Ana Sayfa Sağlık Güneş Lekeleri Nasıl Geçer 2017 Kesin Çözüm

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer 2017 Kesin Çözüm

8097
0

Öncelikle kendimizi güneşin leke yapan zararlı etkilerinden korumak için gerekli tedbirleri almalıyız. Aksi takdirde kolayı bırakıp zoru seçmiş oluruz. Çünkü güneş lekelerini yok etmek, ortaya çıkmasını engellemekten daha zordur. Alabileceğiniz başlıca önlemleri aşağıda kısaca maddeler halinde sıralıyoruz. Göreceğiniz gibi, aslında bu önlemleri almak hiç de zor değil.

  • Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği öğlen saatlerinde güneşe çıkmamaya özen gösterin.
  • Güneşlenmek istediğinizde veya güneşli bir havada dışarı çıktığınızda her 2-3 saatte bir cildinize güneş koruyucu krem sürün.
  • 30 yaşından yukarı olan kişilerin ciltleri güneş ışınlarından daha fazla zarar göreceği için biraz daha dikkatli olmalılar.
  • Güneş ışınlarından dolayı cildinizdeki nem oranı azaldığı için güneşe maruz kaldıktan sonra nemlendirici krem kullanın.

Eğer güneş lekelerinden rahatsız oluyorsanız ve tedavi etmek istiyorsanız, ilk olarak bitkisel maskelerden faydalanabilirsiniz. Aşağıda güneş lekesini geçirmek için en çok işe yaradığı bilinen 4 ünlü maske tarifini kısa ve öz bir şekilde paylaşıyorum:

1) Maydanoz Maskesi

Malzemeler: Yarım demet maydanoz, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 dilim limon

Yapılışı: Maydanozu blendırla iyice parçalayın ve üzerine yoğurt ile limonun suyunu ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra cildinize ovalama yöntemiyle sürün ve bu şekilde 45 dakika bekleyin. 3 günde 1 uygulamanız gereken bu maskede bulunan limondaki asit sayesinde lekeleriniz geçecektir.

2) Karbonatlı Maske

Malzemeler: 1 çorba kaşığı yoğurt, yarım tatlı kaşığı karbonat

Hazırlanışı: Yoğurda karbonatı dökün ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı lekelerin üzerine sürün ve 10 dakika bekleyin. 10 dakika sonra bol su ile cildinizi yıkayın. Hazırlamış olduğunuz maskeyi haftada 1 kere uygulamanız yeterli olacaktır. Karbonat sayesinde lekelerinizin renginde açılma olduğunu göreceksiniz.

3) Yoğurt Maskesi

Malzemeler: 1 tane yumurta, yarım yemek kaşığı süzme yoğurt, 3 damla limon suyu

Hazırlanışı: 1 yumurtanın akını köpük köpük olana kadar çırpın. Üzerine süzme yoğurdu dökün ve iyice karıştırın. Sonrasında limon suyunu da dökün ve iyice karıştırdıktan sonra karışımı lekelerinizin üzerine sürün. Sürdüğünüz maske cildinizde kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra nemli bir pamukla maskeyi temizleyin ve ılık su ile yıkayın. 4-5 günde bir kere uygulayabileceğiniz bu maskeye her 4 uygulamadan sonra 15 gün ara verin.

4) Soğan ve Sirke Maskesi

Malzemeler: 1 tane orta boy soğan, yarım çay bardağı sirke

Yapılışı: Soğanı rendeleyin ve suyunu çıkarın. Soğanın suyuna yarım çay bardağı sirkeyi ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra pamuk yardımı ile karışımı lekelerinizin üzerine sürün. Sürdükten sonra 30 dakika bekleyin. Sirke ve soğan cilt lekeleri için muhteşem bir etkiye sahiptir. Siyah noktalarınız için de uygulayabilirsiniz.

Cilt lekesi tedavisinde kullanılan medikal uygulamalar nelerdir?

Asit içeren kimyasal ürünlerin kullanılması: Bu ürünlerin kullanılmasıyla birlikte cildin soyulması işlemi yapılır. Fakat kimyasal ürün kullanmak yerine evde hazırlayabileceğimiz tariflerle de bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Mesela asit içeren ürünlerden sirke bu işlem için ideal .

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta; asit içeren özel ürünlerin bazılarının kanserojen özellik taşıyor olması. Leke açmada kullanılan meyve asitlerini sadece güneş lekeleri için değil, sivilce izleri gibi yüzümüzdeki cilt lekeleri için de kullanabiliyoruz. Fakat yüzünüzde oluşan kızarıklığı göze almanız gerekiyor.

Kimyasal peelingler: Derinin üst tabakasının soyulması ile lekeyi ortadan kaldırmaya yarıyor. Fakat deride hassasiyet gösterme, kabuklanma, yanma, kızarıklık gibi yan etkileri olabilmesi nedeniyletercih edilirken dikkatli davranılması gerekmektedir. Kimyasal peelingler sadece sorunlu bölgeye de uygulanabiliyor.

Lazer uygulaması: Lekeler için bir başka çözüm yolu da lazer uygulamaları. Bu işlemde de deri tıpkı kimyasal peeliglerde olduğu gibi soyulmalar görülüyor. Lazerle cilt lekelerinden kurtulmak oldukça basit fakat bunun için birtakım yan etkilerini de göz almak gerekiyor. Başlıca yan etkileri ise; kaşıntı, ağrı, yanma, kabuklanma veya morarmalar. Lazer uygulamasında tavsiyem: eğer çalışan veya okuyan kişilerseniz muhakkak yıllık izin ya da tatilinize denk getirmeniz. Çünkü yan etkiler geçene kadar eve kapanmak zorunda kalabilirsiniz.

Mezoterapi: Cilt lekelerinin giderilmesini sağlarken yüzümüze renk açıcı işlemler uyguluyoruz veya cildin üst tabakasını soydurarak lekelerin görünümünün kaybolmasını sağlıyoruz. Veyahut mezoterapi gibi yöntemlerle derinin altına enjekte edilen vitaminler sayesinde cildimizdeki hücrelerin yenilenmesini sağlıyoruz. Derinin altına verilen cilt yenileyici ve leke giderici maddelerle cildin lekeli bölgelerindeki lekelerin giderilmesi sağlanıyor.

Cilt Lekeleri için Krem: Eczanelerden satın alabileceğimiz dermo-kozmetik olarak üretilmiş kozmetik yönlü kremler, ilaçlarda güneş lekelerinin geçmesinde yararlı olabiliyor. Bunlar güneş kremi ile birlikte kullanılarak daha etkili hale getirilebilir.

Cilt lekeleri için Maske
Cilt lekelerinin giderilmesi için evde kendimizin uygulayabileceği bitkisel birçok yöntem bulunmakta. Bu yöntemlerin yararını belirli bir kullanım süresi sonunda görüyoruz. Bence doğal olan yöntemler medikal yöntemlere göre daha geç sonuç verse de daha sağlıklı.   Hatta bu bitkisel kürlerin bazıları ciltte kırışıklık, kuruluk vb. başka sorunlara da iyi gelebiliyor.

  • Cilt lekeleri için Maske / Limon Maskesi

Malzemeler: Maydanoz,Taze limon suyu
Hazırlanışı: Maydanozu doğradıktan sonra kaynar suya atın ve 15 dakika kadar kaynatın,soğumasını bekleyin ve süzün. 5 yemek kaşığı taze limon suyu ekleyin. Bu karışımı yüzdeki lekeleri azaltmak için her gün pamuk yardımıyla yüzünüze sürebilirsiniz. Limon asitli içeriğiyle lekelerin görünümünü hafifletecektir.

  • Cilt lekeleri için Maske / Limon Maskesi
    Malzemeler: 1 yemek kaşığı kafur yağı, 2 yemek kaşığı rendelenmiş maydanoz, 2 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık, 1 çorba kaşığı rendelenmiş soğan ve 1 çorba kaşığı kil.
    Hazırlanışı: Tüm bu malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra yüzünüzün geneline ya da sadece lekelerin bulunduğu bölgeye sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Maskeyi 2 hafta düzenli olarak kullanırsanız olumlu etkilerini görebilirsiniz.

Güneş Lekeleri Tedavi Yöntemleri

Lazerli Cilt Yenileme

Lazerli cilt yenileme cilt lekeleri üzerinde en hızlı sonuç veren yöntem olmakla birlikte aynı zamanda en pahalısıdır. Lazerli leke tedavisi pek çok cilt bakım ve güzellik merkezinde yapılmaktadır. Lazerli leke tedavisi genellikle lekelerin büyük olduğu kişilere tavsiye edilmektedir. Bu tedaviyi mutlaka bu alanda uzman bir ekip kontrolünde yaptırmalısınız.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling ciltte oluşan kahverengi lekeleri ve güneş lekelerini geçirmek için son yıllarda kullanılan oldukça popüler bir uygulamadır. Kimyasal peeling sırasında lekelerin bulunduğu bölgeye kimyasal içerikli solüsyon sürülerek cildin en üst tabakası soyulmakta ve zaman içinde bu bölgede yeni deri oluşumu sağlanmaktadır. Güneş lekelerini geçirmek için oldukça etkili bir yöntem olan kimyasal peeling lekelerin büyüklüğüne göre bir kaç seans sürebilmektedir. Kimyasal peeling işleminden sonra cilt kendini yenileyene kadar kesinlikle güneşe çıkılmamalıdır.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon tedavisi lazerli leke tedavisi ve kimyasal peeling’de olduğu gibi derinin en üst tabakasının soyularak yenilenmesini sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Diğer yöntemlerden farklı olarak Mikrodermabrazyon’da cilde herhangi bir kimyasal uygulanmaz. Basınçlı bir makine ile doğal ürünlerden elde edilen kristaller cilde püskürtülerek soyma işlemi gerçekleştirilir.

Kozmetik Kremler

Güneş lekeleri çok koyu ve büyük değilse özellikle güneş lekeleri ve kahverengi lekelerin görünümünü azaltmak için üretilmiş kozmetik kremleri deneyebilirsiniz. Cildiniz için hangi kremin daha uygun olacağı konusunda bir cilt uzmanına danışmanız size vakit kazandırabilir. Bu tür güneş lekesi kremleri genellikle günde 1-2 defa lekeler üzerinde sürülerek kullanılmaktadır.

Güneş lekeleri için doğal yöntemler:

1-Karbonatlı güneş lekelerini giderici maske tarifi ve uygulaması
1 yemek kaşığı yoğurda1 çay kaşığı karbonat ilave ederek bir karışım oluşturuyoruz ve bu karışımı lekelerin üzerine uygulayıp,10 dakika bekletip bol su ile duruluyoruz. Bu karışım haftada 1 uygulanabilir.Karbonatın beyazlaştırma etkisi lekelerinizin açılmasına yardımcı olur.

Bu uygulamalarla birlikte bol su tüketimi ve güneş kremi kullanımı da ayrıca cildinizde leke oluşumunu engelleyecektir.

2-Güneş lekeleri için yoğurt maskesi tarifi ve uygulaması
1 adet yumurtanın akını köpürene kadar çırpıp 1 tatlı kaşığı süzme yoğurdu ilave ederek tekrar karıştırın. En son 3 damla limon suyu ekleyin maskeyi güneş lekelerinizin üzerine sürün ve bekleyin. Maske cildinizde kuruyunca nemli pamukla temizleyip daha sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi 4-5 günde 1 uygulayabilirsiniz ve her 4 uygulamadan sonra en az 15 günlük ara vermelisiniz.

3-Güneş lekeleri için maydanoz maskesi tarifi ve uygulamaları
Yarım maydanozu blendırda parçalayın, 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 dilim limon ekleyin. Cildinize ovalayarak sürün 45 dakika bekletin. 3 günde 1 bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz. Limonun içeriğindeki asitten dolayı bu maske lekelerinizi geçirmede yardımcı olur.

4-Güneş lekelerini giderici soğan ve sirke karışımı
Bu karışım bir adet orta boylarda soğanın rendelenerek suyunun çıkarılmasını ve bu suyun içerisine yarım çay bardağı elma sirkesi konularak yapılıyor, pamukla bu karışımı cildinizdeki lekelere uygulayıp yarım saat bekletebilirsiniz.

Yüzdeki kahverengi lekeler nasıl geçer?

İçinde C Vitamini, hidrokinon, azelaic asidi, retinol gibi antioksidanlar bulunan iyi bir bakım kremi ciltteki kahverengi
lekelerin görünümünü azaltacaktır.
Limon içeriğindeki sitrik asit sayesinde kahverengi lekeler üzerinde ağartıcı bir etki yaratmaktadır.
Limon suyunu direk olarak lekelerin üzerine sürün, kurumasını bekledikten sonra nemli bir havluyla silin.
Bu genellikle küçük lekeler üzerinde etkili olmaktadır.
Karaciğer sorunları vücutta toksin ve serbest radikallerin birikmesine neden olmaktadır.
Bu yüzden karaciğeriniz için iyi olan antioksidan içeren yiyecekleri bol bol tüketmelisiniz.
Güzellik merkezleri lazerli cilt lekeleri tedavisi uygulamaktadır.
Lazerli leke tedavisinde cildin en üst katmanı kazınarak cildin yenilenmesi ve dolayısıyla lekelerin kaybolması sağlanabilmektedir.
Cildin dışarıdan müdahale ile yenilenmesini sağlamak için yapılan bir diğer dermatolojik uygulamada mikrodermabrazyon’dur.
Mikrodermabrazyon tedavisi sırasında cilt yüzeyine doğal kristaller basınçla püskürtülerek cildin üst katmanı soyulur ve zaman içerisinde deri kendini yeniler.
50 yaş üstü insanların çoğunda, genellikle ellerin üst kısımlarında kahverengi leke oluşumu görülmektedir.
Bu lekeler genellikle zararsız olmakla birlikte aklınıza çok takılıyorsa ve 50 yaş altı olmanıza rağmen artarak oluşuyorsa bir cilt doktoruna danışabilirsiniz.
Ciltteki kahverengi lekeler özel üretilmiş kozmetik kremler ve doğal cilt bakım yöntemleri ile giderilebilmektedir.
Daha hızlı bir çözüm için lazerli leke tedavisini kullanabilirsiniz.

Güneş Lekelerini Geçiren Doğal Tedaviler :

Soğan Suyu ve Elma Sirkesi :

Orta boy soğanı rendeleyin ve suzgecten geçirin. Yaklaşık 3 yada 4 yemek kaşığı kadar çıkan bu suyu bir kaseye alın. İçine yarım çay bardağı kadar elma sirkesi koyun ve iyice karıştırın.

Bu karışımda, yüz temizleme pamuğunu sulu kalmayacak ıslatın ve lekeli bölgelere 5 dakika kadar, iyice yedirerek sürün. Yarım saat sonra cildinizi soğuk su ile yıkayın.

Aynaya baktığınızda sizi şaşırtacak doğal bir tedavi diyoruz ve denemenizi tavsiye ediyoruz.

Yoğurt ve Karbonat :

Bir tatlı kaşığı süzme yoğurt ile bir çay kaşığı karbonatı iyice karıştırın. Lekeli bölgelere iyice yedirerek sürün. Cildinizde bir saat bekletin ve ovarak çıkarın. Daha sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

Eğer çok kuru ve hassas bir cilde sahipseniz karbonatı yarım çay kaşığı kullanabilirsiniz. Yoğurt da tabi az olmalı.

Mısır unu ve Kil :

Eşit miktarlarda (mesela, bir çorba kaşığı) mısır unu, ıslatılmış kil, el kremi ve suyu karıştırın. Bu karışım ile lekeli bölgeleri ovun.

Bu uygulama ile cildinizdeki ölü deri çıkar ve porselen gibi bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bu sayfada güneş lekeleri nasıl geçer sorusuna oldukça kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde yanıt verdik. Sağlık bölümünde paylaştığımız her konuyla ilgili mutlaka bilmeniz gereken şey, bunların sadece bilgilendirmek amaçlı olduğu ve asla hiçbir koşulda bir doktor tavsiyesinin yerini tutmayacağı, hiçbir zaman da tutamayacağıdır. Lütfen cilt problemleriniz ile ilgili öncelikle bir cilt uzmanına muayene olunuz. Umarız, bu detaylı makalemiz faydalı olur.

Önceki İçerikWordPress Google Belirli Yazıları (Sayfaları) İndekslemesin (Noindex)
Sonraki İçerikEşarp Bağlamanın Püf Noktaları 2017

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz