Ana Sayfa Teknoloji İnternet Instagram shadowban nedir, nedeni ve nasıl anlaşılır?

Instagram shadowban nedir, nedeni ve nasıl anlaşılır?

117
0

Instagram shadowban hakkında bilmeniz gereken her şeyi kısa ve öz bir şekilde anlattım.

Yüz milyonlarca hatta milyarlarca kişilik kitleye sahip olan sosyal medya siteleri bu kitleleri kontrol altında tutmak ve belirli bir düzen içerisinde yönetmek zorundadır. Aksi takdirde sosyal medya üzerinden sarkıntılık, dolandırıcılık, şantaj, baskı, küfür ve hırsızlık dahil her türlü suç işlenmektedir.

Instagram bugün itibariyle dünyanın en çok ziyaret edilen 14. sitesidir. Dolayısıyla devasa bir topluluğa sahiptir. Instagram yöneticileri bu insanları iyi bir şekilde yönetmek ve birbirleriyle medeni bir diyalog içinde olmalarını sağlamak için çeşitli filtreler kullanır.

Instagram’ın kullanım sözleşmesinde geçen kurallarını ihlal eden üyeler süzgeçten geçer ve filtreye takılır. Dolayısıyla bir takım yaptırımlara maruz kalır. Bu yaptırımlardan biri de Instagram Shadowban ve bu yazımda sizlere bu kavramla alakalı bilmeniz gereken her şeyi kısaca özetliyorum.

Shadowban ne demek Nedeni ve çözümü

Peki instagram shadowban ne işe yarar ve sebebi nedir?

Instagram’a üye olarak kullanan herkes onun belirlemiş olduğu kurallara uymak zorundadır. Eğer uymazsanız, instagram sitesinin sizi banlama yada belirli cezalar uygulama mesela bazı özellikleri kısıtlama hakkı vardır. Siz bu siteye üye olurken kabul ettiğiniz kullanım sözleşmesi nedeniyle onlara bu hakkı vermiş oluyorsunuz.

Shadowban kelimesi aslında İngilizce’de gölge anlamına gelen shadow kelimesiyle yine İngilizce’de yasaklama anlamına gelen ban kelimesinin birleşmesinden oluşmuştur. Dolayısıyla biz buna gölge yasağı diyebiliriz. Tam manası ise gizli yasak olabilir.

Peki neden ihlali gerçekleştiren kişi üyelikten atılmak yerine gizlice yasaklamalara maruz kalıyor?

Bunun nedeni Instagram yöneticilerinin kurallara uymayan insanları bu platforma soğutmadan yani tamamen uzaklaşmasına yada kopmasına yol açmadan, ufak ufak cezalandırmak ve yola getirmek istemesidir.

Bundan dolayı Instagram’da başkalarını rahatsız eden davranışlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Aslında bu gizli yasağın amacı kullanıcıları gerçekçi davranmaya teşvik etmektir yoksa başlı başına bir ceza uygulaması olduğu söylenemez.

Peki Instagram Shadowban Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Anlarız?

Eğer Instagram hesabınızda normal olmayan sıradışı davranışlar fark ediyorsanız, belki de gölge yasağı denilen gizli yasaklamaya takılmış olabilirsiniz.

Gölge yasağı alan bir Instagram kullanıcısı paylaşım yapabilir ama beğeni yapamaz ve geri atar. Sizi takip eden kişiler profilinizi ve paylaşımlarınızı görebilir ama eğer etiket eklediyseniz paylaşımlarda bu etiketler görünmez.

Instagram Shadowban Cezası Neden Verilir?

Aşırı fazla etiket kullanmak, sınırları fazlasıyla aşan çok sayıda beğeni yapmak, uygunsuz yani müstehcen paylaşımlar yapmak, uygunsuz videolar paylaşmak, açık seçik fotoğraflar paylaşmak ve benzeri kural ihlalleri yapmak sizin shadowban cezası almanıza sebep olabilir.

Instagram Shadowban Cezası Nasıl Kaldırılır?

Shadowban cezasını düzeltmek yani kaldırmak için başvurabileceğiniz bir merci yada müşteri hizmetleri telefon numarası veya e-posta destek hattı falan yoktur. Ne doldurabileceğiniz bir form ne de mesaj yollayabileceğiniz bir email adresi bulunmamaktadır.

Yapmanız gereken tek şey sabırla beklemek. Sorun birkaç gün içinde kendiliğinden çözülebilir yani yasak belirli bir sürenin sonunda otomatikman kalkabilir.

Bazı Instagram kullanıcıları aşağıdaki maddeleri sırayla uyguladıkları zaman Shadowban cezasının kalktığını ifade ediyor. Bunun garantisini veremeyiz ama denemekte fayda var diyoruz.

  1. Hesabınızdan tüm otomasyonları kaldırın. Yorum yapan botlar kullanıyorsanız, etiket bulan programlar kullanıyorsanız hepsini silin. Bu tarz programlar önümüzdeki dönemde size yarardan çok zarar getirecektir.
  2. Gönderilerinizdeki tüm etiketleri gözden geçirin. Problemli olduğunu düşündüğünüz tüm etiketleri kaldırın ve kendinize kullanabileceğiniz yeni bir etiket listesi oluşturun.
  3. Bunları yaptıktan sonra bir süre, hatta birkaç gün instagram’ı kullanmayın. Hesabınıza giriş bile yapmayın. 2-3 gün sonra yeniden instagram’a giriş yaparak fotoğraf yüklemeyi deneyin. Büyük ihtimalle yeni gönderiniz başkaları tarafından görüntülenebilecektir.

Yani bot kullananlar iptal etmeli, etiket bulan program kullananlar buna son vermeli, sakıncalı ve fazla etiket ekleyenler bu etiketleri silmeli, yeni ve daha düzgün etiketler kullanmalı.

Kafanıza takılan yerleri ve sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorum kutusundan bana iletebilirsiniz. En kısa sürede cevap vereceğimden hiç kuşkunuz olmasın. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer faydalı buluyorsanız lütfen sosyal medyada bu sayfayı paylaşınız. Esen kalın.

Önceki İçerikWindows Eski Sürümü Geri Yükleme Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım
Sonraki İçerikİnstagram yakın arkadaşlar nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz