IPTV Nedir, Yasal Mı, Neden Donma Yapar, Neden Engellenemiyor?

IPTV internetten televizyon izlemek için geliştirilen çok avantajlı bir hizmettir. Gerçekten ufak bir miktar ödeme yaparak, aklınıza gelebilecek bütün ücretli yada ücretsiz Türkçe yayın yapan kanalları izleyebilirsiniz.

Türkiye’de canlı maç izlemek için yaptığımız araştırmalarda karşımıza çıkan IPTV nispeten az bilinen bir teknolojidir. Zaten iptv satın alanların neredeyse tamamı Türkiye ligi ve Avrupa liglerini canlı yayınlarla izlemek için alıyorlar.

Fakat iptv canlı maçlardan çok daha fazlasıdır. Örneğin pek çok IPTV servisinde Dsmart’ın tüm kanalları, Digiturk’ün tüm kanalları ve TiviBu’nun tüm kanalları bulunuyor. Üstelik bunlara bütün premium film, müzik ve belgesel kanalları da dahildir.

Mesela Ligtv’nin yani yeni adıyla Beinsport’un tüm kanallarını bulabilir ve hatta bir canlı yayının alternatif yayınlarını bulabilirsiniz. Mesela Türkiye ligindeki bir maçı 4 farklı kalite seçeneğiyle ve 3 alternatif yayın seçeneğiyle izleyebilirsiniz.

Dolayısıyla maç izlerken donma olsa bile, anında alternatif kanalara basıp izlemeye devam edebilirsiniz.

Bunların dışında IPTV’lerde yerli ve yabancı biten diziler, devam eden diziler, Türkçe dublajlı güncel filmler, altyazılı filmler ve belgeseller yer almaktadır. Mesela 2019 yılında çıkan pek çok filmi bulabilirsiniz. Ayrıca Game of Thrones, Lucifier, Prison Break, Adana 01, Şahsiyet gibi dizileri de bulabilirsiniz.

IPTV Donar Mı? Sebebi Nedir?


Evet donar, hem de hepsi donar. Donmadığını iddia edenler reklam amaçlı söylüyordur. Hele hele derbi maçlarında donma ihtimali ve sıklığı daha çoktur.

Çünkü izleyici kitlesi arttıkça sunucular daha çok kasar ve bu da donmaya yol açar.

Ama bazı kaliteli iptv servisleri diğerlerine oranla çok daha az donuyor. Onları tercih etmekte fayda var.

IP TV nasıl kurulur?


Önce aylık, 3 aylık, 6 aylık veya 1 yıllık paketlerden birini satın alıyorsunuz. Bazı paketler aynı anda 4 farklı cihazdan izleme olanağı verirken, bazıları ise aynı anda 2 televizyondan veya 2 bilgisayardan izleme olanağı veriyor.

Dolayısıyla iptv pahalı geliyorsa, bir arkadaşınızla ortaklaşa alıp kullanabilirsiniz.

Aslında kurulum bilgilerini satın aldığınız iptv’nin web sitesinde görebilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek size yardımcı olmasını talep edebilirsiniz.

Genellikle size bir kullanıcı adı ve bir şifre veriyorlar. Bununla internetten direk izlemeye başlıyorsunuz. Dilerseniz M3U linkini kopyalayarak VLC Player veya Windows IPTV Player gibi yazılımlar üzerinden daha konforlu izleyebilirsiniz.

IP TV Neden Engellenemiyor?


Çünkü internette çareler tükenmez. Gerçekten de öyledir. Mesela ülkemizde Vikipedi kapatıldı ama eminim kapatanlar bile VPN hizmeti kullanarak, DNS değiştirerek yada Vikipedi’nin ayna (kopya) sitelerini ziyaret ederek neredeyse her gün bu siteye girip mükemmel bilgileri okuyor.

IPTV’lerin sunucuları genellikle yurt dışı kaynaklı olduğu için iletişime geçip bunları engellemek çok zor oluyor. Türkiye’de ip numarası engellense bile otomatik olarak ip değiştirip kaldığı yerden devam ediyorlar.

Ayrıca bunlar resmi bir şirket olmadığı için ve kimseye vergi falan ödemediği için yasal anlamda karşınızda muhatap alacağınız biri aslında yok. Dolayısıyla IPTV servislerini engellemek şuan için çok zor.


Yayımlandı

kategorisi