Ana Sayfa Teknoloji GİB E-Tebligat Kapatma İptal Etme Nasıl Yapılır?

GİB E-Tebligat Kapatma İptal Etme Nasıl Yapılır?

15
0

Merhabalar bu yazımızda internet vergi dairesinin resmi web sitesi olan gelir idaresi başkanlığı yani GİB üzerinden gerçekleştirilen E-tebligat sistemini nasıl kapatırız nasıl iptal ederiz sorusuna kısaca yanıt vereceğiz.

E-tebligat sistemi 2015 yılında hayata geçti ve büyük kolaylıklar sağladı.

Artık posta yoluyla yapılan iletişimden kaynaklanan gecikmeler yaşanmıyor. E-tebligat yoluyla gönderilen tebligatlar en geç 5 gün içinde okunmuş kabul ediliyor.

Fakat bazı vatandaşlar belirli nedenlerden dolayı e-tebligat sistemini devre dışı bırakmak yani kapatmak istiyor. Peki bu mümkün müdür?

Maalesef E-tebligat sistemine giriş vardır ama bazı olağanüstü haller dışında çıkış yoktur. Yani E-tebligat sistemini iptal edemezsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki resmi yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

E-Tebligat Sisteminden Çıkabilir miyim?
Zorunlu veya ihtiyari olarak elektronik tebligat sistemine dahil olan mükelleflerimizin zorunlu olmadıkça sistemden çıkmaları mümkün değildir. Bu zorunluluk halleri; gerçek kişiler için ilgilinin ölümü veya gaipliğine karar verilmesi, tüzel kişilerde ticaret sicil kaydının (nevi değişikliği ve birleşme halleri dahil) silinmesidir.

E-Tebligat Sistemine Dahil Olmamanın Cezai Müeyyidesi Var mıdır?
456 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre E-Tebligat sistemine dahil olması zorunlu olan mükelleflerimiz hakkında, süresinde bildirimde bulunulmaması durumunda 213 sayılı Vergi Usul Kanununun Mükerrer 355 inci maddesinde cezai müeyyide uygulanması hükmü bulunmaktadır.

Gördüğünüz gibi bazı zorunlu haller dışında E-tebligat sistemini kapatmak söz konusu değil.

Önceki İçerikÖğenin konumunu doğrulayıp yeniden deneyin hatası çözümü
Sonraki İçerikŞarkı Dinlerken Ekranda Sözleri Otomatik Bulunup Gösterilsin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz