Ana Sayfa Mobil iPhone iOS Ekran Kapanma Süresi Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone iOS Ekran Kapanma Süresi Nedir Nasıl Kullanılır?

157
0

Apple firmasının işletim sistemi olan iOS şimdi 12. versiyonuyla karşımızda. IOS 12 ile birlikte gelen en dikkat çekici özelliklerden biri de ekran süresidir. Peki bu ekran süresi özelliği ne işimize yarayacak? Bu yazımda ios ekran kapanma süresi hakkında kısa ve öz bilgiler paylaşıyorum.

iOS Ekran Süresi Hakkında Bilgi

Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, oyun konsolları ve diğer pek çok elektronik mobil cihazlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası hatta vücudumuzun yapışık bir organı haline gelmiş duruma. Artık neredeyse her insan günün önemli bir vaktini bu cihazlarla haşır neşir olarak geçiriyor. Örneğin sabah kalkıp telefonu eline alarak e-postalara bakıyor, WhatsApp mesajlarını okuyup gerekirse cevap veriyor, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarındaki güncel paylaşımlara göz atıyor ve tabii ki YouTube’ye girerek saatlerce video izliyor.

Teknolojiye ayak uydurmak şart ama her şeyin de bir sınırı olmalı ve kontrol altına alınmalı diye düşünenlerdenseniz, o zaman ekran süresi özelliğini çok seveceksiniz. Çünkü bu özellik sayesinde telefonun başında toplam geçirilen süreyi görebilirsiniz. Ayrıca harcadığınız bu sürenin ne kadarını hangi uygulama üzerinde harcadığınızı da öğrenebilirsiniz. Mesela bugün 4 saat telefonla zaman geçirdiyseniz, bunun yarım saati WhatsApp, 1 saati Instagram ve 2 saati YouTube uygulaması başında geçmiş olabilir ve tüm bu detayları ekranda görebilirsiniz.

Üstelik bu özellik sadece bilgi vermekle kalmıyor, aynı zamanda çeşitli tavsiyeler de veriyor. Böylece kendinizi çok fazla kaptırmadan teknoloji bağımlığından bir nebze olsun kurtulup gerçek hayata geri dönebilirsiniz. Bu da sosyal hayattaki ilişkilerinizi ve işteki verimliliğinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Peki iPhone Ekran Süresi Kullanımı Nasıl?

Aslında ekran süresi özelliğini kullanmak çok basit. Bunun nasıl olduğunu aşağıda kısaca özetliyorum.

iPhone cihazında Ayarlar uygulamasını açın.

Ardından Ekran süresi seçeneğine dokunun.

Karşınıza çıkan ekranda aşağıdaki menüler görünecek:

  • Atıl süre
  • Uygulama sınırlama
  • Her zaman izin verilen
  • İçerik ve gizlilik sınırlama

Bu menülerin ne olduğunu ve ne işe yaradığını çok kısa bir biçimde aşağıda anlatıyorum.

iPhone ekran süresi

ATIL SÜRE Özelliği Nedir Ne İşe Yarar?

Telefondan uzakta geçireceğiniz süre için zamanlama ayarlamanızı sağlar. Atıl süre esnasında sadece sizin izin verdiğiniz uygulamalar ve telefon aramaları kullanılabilir.

UYGULAMA SINIRLAMA Özelliği Nedir Ne İşe Yarar?

İsinden de anlaşılacağı üzre uygulamalara sınır koyuyorsunuz. Bu sınırlamayı kategorilere göre yapabilirsiniz. Mesela sosyal ağlar, oyun ve üretkenlik gibi kategorilerde sınırlama yapabilirsiniz.

HER ZAMAN İZİN VERİLEN Özelliği Nedir Ne İşe Yarar?

Zaten okuduğunuzda hemen anlayacağınız bir özellik. Uygulamalara kategorilere göre sınırlarsanız, her zaman izin verilen uygulamalarınız bu sınırlamadan etkilenmez. Mesela Google Harita veya Telefon yada Mesajlar gibi uygulamaları her zaman izin verilen uygulamalara ekleyebilirsiniz.

İÇERİK VE GİZLİLİK SINIRLAMA Özeliği Nedir Ne İşe Yarar?

Telefonda görmek istemediğiniz için engellemek istediğiniz içerikleri bu özelliği etkinleştirerek engelleyebilirsiniz.

EN ÇOK KULLANILAN UYGULAMALAR Özeliği Nedir Ne İşe Yarar?

Ayarlar’ı açıp Ekran süresi’ne giriş yaptığınız zaman açılan ekranda iPhone isminin yazdığı yere bir kere dokunun. Böylece en çok kullanılan uygulamaları kategoriler halinde gösterecek.

iphone ekran süresi ayarları özelliği

Gösterilen uygulamalardan herhangi birine dokunduğunuz zaman en son 7 gün içerisinde en fazla vakit geçirilen günleri ve bu günlerde toplam kaç dakika harcandığını görebilirsiniz.

Dilerseniz ekran süresi parolası girerek bu özelliğe şifre koyabilir ve çocukların giriş yaparak ayarları değiştirmesine engel olabilirsiniz.

Bir yazının daha sonuna geldik. Öncelikle buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Elimden geldiği kadarıyla iPhone ekran süresi ile ilgili detaylı bilgiler sunmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Eğer işinize yaradığını düşünüyorsanız, lütfen sosyal medya hesabınızda paylaşınız.

Önceki İçerikFacebook, Twitter ve Instagram Fotoğraf Boyutları 2019
Sonraki İçerikAndroid Google Chrome Varsayılan Tarayıcı Yapma 2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz