Ana Sayfa Teknoloji İnternet Gmail Kişi Engelleme PC, Android ve iPhone İçin

Gmail Kişi Engelleme PC, Android ve iPhone İçin

219
0

Bir kişinin, bir sitenin yada bir şirketin Gmail hesabınıza e-posta göndermesini engellemek mi istiyorsunuz? İşte bu yazıda Gmail’de kişi nasıl engellenir farklı platformlar (Android, iPhone, iOS, bilgisayar) için ayrıntılı bir şekilde açıklıyorum.

Bir sitenin haber bültenine kaydolursanız size düzenli aralıklarla email gönderir. Bazı siteler ise bu işi abartır ve çok sık email yollar. Üstelik bu sitenin haber bülteninden çıkmak isteseniz, bile işinizi çok zorlaştırırlar ve bir türlü çıkamazsınız. Bazen de sevmediğiniz kişilerden veya reklam amaçlı gelen mesajlardan bıkmış ve bunlardan kurtulmak istiyor olabilirsiniz. Bu gibi mesajları filtrelemek yani engellemek çok kolay. Sadece aşağıdaki adımları takip edin.

Masaüstü Bilgisayarda Gmail Kişi Engelleme Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki yöntem hem PC, hem MAC, hem de Chromebook cihazlar için geçerlidir. Web tarayıcıyı açın ve Gmail hesabınıza giriş yapın. Daha sonra engellemek istediğiniz kişiden gelen herhangi bir e-posta mesajını bulup açın yani mesajı okuyacağınız sayfaya girin.

Açılan sayfada sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın. Aşağıdaki ekran görüntüsü resminde 1 numaralı kırmızı ok işaretiyle gösterilmiştir. Ardından açılan menüde 2 numaralı ok işaretiyle gösterilen “kişi ismi” adlı göndereni engelle yazan seçeneğe tıklayın.

gmail kişi engelleme

Eğer sizi rahatsız eden şey bir haber bülteni ise veya reklam tanıtım amaçlı bir e-posta listesinde adınız varsa, bunlardan kurtulmak için daha farklı bir yöntem var. Söz gelimi haber bülteninden gelen mesaja tıklayarak açın. Mesajı gönderen kişinin e-posta adresinin hemen sağında yer alan Abonelikten çık yazan linke tıklayın. Alttaki ekran görüntüsünde kırmızı ok ile gösterdim.

gmail kişi nasıl engellenir haber bülteni

Böylece aşağıdaki ufak pencere karşınıza çıkacak. Burada E-posta listesinden çık yazan butona tıklamanız yeterli olacaktır.

gmail de kişileri engellemek

Böylece bu haber bülteninden ya tamamen kurtulmuş olacaksınız veya çok nadiren mesaj gelecek. Kesin olarak kurtulmak için hem abonelikten çıkın hem de yukarıda gösterdiğim gibi kişiyi engelleyin. Aslında bu kişi size mesaj yollamaya devam edecek ama spam klasörüne düşeceği için siz hiç görmeyeceksiniz.

iPhone’da Gmail Kişi Engelleme  

iOS’lu cihazlarda yani iPhone ve iPad cihazlarında Gmail uygulaması üzerinden kişileri engellemenin direk bir yolu yok. Tıpkı yukarıda anlatıldığı gibi iPhone cihazında web tarayıcıyı açıp gmail hesabınıza girerek belirtilen işlemleri yapmanız gerekir.

iPhone’da haber bülteninden veya reklam mesajlarından kurtulmak için ise aşağıdaki adımları uygulayınız.

Gmail uygulamasını açın ve engellenecek kişinin herhangi bir mesajını açın. Açılan mesaj sayfasının en aşağı kısmına gidin.

iphone gmail kişi engelleme

En altta eğer mesaj İngilizce olarak gönderilmişse Unsubscribe yazan linke veya Manage Preferences (Change Preferences) yazan linke tıklayarak aboneliği iptal edebilirsiniz.

Eğer mesaj Türkçe olarak gönderilmişse, üstteki ekran görüntüsü resminde kırmızı ok işaretleriyle gösterildiği gibi E-posta Tercihlerini Güncelle veya … Aboneliğinden Çık yazan linklere tıklayarak bu kişilerden gelen mesajlardan kurtulabilirsiniz. Değişikliklerin uygulanması birkaç gün sürüyor ama sonuçta kesin çözüm budur.

Android Telefonlarda Gmail Kişi Engelleme  

Android’li bir cihazda Gmail uygulamasını açın ve engellemeyi istediğiniz kişiden gelen bir mesaja tıklayarak açın. Açılan ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta biçiminde olan butona tıklayın. Bu buton aşağıdaki ekran görüntüsü resminde kırmızı ok işaretiyle gösterilmiştir. Sakın en üstteki üç nokta butonuyla karıştırmayın.

android gmail kişi engelleme

Açılan menüdeki seçeneklerden aşağıdaki ekran görüntüsünde kırmızı ok ile gösterildiği gibi “kişi adı” adlı kullanıcıyı engelle yazan seçeneğe tıklayın. Böylece artık bu kişiden gelen mesajlar otomatikman spam klasörüne atılacak ve siz görmeyeceksiniz.

android gmail kişiler nasıl engellenir

Ayrıca tıpkı yukarıda iPhone cihazlarda olduğu gibi, haber bültenleri ve reklam mesajlarından kurtulmak için yine gelen mesajın en altında yer alan Unsubscribe linkine tıklayabilirsiniz.

Ciddi tehditleri ve tacizleri nasıl şikayet ederim?  

Sinir bozan gereksiz mesajlardan kurtulmak için yukarıda anlattığım yöntemler yeterlidir. Fakat eğer tehdit mesajları alıyorsanız veya taciz ediliyorsanız, bunu yetkili kişilere bildirmeniz önem arz ediyor.

Artık teknoloji ilerlediği için insanların şahsi bilgilerine erişmek, özel hayatıyla ilgili görüntüleri çalmak ve onlara ulaşarak tehdit etmek çok kolay bir hale geldi. Ama aynı şekilde bu gibi suçlarla mücadele eden birimlere ulaşmak da çok kolay. Hemen polisi arayarak şikayetinizi bildirin veya direk karakola gidin. Onlar sizi siber suçlarla ilgili birime yönlendirecek ve sorununuza kesin bir çözüm bulacaklardır. Eğer Facebook, Twitter ve Instagram gibi mecralardan tehdit ediliyorsanız, hemen bu platformların müşteri hizmetlerini arayarak yada e-posta yollayarak şikayette bulunun. Derhal ilgilendiklerini ve gereğini yaptıklarını iyi biliyorum.

Önceki İçerikGmail Birinden Gelen Tüm Mesajları Silme Toplu E-Posta Silme
Sonraki İçerikMicrosoft Word Ücretsiz Nasıl İndirilir? PC, Android, iPhone İçin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz