Host Dosyası Düzenleme Programı

Host dosyası hangi programla açılır? Host dosyasını açmak, değiştirmek ve kaydetmek için hangi program gerekiyor?

Aslında host dosyasını düzenlemek ve kaydetmek için bilgisayardaki Not Defteri (notepad.exe) programı bile yeterlidir. Fakat host dosyasını değiştirdikten sonra kaydederken genellikle sistem izin vermiyor ve uzman olmayan kullanıcılar bu sorunun üstesinden pek gelemiyor.

Böyleleri için bir host dosyası programı ideal bir tercihtir.

Hosty programı tam da ihtiyaç duyduğunuz host dosyası düzenleme programıdır. Fakat o kadar pratik ve düzenli bir araçtır ki, ileri seviye bilgisayar kullanıcıları bile çok sevecek.

Hemen İndir

Programın ana penceresi şu şekilde:

Burada önce pencerenin solundaki + (artı) simgesine tıklayarak yeni bir grup oluşturun. Örnek olarak Grup 1 ve Grup 2 oluşturulmuş.

Ardından Grup 1 üzerine tıklayın ve pencerenin sağ tarafında Grup 1’in listesi açılacak.

Bu listeye örneğin engellemek istediğiniz web sitelerin alan adını (domain) yazıp ekleyebilirsiniz. Böylece sizin bilgisayarınızda listeye ekli sitelere girilmeyecek. Mesela listenin sol üst köşedeki + simgesine tıklayın ve açılan kutuya teknolib.com yazıp listeye ekleyin. Bu listeden bir site silmek için ise, önce siteyi seçin ardından sol üst taraftaki (eksi) simgesine tıklayın.

Ayrıca dilerseniz yine sadece sizin bilgisayarınızda bazı alan adlarını, başka bir alan adına yönlendirebilirsiniz.

Hatta Wikipedia’nın diğer ip adreslerini buradan host dosyasına ekleyerek, yasaklı olan Vikipedi’ye giriş yapabilirsiniz. Aynı şeyi diğer yasaklı sitelere de yapabilirsiniz. Örneğin Facebook yavaşladığı sırada Facebook’un diğer ip adreslerini host dosyasına ekleyip daha hızlı şekilde girebilirsiniz.

Şimdi İndir


Yayımlandı

kategorisi