Hüma İsminin Anlamı Ne? Hüma’nın Analizi ve Kökeni

2849 kişinin kullandığı ve genellikle Cennet Kuşu olarak da bilinen Hüma ismi ülkemizde az duyduğumuz güzel isimlerden biridir. Eğer çocuğunuza Hüma ismini koymayı düşünüyorsanız size lazım olacak tüm bilgileri özenle hazırladık.

Her anne babanın görevi çocuğuna güzel ve hayırlı bir isim bulmaktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) “Evlatlarınızı güzel isimlerle çağırın ki, onlar güzel bir şekilde anılsın” demiştir.

Hüma İsminin Anlamı


Türk Dil Kurumunun (TDK) Kişi Adları Sözlüğünde Hüma isminin anlamı şu şekilde tanımlanır: “Başına konduğu kimseye mutluluk getirdiğine inanılan talih kuşu.”

Hüma İsminin Kökeni ve Cinsiyeti

TDK’ya göre Hüma ismi Farsça kökenli bir Kız ismidir.

Neden TDK?

TDK’nın kişi adları sözlüğü bu işin uzmanı olan dil profesörleri tarafından hazırlanmıştır. Fakat diğer kaynakların kim tarafından neye göre hazırlandığını bilmediğimiz için çok fazla güvenemeyiz.

Hüma’nın Diğer Kaynaklarda Anlamı:


  1. Hüma kuşu, çoğu kez cennet kuşu olarak da adlandırılan, görünmeyecek şekilde çok yükseklerde dinlenmeksizin sürekli uçan, asla yere değmeyen -bazı kaynaklarda ayakları olmadığı da nakledilir- efsanevi kuş.
  2. Mutluluk, saadet.
  3. 1. devlet kuşu. 2. saadet, mutluluk.
  4. (İki kişiye işaret olan zamir) O ikisi.
  5. Devlet kuşu. (Osmanlıca’da yazılışı: hümâ)

Hüma İsminin Numerolojisi


Hüma ismindeki her harfin bir sayı karşılığı var ve bunları toplayınca kişilik özelliğinizi ortaya koyar.

Sayı Numerolojisinde en fazla tercih edilen yöntem Pythagoran sistemidir ve bu yöntemde her harfin aşağıdaki tabloda gösterilen bir sayı karşılığı bulunur. Bu tabloya göre isminizin harflerine karşılık gelen sayıları toplayarak kader sayınızı bulursunuz.

Hüma İsminin Kader Sayısı ve Yorumu


Üstteki tabloya göre Hüma adının kader sayısı: 7.

Ruhsallık, Zihni analizcilik, Zeka, Eleştiricilik, Sır saklama ve baskıcılık.

Derin bir düşünürdür. Ruhsal meyillidir. İlginç ve değişkendir. Soğuk ve mesafeli durmaktan kaçınmalıdır. Yalnızlıktan ve iyi şeylere sahip olamama duygusundan arınmalıdır.

Hüma İsmindeki Sesli Harflere Göre Numeroloji Yorumunuz

Bitmemiş, yanlış yapılmış bütün işlere karşı isyân edersiniz. Çünkü, herşeyi daha pratik yollarla çözümlemeye, halletmeyi bilirsiniz. Gerçekten, en zor işlerin bile mutlaka pratik bir çözüm yolunu bulmakta başarılı sayılırsınız. Boş durmayı sevmezsiniz, boş duranlardan da nefret edersiniz. Her konuda haklı olduğunuzu iddia eder, münâkaşa etmekten de kaçınmazsınız.
Uyarı! Başkalarının davranışlannı da olumlu karşılamayı öğrenin!

Hüma İsmindeki Sessiz Harflere Göre Numeroloji Yorumunuz

Çok karamsarsınız. İçinde bulunduğunuz durumu değerlendirmekle ne kadar mutlu olacağınızı düşünemezsiniz. Mutlu olmak için hemen ilk adımı atın. Yapabileceğiniz en kolay işi yapın. Sabredin, göreceksiniz, her istediğinizi elde edeceksiniz!
Uyarı! Hayatın bütün ağırlıklarını omuzlarınızda hissettiğiniz anda bile bütün cesâretinizi toplayın, yeteneklerinizi ortaya koyun, korkmayın! Hayat size çok şeyler vaad ediyor!

Hüma İsminin Kişilik Analizi


Antik Mısırlılar ve Romalılardan bu yana insanlık isim analizine öne vermiş hatta Romalılar “isminiz kaderinizdir” demiştir. Asur, Babil ve Araplar da isimlerin kaderi etkilediğini kabul etmişlerdir. İsmin harfleriyle kişilik analizini başlatanlar ise İsrail oğullarıdır.

Adınızın harfleri kişiliğiniz ile alakalı ipucu verir. Acaba nasıl bir karakteriniz var?

Hüma harflerine göre kişilik analizi:

  • H: hırslı
  • Ü: ürkek
  • M: meraklı
  • A: açıkgöz

Hüma isminin pozitif özellikleri

Anlayışlı, bilge, çalışkan, analitik düşünebilen, sezgileri güçlü, maneviyata önem veren, araştırmacı, keşfedici, dışa dönük ve yaptığı işi doğru yapmaya özen gösteren.

Hüma isminin negatif özellikleri

Şüpheci, eleştirel, iğneleyici, inatçı, dikkati kolay dağılan ve anti sosyal.

Hüma ismi Kuranda Geçiyor Mu?


Hüma isminin Farsça kökenli bir ad olduğunu yukarıda söylemiştik. Bundan dolayı Kuranı Kerim’de Hüma ismi yoktur.

Hüma Caiz Mi? Bu İsim Sakıncalı Mı?


Hüma ismi caizdir. Hüma kuranda geçmiyor ama dinimiz ve kültürümüz açısından hiçbir sakıncası yoktur.

Hüma İsminin Arapça Yazılışı


İsminizin Arapçası yani Arap harfleriyle yazılışı aşağıdaki gibidir:

“هومه”

Hüma İsimli Ünlüler

Türkiye’nin en büyük biyografi sitesi olan Biyografi.info sitesinde Hüma ismini taşıyan hiç kimse bulunmamaktadır. Zaten Türkiye’de az tercih edilen isimler arasında yer aldığı için bu durum normaldir.Yorum Yaz