste görülen pencere açılacaktır. Buradan önce “Scan” yazan butona tıklayıp bilgisayarda tarama yaptırın. Tarama bitince “Clean” yazan butona tıklayarak tüm Facebook tarayıcı virüslerini silin.

FACEBOOK VİRÜSLERİNİ SİLMEK İÇİN VİDEOLU ANLATIM


Yayımlandı

kategorisi