Fenomenler Video Düzenlemek İçin Bu 6 Programı Kullanıyor!

Sosyal medya fenomenleri hangi video düzenleyicileri kullanıyor biliyor musunuz?

2022’de YouTube ve Instagram fenomenlerinin en çok kullandığı video düzenleme programlarını paylaşıyoruz…

En İyi Video Düzenleme Programları

 1. iMovie
 2. Final Cut Pro
 3. Adobe Premiere Pro
 4. Lightworks
 5. DaVinci Resolve
 6. Blender
Video düzenleme programı en iyisi hangisi dersiniz?

Fenomenler Arasında En Çok Kullanılan Video Düzenleme Programları

1- iMovie (iOS için en iyi video düzenleyici)

iMovie ücretsizdir ve tüm iOS cihazlarında çalışır. Video çekmek için iPhone kullanıyorsanız bu program sizin için ideal.

iMovie tüm Apple cihazlarında YouTuberler tarafından hala en çok tercih edilen video düzenleyicidir.

Halk arasında basit ve kullanımı kolay olmasıyla ün saldı fakat bu çok adil bir yaklaşım değil. Çünkü bu programın gerçekten güçlü video düzenleme becerileri, gömülü geçişleri ve başlıkları bulunuyor.

Bu özelliklerden doğru bir şekilde yararlandığınızda etkileyici sonuçlar üretebilirsiniz.

Ama gerçekten kullanmak çok basit. Zaten programı açınca 2 seçenek sunuyor. Yeni video oluştur veya mevcut (eski) bir projeyi aç.

Düzenleme editöründe yeterli sayıda buton var fakat daha fazlasına ihtiyaç duyarsanız palet simgesine tıklayarak renk çubukları penceresi açılıyor.

Eğer profesyonel bir video düzenleyici arıyorsanız, iMovie ileri seviye özelliklere sahip değil. Fakat fenomenler dahil pek çok Youtubers kısa ve kaliteli videolar yaratmak için hala iMovie programını yeterli görüyor.

2- Final Cut Pro (Mac için en iyi video düzenleyici)

Apple’nin Final Cut Pro yazılımı iMovie programından bir tık daha üstün ve pahalı bir program bile olsa profesyonel özellikler sunuyor.

Final Cut Pro, 2022’nin en popüler video düzenleme araçlarından biridir.

Sahip olduğu özellikler sayesinde hala ünlü filmlerde bile kullanılan en kompleks video düzenleme programlarından biridir.

300 dolarlık fiyatının içinde çok sayıda örnek, efekt, şablon ve başlıklar da yer alıyor. Bunlar sayesinde arzu ettiğiniz sonuçları elde etmeniz kolaylaşıyor. Dilerseniz bu koleksiyonlara kendi ihtiyaç duyduğunuz başka öğeleri de ekleyebilirsiniz.

Tıpkı iMovie programı gibi 3 panelli temel bir yerleşim düzenine sahip. Klip seçici, düzenleyici ve zaman tüneli. Özellikle de bu zaman tüneli kliplerin birbirine tam olarak uyumlu olmasını sağlar ve Youtube fenomenlerinin en beğendiği özelliklerden biridir.

Tüm ileri seviye video düzenleyiciler gibi cihazınızda yeterli işlemci gücü ve disk alanının olması gerekiyor. Özellikle de 4K videolar için bu şart. Dolayısıyla satın almadan önce programın minimum sistem gereksinimlerini kendi cihazınız ile karşılaştırmakta fayda var.

3- Adobe Premiere Pro (Windows için en iyi video düzenleyici)

Adobe Premier Pro, endüstri standartlarını belirleyen ve birçok Youtuber tarafından kullanılan en ünlü video düzenleme programıdır.

Adobe Premiere Pro, tüm dünyada milyonlarca fenomenin güvendiği ve Hollywood film yapımcıları için standardı oluşturan bir video düzenleyicidir.

Premiere Pro aşırı fazla sayıda özelliğe sahiptir ve biraz pratik yaptıktan ve programa alıştıktan sonra muhteşem video içerikleri oluşturmanıza çok yardımcı olacağını göreceksiniz.

Adobe ekosistemine entegre olması sayesinde projeleri Adobe After Effects programıyla paylaşarak kompleks video unsurları ekleyebilirsiniz.

Ayrıca Premiere Pro’nun kafa karıştırıcı olmasından korkmayın. Çünkü programı açtığınız zaman gayet başarılı bir kılavuz açılarak size programı tanıtıyor.

Yine de Premiere Pro’nun size bir tık fazla geldiğini düşünüyorsanız, Adobe’nin bir tık düşük seviye ve kullanması daha basit olan Premiere Elements yazılımını deneyebilirsiniz. Üstelik fiyatı da yalnızca 100 dolar. Tabii ki Türkiye şartlarında hala çok büyük bir meblağ.

Dilerseniz sosyal medya videoları için dizayn edilen Premiere Rush programını da tercih edebilrisiniz. Bunun da fiyatı diğerine göre daha uygun. Adobe bu yazılımı daha genç Youtuberler için geliştirdi.

Diğer YouTube Video Düzenleme Programları (Ücretsiz)

iMovie ve Premiere Pro birçok Youtuber tarafından sevilse bile, hala YouTube’da birçok video diğer bazı başarılı ücretli ve ücretsiz video düzenleyicilerle üretilmektedir.

Mesela Windows, Mac ve Linux için ücretsiz olan Lightworks programı bunlardan biridir. Çoklu video düzenleme desteğine bile sahiptir. Arayüzü biraz karmaşık gelebilir fakat ücretsiz olanlar içinde açık ara en iyi video düzenleme programıdır.

DaVinci Resolve, temel versiyonunda çok sayıda özellik sunan bir diğer alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Windows, Mac ve Linux sistemleri destekler.

DaVinci Resolve’nin renk sınıflandırması ve ses üretim fonksiyonları dünyaca ünlüdür. Üstelik LightWorks programının aksine videoları çok sayıda farklı formattan birini seçerek kaydetme imkanı sunar.

Ücretsiz video düzenleyicilerden söz etmişken Blender programını atlarsak ayıp olurdu.

Açık kaynaklı bu yazılım oldukça efektif bir video düzenleyicidir. Fakat genle anlamda basit video düzenleme işlemleri için daha uygundur.

Bize göre YouTube’daki videoların görüntü kalitesi arttıkça Blender programı daha az tercih edilebilir.

Bu sayfaya gelen ziyaretçilerimizin popüler arama terimleri:

 • Video düzenleme programı ücretsiz
 • En iyi video düzenleme programı Türkçe
 • Video düzenleme online
 • video düzenleme programı – gezginler
 • Türkçe video düzenleme programı ücretsiz
 • Windows video düzenleme programı
 • En iyi video düzenleme programı
 • YouTube video düzenleme programı ücretsiz
 • Video düzenleme programı en iyisi hangisi?
 • Ücretsiz video edit programı var mı?
 • Video nasıl Editlenir ücretsiz?
 • Video edit için hangi program?

Yayımlandı

kategorisi