Ali İsminin Anlamı Ne? Ali İsminin Analizi ve Kökeni

777.586 kişinin kullandığı ve popülerlik bakımından 2. sırada bulunan Ali neredeyse her ailede bulunan en güzel isimlerden biridir. Tüm müslüman ülkelerde 4.Halife olması, savaşlarda gösterdiği üstün performansla Allah’ın Arslanı olarak bilinmesi, meşhur kılıcı Zülfikar ve tüm tarikatların silsile yoluyla ona bağlanması nedeniyle Ali ismi en çok tercih edilen isimlerin başında gelir. Birinci isim Muhammet ise ikincisi tabii ki Ali’dir.

Özellikle Alevi ve Caferi toplumlarında Hz. Ali’nin yeri apayrıdır çünkü o Hz. Muhammet’in halife olarak yerine tayin ettiği ama hakkı diğerleri tarafından yenildiğine inanılan 12 imamdan birincisi ve en değerlisidir.

Eğer çocuğunuza Ali gibi çok mübarek ve yüce bir ismi koymayı düşünüyorsanız size lazım olacak tüm bilgileri özenle hazırladık.

Her anne babanın görevi çocuğuna güzel ve hayırlı bir isim bulmaktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) “Evlatlarınızı güzel isimlerle çağırın ki, onlar güzel bir şekilde anılsın” demiştir.

Ali İsminin Anlamı


Türk Dil Kurumunun (TDK) Kişi Adları Sözlüğünde Ali isminin anlamı şu şekilde tanımlanır: “1. Yüce, ulu, yüksek. 2. Onur bakımından en üstün.“.

Ali İsminin Kökeni ve Cinsiyeti

TDK’ya göre Ali ismi Arapça kökenli bir Erkek ismidir.

Neden TDK?

TDK’nın kişi adları sözlüğü bu işin uzmanı olan dil profesörleri tarafından hazırlanmıştır. Fakat diğer kaynakların kim tarafından neye göre hazırlandığını bilmediğimiz için çok fazla güvenemeyiz.

Ali’nın Diğer Kaynaklarda Anlamı:


 1. Yüce, yüksek

  Bu bizim en büyük, en şanlı, en ali bir günümüz, en mukaddes millî bayramımız.

  Ö. Seyfettin

 2. Yüce, ulu, yüksek.
 3. Onur bakımından en üstün.
 4. Şan ve şeref sahibi.
 5. Hz. Ali: Ebu Talib’in oğlu. Peygamberimizin amcazadesi ve kızı Fatma (r.anha)’nın kocası. Dördüncü halife.
 6. Üstün. Yüce. Çok büyük. Meşhur. Necib.
 7. Büyük, yüksek, şerif, celil, aziz olan. (Osmanlıca’da yazılışı: âli)
 8. Yüce, ulu, yüksek
 9. Yemin eden.

Ali İsminin Numerolojisi


Ali ismindeki her harfin bir sayı karşılığı var ve bunları toplayınca kişilik özelliğinizi ortaya koyar.

Sayı Numerolojisinde en fazla tercih edilen yöntem Pythagoran sistemidir ve bu yöntemde her harfin aşağıdaki tabloda gösterilen bir sayı karşılığı bulunur. Bu tabloya göre isminizin harflerine karşılık gelen sayıları toplayarak kader sayınızı bulursunuz.

Ali İsminin Kader Sayısı ve Yorumu


Üstteki tabloya göre Ali adının kader sayısı: 4.

Pratiklik, Uygulayıcılık, Güvenirlik, Bükülmezlik, Sağlamlık.

Sıkı bir çalışandır. Her şeyin başarılmasını ister. İyi bir arkadaş ve candan olmayı öğrenmelidir. Güvenlik duygusunun aşırılığından sakınmalıdır.

Ali İsmindeki Sesli Harflere Göre Numeroloji Yorumunuz

Yönetilmekten ziyâde yönetmeyi, lider olmayı istersiniz. Hiçbir zaman ikinci planda kalmak istemezsiniz. Bütün isteklerinizi, yeteneklerinizi dikkate almadan gerçekleştirmek istersiniz.
İhtiraslannız sizi kemirir durur. Hiç bir zaman tatmin olmazsınız. Düşmanlarınızı yenmek için, hiçbir tehlikeden korkmazsınız.
Uyan! İçinizden sizi dürten ihtirasları frenleyebilir, kalp kırmaktan, insanları incitmekten vazgeçerseniz, yetenekleriniz ve yapıcı faaliyetleıîniz daha iyi bir yönde gelişebilir.

Ali İsmindeki Sessiz Harflere Göre Numeroloji Yorumunuz

Çok karamsarsınız. İçinde bulunduğunuz durumu değerlendirmekle ne kadar mutlu olacağınızı düşünemezsiniz. Mutlu olmak için hemen ilk adımı atın. Yapabileceğiniz en kolay işi yapın. Sabredin, göreceksiniz, her istediğinizi elde edeceksiniz!
Uyarı! Hayatın bütün ağırlıklarını omuzlarınızda hissettiğiniz anda bile bütün cesâretinizi toplayın, yeteneklerinizi ortaya koyun, korkmayın! Hayat size çok şeyler vaad ediyor!

Ali İsminin Kişilik Analizi


Antik Mısırlılar ve Romalılardan bu yana insanlık isim analizine öne vermiş hatta Romalılar “isminiz kaderinizdir” demiştir. Asur, Babil ve Araplar da isimlerin kaderi etkilediğini kabul etmişlerdir. İsmin harfleriyle kişilik analizini başlatanlar ise İsrail oğullarıdır.

Adınızın harfleri kişiliğiniz ile alakalı ipucu verir. Acaba nasıl bir karakteriniz var?

Ali harflerine göre kişilik analizi:

 • A: Akıllı
 • L: Limoni
 • İ: İyi kalpli

Ali isminin pozitif özellikleri

Organize, iç disipline sahip, dengeli, mantıklı, pratik, güvenilir, yardımsever, çalışkan, başarılı olmak için çabalayan ve değerlere önem veren.

Ali isminin negatif özellikleri

Hayal gücü zayıf, dikbaşlı, fazla ciddi, yavaş hareket eden, kararsız ve detaylarda boğulmaya yatkın.

Ali ismi Kuranda Geçiyor Mu?


Ali isminin Arapça kökenli bir ad olduğunu yukarıda söylemiştik. Bu mübarek isim Kuranı Kerim’de geçmiyor ama tüm İslam aleminin gönlünde taht kurmuş bir isimdir.

Ali Caiz Mi? Bu İsim Sakıncalı Mı?


Ali ismi caizdir. Ali kuranda geçmeyen ama herkesin çok sevdiği isimler arasında yer alır. Dinimiz ve kültürümüz açısından hiçbir sakıncası yoktur.

Ali İsminin Arapça Yazılışı


İsminizin Arapçası yani Arap harfleriyle yazılışı aşağıdaki gibidir:

الي

Ali İsimli Ünlüler

Türkiye’nin en büyük biyografi sitesi olan Biyografi.info sitesinde Ali isminde onlarca ünlü bulunmaktadır.

Adı Ali olan bu ünlü kişilerin kim olduklarını öğrenmek ve biyografilerini okumak için tıklayınız.Benzer İsimler

Yorum Yaz