Esila İsminin Anlamı Ne? Esila İsminin Analizi ve Kökeni

23458 kişinin kullandığı Esila ismi ülkemizde sık duyduğumuz güzel isimlerden biridir. Eğer çocuğunuza Esila ismini koymayı düşünüyorsanız size lazım olacak tüm bilgileri özenle hazırladık.

Her anne babanın görevi çocuğuna güzel ve hayırlı bir isim bulmaktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) “Evlatlarınızı güzel isimlerle çağırın ki, onlar güzel bir şekilde anılsın” demiştir.

Esila İsminin Anlamı


  1. esila kuran da geçen arapça bir kelimedir ve geçtiği yer ile anlamı şöyledir: “vezkur isme rabbike bukreten ve esîla – rabbinin adını sabah akşam an.” buyurulmaktadır. burada geçen “bukra” arapça’da sabah demektir. “esila” ise zeval vaktinden gurup vaktine kadar demektir. bu, öğle namazı ile ikindi namazını kapsar. ondan sonraki “geceleyin ona secde et” buyurulmaktadır. yani gurûb’tan başlayarak gece vaktinde secde etmesi istenmektedir. bu da akşam ve yatsı namazını kapsar. hemen peşinde de “onu geceleri uzun uzun tesbih edin” denilmiştir. bundan da teheccüt namazına atıfta bulunulmuştur. (insan suresi 25. ayet)
  2. Akşam vakit.
  3. Kuran’da İnsan suresi 25. ayette geçer.

Esila İsminin Kökeni ve Cinsiyeti

TDK’ya göre Esila ismi Arapça kökenli bir Kız ismidir.

Esila İsminin Numerolojisi


Esila ismindeki her harfin bir sayı karşılığı var ve bunları toplayınca kişilik özelliğinizi ortaya koyar.

Sayı Numerolojisinde en fazla tercih edilen yöntem Pythagoran sistemidir ve bu yöntemde her harfin aşağıdaki tabloda gösterilen bir sayı karşılığı bulunur. Bu tabloya göre isminizin harflerine karşılık gelen sayıları toplayarak kader sayınızı bulursunuz.

Esila İsminin Kader Sayısı ve Yorumu


Üstteki tabloya göre Esila adının kader sayısı: 1.

Yaratıcılık, Bağımsızlık, Özgünlük, Ego, Kendine Düşkünlük.

Bu insan doğal bir liderdir. Kendine yeterlidir ve hırslıdır. İş hayatında aşırılıklardan, hükmedici davranmaktan ve acelecilikten kaçınmalıdır.

Esila İsmindeki Sesli Harflere Göre Numeroloji Yorumunuz

Çok güçlüsünüz. İdealiniz, insanlığa hizmet etmektir. İyilik yapmaktan zevk alırsınız. Hoşgörü, felsefenizin özüdür. Sevgi ve sempatiniz ise, dışa vurmuş şeklidir. Bütün dünya olaylar ile ilgilenir, zor olan her probleme çözüm yolu bulmak istersiniz. Düzenli bir hayat, güzel olan her şey soluduğunuz hava kadar gereklidir. Güzellik ve doğruluk kalbinizin temel taşlarıdır.

Esila İsmindeki Sessiz Harflere Göre Numeroloji Yorumunuz

Kendinize olan güveniniz sonsuzdur. Durgun ve ağır bir mizacınız olduğu halde, yetenekleriniz sâyesinde kendinizi çevrenize kabul ettirirsiniz. Eksik taraflarınızı bırakın eksik kalsın. Size, yetmez gibi gördüğünüz yetenekleriniz ve şansınız mutluluk getiriyor.
Uyarı! Hayatı daha iyi görmeye alışın! Deneyin bir kere ne kaybedersiniz?

Esila İsminin Kişilik Analizi


Antik Mısırlılar ve Romalılardan bu yana insanlık isim analizine öne vermiş hatta Romalılar “isminiz kaderinizdir” demiştir. Asur, Babil ve Araplar da isimlerin kaderi etkilediğini kabul etmişlerdir. İsmin harfleriyle kişilik analizini başlatanlar ise İsrail oğullarıdır.

Adınızın harfleri kişiliğiniz ile alakalı ipucu verir. Acaba nasıl bir karakteriniz var?

Esila harflerine göre kişilik analizi:

  • E: Erdemli
  • S: Savaşçı
  • İ: İyi yürekli
  • L: Lüks sever
  • A: Aykırı

Esila isminin pozitif özellikleri

Girişken, liderlik yeteneğine sahip, bağımsız hareket edebilen, kararlı, hırslı, yeniliklere açık ve yeni fikirler üreten, mutlu olmayı bilen, ulaşılabilir, güçlü, cesur, aktif ve özgüveni yüksek.

Esila isminin negatif özellikleri

Bireysel, egoist, ikna edilmesi zor, sabit fikirli, dominant, dürtüsel, kendini beğenmiş, inatçı, hoşgörüsüz, kontrolcü, kibirli ve duygulara pek önem vermeyen.

Esila ismi Kuranda Geçiyor Mu?


Esila isminin Arapça kökenli bir ad olduğunu yukarıda söylemiştik. Aynı zamanda Esila doğrudan doğruya Kuranı Kerim’de geçen isimlerden biridir.

İnsan Suresi 25. Ayette Esila adı geçiyor.

وَاذْكُرِ اسْمَ رَبِّكَ بُكْرَةً وَأَصِيلًا

Vezkurisme rabbike bukreten ve asîlâ(asîlen).

Ve Rabbinin ismini sabah ve akşam zikret.

Esila Caiz Mi? Bu İsim Sakıncalı Mı?


Esila ismi caizdir. Esila kuranda geçen ve oldukça sevilen isimler arasında yer alır. Dinimiz ve kültürümüz açısından hiçbir sakıncası yoktur.

Esila İsminin Arapça Yazılışı


İsminizin Arapçası yani Arap harfleriyle yazılışı aşağıdaki gibidir:

“اسيله”

Esila İsimli Ünlüler

Türkiye’nin en büyük biyografi sitesi olan Biyografi.info sitesinde Esila isminde hiçbir ünlü yoktur.

Fakat son zamanlarda popüler hale gelen Esila Biltekin adlı bir YouTube fenomeni bulunmaktadır.



Benzer İsimler

Yorum Yaz