Mehmet İsminin Anlamı Ne? Mehmet İsminin Analizi ve Kökeni

1.381.965 kişinin kullandığı ve popülerlik bakımından 1. sırada bulunan Mehmet ismi Türkiye’nin her daim en popüler ve en sevilen ismidir. Çünkü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in isimlerinden birinin Türkçesidir. Eğer çocuğunuza Mehmet ismini koymayı düşünüyorsanız size lazım olacak tüm bilgileri özenle hazırladık.

Her anne babanın görevi çocuğuna güzel ve hayırlı bir isim bulmaktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) “Evlatlarınızı güzel isimlerle çağırın ki, onlar güzel bir şekilde anılsın” demiştir.

Mehmet İsminin Anlamı


Türk Dil Kurumunun (TDK) Kişi Adları Sözlüğünde Mehmet isminin anlamı şu şekilde tanımlanır: “1. Övülmüş. 2. Hz. Muhammed’in adlarından biri.”

Mehmet İsminin Kökeni ve Cinsiyeti

TDK’ya göre Mehmet ismi Türkçe kökenli bir Kız ismidir.

Neden TDK?

TDK’nın kişi adları sözlüğü bu işin uzmanı olan dil profesörleri tarafından hazırlanmıştır. Fakat diğer kaynakların kim tarafından neye göre hazırlandığını bilmediğimiz için çok fazla güvenemeyiz.

Mehmet’nın Diğer Kaynaklarda Anlamı:


 1. Muhammed isminin Türkçesi.
 2. Hamd ve sena edilmiş.
 3. (bkz. Muhammed)
 4. Övülmüş.
 5. Kutsal.

Mehmet İsminin Numerolojisi


Mehmet ismindeki her harfin bir sayı karşılığı var ve bunları toplayınca kişilik özelliğinizi ortaya koyar.

Sayı Numerolojisinde en fazla tercih edilen yöntem Pythagoran sistemidir ve bu yöntemde her harfin aşağıdaki tabloda gösterilen bir sayı karşılığı bulunur. Bu tabloya göre isminizin harflerine karşılık gelen sayıları toplayarak kader sayınızı bulursunuz.

Mehmet İsminin Kader Sayısı ve Yorumu


Üstteki tabloya göre Mehmet adının kader sayısı: 2.

Yaratıcılık, Bağımsızlık, Özgünlük, Ego, Kendine Düşkünlük.

Bu insan doğal bir liderdir. Kendine yeterlidir ve hırslıdır. İş hayatında aşırılıklardan, hükmedici davranmaktan ve acelecilikten kaçınmalıdır.

Mehmet İsmindeki Sesli Harflere Göre Numeroloji Yorumunuz

Yönetilmekten ziyâde yönetmeyi, lider olmayı istersiniz. Hiçbir zaman ikinci planda kalmak istemezsiniz. Bütün isteklerinizi, yeteneklerinizi dikkate almadan gerçekleştirmek istersiniz.
İhtiraslannız sizi kemirir durur. Hiç bir zaman tatmin olmazsınız. Düşmanlarınızı yenmek için, hiçbir tehlikeden korkmazsınız.
Uyan! İçinizden sizi dürten ihtirasları frenleyebilir, kalp kırmaktan, insanları incitmekten vazgeçerseniz, yetenekleriniz ve yapıcı faaliyetleıîniz daha iyi bir yönde gelişebilir.

Mehmet İsmindeki Sessiz Harflere Göre Numeroloji Yorumunuz

‘Doğruluk, ne pahasına olursa olsun doğruluk!” hayattaki dûsturunuzdur. Doğru olduğunu kabul ettiğiniz herşeye saygı duyarsınız. Bütün varlığınıza ruh dünyanız hâkimdir. Vicdanınız rehberinizdir. ilhamlannız da kişiliğinizin kaynağıdır. Son derece doğru sözlü, asil ve hayat dolusunuz. İhtiraslarınızla aklınız dengededir. Sezgileriniz sizi başarıya ulaştırır.

Mehmet İsminin Kişilik Analizi


Antik Mısırlılar ve Romalılardan bu yana insanlık isim analizine öne vermiş hatta Romalılar “isminiz kaderinizdir” demiştir. Asur, Babil ve Araplar da isimlerin kaderi etkilediğini kabul etmişlerdir. İsmin harfleriyle kişilik analizini başlatanlar ise İsrail oğullarıdır.

Adınızın harfleri kişiliğiniz ile alakalı ipucu verir. Acaba nasıl bir karakteriniz var?

Mehmet harflerine göre kişilik analizi:

 • M: maceracı
 • E: eli yüzü temiz
 • H: hakikatli
 • M: mütevazi
 • E: esrarlı
 • T: tatminkar

Mehmet isminin pozitif özellikleri

Girişken, liderlik yeteneğine sahip, bağımsız hareket edebilen, kararlı, hırslı, yeniliklere açık ve yeni fikirler üreten, mutlu olmayı bilen, ulaşılabilir, güçlü, cesur, aktif ve özgüveni yüksek.

Mehmet isminin negatif özellikleri

Bireysel, egoist, ikna edilmesi zor, sabit fikirli, dominant, dürtüsel, kendini beğenmiş, inatçı, hoşgörüsüz, kontrolcü, kibirli ve duygulara pek önem vermeyen.

Mehmet ismi Kuranda Geçiyor Mu?


Mehmet ismi Kuranı Kerim’de geçmez. Mehmet Türkçe kökenli bir isimdir.

Mehmet Caiz Mi? Bu İsim Sakıncalı Mı?


Mehmet isminin Türkçe kökenli bir ad olduğunu yukarıda söylemiştik. Bundan dolayı Kuranda geçmez fakat caizdir çünkü peygamberimizin isimlerinden birinin Türkçesidir.

Mehmet İsminin Arapça Yazılışı


İsminizin Arapçası yani Arap harfleriyle yazılışı aşağıdaki gibidir:

“مهمت”

Mehmet İsimli Ünlüler

Türkiye’nin en büyük biyografi sitesi olan Biyografi.info sitesinde Mehmet isminde 126 tane ünlü bulunmaktadır.

Adı Mehmet olan bu ünlü kişilerin kim olduklarını öğrenmek ve biyografilerini okumak için tıklayınız.Yorum Yaz